Na predvečer praznika Marijinega vnebovzetja se bodo romarji s kipom Strunjanske Marije z barkami podali na pot iz Pirana v Strunjan.
Romanje, ki je zaradi plovbe po morju edinstveno v Sloveniji, bo letos potekalo šesto leto zapored, romarjem pa bo na voljo šest bark.
Blagoslov in molitev za ribiče in pomorščake
Kip Strunjanske Marije so v cerkvi Svetega Jurija v Piranu sprejeli v petek. Danes ob 17. uri bodo Strunjansko Marijo prenesli na glavni pomol v Piranu, od koder bo procesija bark zaplula proti Strunjanu. Izpred pomola pri gostišču Lambada v Strunjanu bo sprevod krenil do župnijske cerkve Marijinega prikazanja, kjer bo ob 19.30 sledila slovesna maša. Romarji bodo v sprevodu z lučkami nato obiskali križ na vrhu klifa nad Mesečevim zalivom, kjer bosta opravljena blagoslov in molitev za ribiče in pomorščake.
Romanja z barkami iz Pirana ali Izole v Strunjan so v zadnjih letih postala priljubljena, udeležuje pa se jih precej ljudi. Kot je pojasnil piranski župnik Zorko Bajc, se med prizorišči romanja vsako leto izmenjujeta Piran in Izola. Lani je procesija v Strunjan krenila iz Izole. Letos je ponovno na vrsti Piran, prihodnje leto pa se bo Strunjanska Marija za en dan verjetno vrnila v Izolo.
Kmalu 500. obletnica prikazanja Marije v Strunjanu
Sicer pa se z letošnjim romanjem po besedah Bajca že pripravljajo na romanje, ki bo ob prazniku Marijinega vnebovzetja potekalo leta 2012, ob 500. obletnici prikazanja Marije v Strunjanu. Organizatorji si želijo, da bi v dogodek čez dve leti vključili katero od večjih ladij. Po navedbah Bajca je leta 1936 v romanju sodelovala tudi italijanska čezoceanska potniška ladja Rex, ki so jo zavezniki leta 1944 potopili v Koprskem zalivu.
Marija se je po izročilu leta 1512 v noči pred velikim šmarnom prikazala dvema čuvajema vinogradov v Strunjanu. Na mestu prikazanja so zgradili kapelo, nato pa cerkev. Strunjanska cerkev Marijinega prikazanja, za katero zdaj skrbijo Frančiškani, je po besedah Bajca danes najpomembnejše romarsko središče Marije v Istri.