Četrtek,
23. 10. 2008,
14.42

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 10. 2008, 14.42

8 let, 6 mesecev

Nove napetosti v Južni Osetiji in Abhaziji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V separatističnih gruzijskih pokrajinah Južni Osetiji in Abhaziji je prišlo do novih napetosti, saj je Tbilisi obtožil Rusijo, da krepi svoje enote v Južni Osetiji.

Abhazija pa je danes Gruzijo obsodila, da je odgovorna za umor visokega vojaškega častnika. Rusija je medtem že zanikala, da povečuje svoje enote, hkrati pa je Gruzijo obtožila, da krši dogovor o prekinitvi spopadov, ker namešča posebne enote v bližini obeh pokrajin.

Rusija namestila dodatne vojake

Tiskovni predstavnik gruzijskega notranjega ministrstva Šota Utiašvili je pojasnil, da je Rusija v Južni Osetiji namestila dodatnih 2000 vojakov in da je Tbilisi zaradi tega "zelo zaskrbljen". "V zadnjih dveh tednih je bilo v Južni Osetiji nameščenih dodatnih 2000 vojakov. Skupno je sedaj v Južni Osetiji okoli 7000 vojakov," je še dejal.

Grzija krši dogovor o prekinitvi spopadov Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je v Moskvi danes novinarjem dejal, da Rusija vztraja pri svojem načrtu, da v vsaki od pokrajin ne bo imele več kot 3700 vojakov. Gruzijo je tudi obtožil, da krši dogovor o prekinitvi spopadov. Opazovalce Evropske unije pa je kritiziral, da "z lahkoto" gledajo na incidente v obeh pokrajinah.

Umor visokega vojaškega častnika Abhazija je medtem obtožila Gruzijo, da je odgovorna za umor visokega vojaškega častnika. Vodjo vojaških obveščevalcev v Abhaziji Edvarda Eminzadeja so našli ustreljenega v četrtek v mestu Gali, ki dejansko meji z Gruzijo. "Menimo, da je umor Edvarda Eminzadeja zadnji od gruzijskih terorističnih napadov," je dejal abhaški obrambni minister Mirab Kišmarija. Neimenovani predstavnik gruzijskega notranjega ministrstva je tovrstne obtožbe odločno zanikal.

Rusija je 8. avgusta v Gruzijo poslala vojsko, s čimer je odgovorila na poskus gruzijske vojske, da zavzame promoskovsko Južno Osetijo. Ruska vojske je nato okupirala dele države, a se po dosegi dogovora o prekinitvi ognja umaknila iz Južne Osetije in Abhazije.

Moskva je tudi priznala neodvisnost Južne Osetije in Abhazije in tako sprožila obtožbe Tbilisija in Zahoda. Misija EU nadzira spoštovanje prekinitve spopadov in opravlja nadzor nad območji okoli Južne Osetije in Abhazije, Rusija pa opazovalcem EU ne dovoli vstopa v pokrajini.