Četrtek, 11. 9. 2014, 14.37
8 let, 10 mesecev
Nadzorovati otroke ali jim zaupati – to je zdaj vprašanje
In sicer, ali naj se naročijo na t. i. eAsistenta, elektronski pripomoček, ki jim omogoča internetno spremljanje otrokovih ocen ter nekaterih drugih šolskih aktivnosti (morebitne zamenjave šolskih ur, govorilne ure itn.), ali ne. Postavlja se vprašanje, ali naj nadzorujejo svoje otroke ali naj jim zaupajo.
Ampak najprej osebna zgodba.
"Le kako?" sem si mislil, saj ne poznam nobene ruske črke. Učiteljica, z ruščino vred, se mi je že v naslednjem trenutku zelo zamerila, na kar sem se v svoji najstniški upornosti in naivnosti odzval tako, da sem ta predmet preprosto začel skoraj sistematično špricati. Pri tem mi je šlo na roko tudi to, da je bila ruščina, kot izbirni predmet, po navadi zadnjo uro pouka, ki sem si jo preprosto odrezal in raje odšel počet kaj drugega. Posledice so se pokazale kmalu. Najprej so bile to neupravičene ure in cvek pri preverjanju znanja, za kar mami nisem nič povedal, potem prvi ukor iz neupravičenih ur, ki sem ga doma "pozabil" pokazati, pa nov cvek, ki sem ga spet zamolčal, pa nov ukor, ki se mi je spet nekako izgubil v zadnjem žepu kavbojk. Sem pa tja sem se udeležil predmeta in poskušal kakšno uro preblefirati v zadnji klopi, a ves čas sem se spopadal z vse večjo notranjo krizo, ki je nisem mogel preseči. Potem pa je nekega popoldneva prišla domov mama, vsa rdeča v obraz. V roki je držala ukor po učiteljskem zboru, ki so ji ga s šole poslali domov neposredno po pošti, da bi se s tem izognili mojemu nezanesljivemu posredništvu. "Kaj pa je tole?" mi je rekla v tisti mešanici jezne razočaranosti, ki je ne bom nikoli pozabil. Vsa resnica je v hipu prišla na dan, sledil je sestanek mame in učiteljice ruščine pri moji razredničarki, na katerem sem se s tremi ženskami resno pomenil o svoji nadaljnji "ruski" usodi.
Nadaljevanje je prineslo postopno izboljšanje in ruščino mi je uspelo spraviti na pozitivno oceno. V četrtem letniku sem si v knjigarni kupil celo nekaj ruskih naravoslovnih knjig.
Ja, to so bili časi brez interneta in mobilnih telefonov, vprašanje za sedanjost pa se glasi: je za to, da se to ne zgodi, zdaj bolje vklopiti eAsistenta?
Prejšnja leta je ta elektronska storitev menda delovala tako, da so starši do ocen prišli celo pred prihodom otrok iz šole domov, če so jih učiteljice seveda vestno zapisale, kar je gotovo povzročilo toliko mučnih situacij, da so zdaj naredili tridnevni razmik med otrokovim prejetjem ocene in njenim elektronskim vpisom, ki je potem na voljo staršem. Formalni razlog iz brošure: "Ohranjanje zaupanja med vami in otrokom." Ena od prednosti tega elektronskega asistenta, ki obljublja "prave informacije ob pravem času, ki vam bodo koristile pri vzgoji otroka", je po besedah učiteljev ta, da starši zdaj na govorilne ure in roditeljske sestanke prihajajo pripravljeni, že seznanjeni z otrokovimi ocenami, zaradi česar se z učitelji bolj pogovarjajo o rešitvah in o tem, kako ocene izboljšati, kot pa da tam presenečeno ugotavljajo, kako za vraga se je to zgodilo. Seveda pa po moji oceni take elektronske asistence s svojim osnovnim poslanstvom, ki staršem omogoča nadzorovanje otrok, v sebi skrivajo tudi kar nekaj pasti.
Namesto osebnega stika vzpostavlja elektronskega, vsakodnevno popoldansko družinsko druženje, v katerem naj bi se starši iskreno zanimali za otrokov celovit razvoj, od čustvenega in osebnostnega do šolskega, pa prestavlja v sfero odtujenega sodobnega sestankovanja, pri katerem vsak od udeležencev gleda v svojo elektronsko napravo, na kateri preverja ocene in vpisuje komentarje ter nadaljnje načrte. Iluzorno je namreč pričakovati, da si bodo starši kaj v zvezi z otrokovimi ocenami in šolo na splošno še vedno zapomnili sami od sebe, torej v svojem srcu in glavi, če imajo vse napisano in zabeleženo na pametnem telefonu.