V letu 2007 je bilo v centre za usposabljanje, delo in varstvo vključenih 531 otrok in mladostnikov z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, kažejo podatki Statističnega urada RS.
Od tega je bilo v domsko oskrbo vključenih 422 otrok, 109 otrok in mladostnikov pa je bilo vključenih v dnevno varstvo.
Število vključenih v centre se v zadnjih letih rahlo zmanjšuje
Število otrok in mladostnikov z zmerno, s težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, ki so vključeni v centre za usposabljanje, delo in varstvo, se v zadnjih letih rahlo zmanjšuje, so navedli v poročilu. Zmanjšanje je zaznati predvsem pri številu varovancev, ki so vključeni v institucionalno varstvo, medtem ko se število otrok in mladostnikov v dnevnem varstvu povečuje. Zanje je leta 2007 skrbelo 395 strokovnih delavcev, od tega 191 varuhov in negovalcev, 106 specialnih pedagogov in 65 zdravstvenih delavcev, sporočajo v poročilu.
Izobraževanje se zaključi pri 26. letu starosti
Kot so zapisali, se otroci in mladostniki v okviru centrov izobražujejo po posebnih programih vzgoje in izobraževanja, po katerem zaključijo izobraževanje pri 26. letu starosti. V letu 2007 je v domovih za nastanitev otrok iz oddaljenih krajev bivalo 555 otrok in mladostnikov, največ, 49 odstotkov, je bilo otrok z lažjimi ali zmernimi motnjami v duševnem razvoju, sledili pa so gibalno ovirani otroci in mladostniki (38 odstotkov), še dodajajo.
V vzgojnih, prevzgojnih in mladinskih domovih je dve tretjini fantov
"V vzgojne, prevzgojne in mladinske domove so bili v letu 2007 vključeni 403 otroci in mladostniki. V vzgojne zavode je bilo vključenih 234 otrok in mladostnikov, v mladinske domove 144, v prevzgojni dom pa 25," so zapisali v poročilu. V teh domovih prevladujejo fantje, ki običajno predstavljajo skoraj dve tretjini vseh nastanjenih. "Razmerje med fanti in dekleti je bilo najbolj izenačeno v mladinskih domovih, kjer so dekleta predstavljala 45 odstotkov vseh nastanjenih," so v svojem poročilu zapisali na statističnem uradu.
V vzgojnih domovih so prevladovali mladi med 13. in 18. letom starosti, v mladinskih domovih je bilo največ osnovnošolcev, v prevzgojnem domu pa se je starost nastanjenih gibala med 15. in 20. letom, so zaključili v poročilu.