Petek, 25. 10. 2013, 7.59
9 let, 5 mesecev
Dostop do spleta – dobrina ali razkošje?
Kar težko si predstavljam, kako si hoteli, celo taki s štirimi in petimi zvezdicami in temu primernimi višjimi cenami, lahko privoščijo, da od svojih gostov dodatno zaračunajo možnost dostopa do interneta prek brezžične povezave. In to predvsem v državah, ki se imajo in jih imamo za razvite.
Na letališčih so razmere (kljub ne ravno nizkim letališkim pristojbinam, ki jih kar vtaknejo v ceno letalske vozovnice) marsikje še slabše – najbrž raje vidijo, da potniki zapravljajo denar v tamkajšnjih trgovinah, kot da pregledujejo svojo e-pošto. Čast izjemam, kot je ljubljansko letališče, ki je v celoti pokrito z brezplačnim brezžičnim dostopom do interneta.
V Estoniji, ki nam po gospodarskih kazalnikih sicer še vedno gleda v hrbet (sicer vprašanje, do kdaj), pa ima že vsak družinski penzionček v še tako odročni vasici to zagotovljeno. Sploh so se čudili, če sem kdaj vprašal, ali to imajo – seveda, zakaj ne bi imeli, je bil skoraj vedno odgovor. Pa še zanesljivo je delovalo, tudi na vrtu pred hišo, ne samo kjerkoli v njej.
Frankfurtsko in münchensko letališče kot veliko pridobitev oglašujeta, da omogočajo 30 minut brezplačnega dostopa na dan, kar preverjajo z avtorizacijo prek mobilnega telefona. Čudovito, a celo iranska letališča imajo brezplačen WiFi v prostorih za odhode (tam internet pač dela ali ne dela iz drugih razlogov, a brezžični dostop je in deluje).
Cena dostopa do interneta, ki jo hotel, gospodinjstvo, podjetje ali kdorkoli plačuje ponudniku, ni odvisna od količine prenesenih podatkov. Pomembno je le, da se izbere ustrezna hitrost glede na pričakovano uporabo, a danes nekaj deset evrov na mesec brez težav kupi nekaj deset megabitov v sekundi dostopa.
Pa še to: marsikje, predvsem v ZDA, so v naročnini običajnega telefonskega priključka zajeti vsi krajevni pogovori in zato jih nekateri hoteli tudi gostom ne zaračunajo dodatno.