Petek,
4. 9. 2009,
13.06

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 9. 2009, 13.06

9 let

Miklavčič: Dobil sem nov pogled na zdravstvo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Minister za zdravje Borut Miklavčič pravi, da je ob svoji bolezni in hospitalizaciji v bolnišnici "dobil nov pogled na zdravstvo".

Zato se bo v prihodnje zavzemal za maksimalno izboljšanje bivalnih in diagnostičnih možnosti za bolnike. Znanje zdravnikov že imamo, manjkajo nam še kapacitete, je dejal na današnji novinarski konferenci. "Delal bom le štiri ure dnevno" Kot je sicer pojasnil, bo do nadaljnjega delal le štiri ure dnevno, saj polnega 16-urnega delavnika že ne zmore. Dnevno obiskuje fizioterapijo, moral bi na rehabilitacijo v zdravilišče in preživeti še kake tri mesece bolniške, a si tega "ne more privoščiti", je dejal.

"V Šibeniku in v Ljubljani so zelo dobri" "V Šibeniku in v Ljubljani so zelo dobri," je minister ocenil svoje bivanje in oskrbo v obeh bolnišnicah, kjer so ga obravnavali. Bolj pa bi bil zadovoljen, če bi mediji njegovemu zdravstvenemu stanju posvečali nekoliko manj pozornosti, je še dodal.

Ministrstvo za zdravje proti rdečim številkam "Projekcije za zdravstveno blagajno so jasne in napovedujejo minus. Ministrstvo ima le dve možnosti - ali zmanjša obseg zdravstvenih storitev ali pa izvede določene racionalizacije," je po vrnitvi na delovno mesto dejal minister za zdravje Borut Miklavčič.

"Ohranitev finančne vzdržnosti sistema" Namen novega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je "ohraniti finančno vzdržnost slovenskega zdravstvenega sistema". Ker programa ne nameravajo zmanjševati, je racionalizacija nujna, pravi Miklavčič. Prav zato predlog novega zakona predvideva nekatere zaostritve. Kot primer je minister navedel tiste, ki v času bolniškega staleža ne upoštevajo navodil zdravnika in na primer žagajo drva, hodijo v gostilno itd.

V primeru neupoštevanja pravil "Če zavarovanec ne bo upošteval navodil zdravnika, bo izgubil nadomestilo. Sedaj je tako, da tudi če takega kršitelja odkrijemo, mu nadomestilo lahko vzamemo le za dan, ko ga zalotimo. Po novem bo nadomestilo izgubil v celoti," je pojasnil Miklavčič. "To je pošteno. Zdravstveni sistem je solidarnosten, če bomo racionalni in pošteni, bo več ostalo za bolne," je prepričan minister.

"V Evropi je zdravstvo v glavnem v rdečih številkah" Ob tem je še izpostavil, da je v tem trenutku Slovenija ena izmed največ treh držav oz. regij v EU, kjer se storitve izvajalcem plačujejo tako redno. "V Evropi je zdravstvo v glavnem v rdečih številkah," je opozoril.

Plačevanje prispevkov "Zlorabe in negativne pojave je treba odpraviti," je prepričan Miklavčič. Ob tem je izpostavil tudi plačevanje prispevkov za zdravstveno zavarovanje. Obljublja, da se ne bo moglo več zgoditi, da bi nek visoko izobražen strokovnjak, ki je samozaposlen, zase odvajal le minimalne prispevke. V novem zakonu nameravajo postaviti neko dohodkovno mejo, pod katero ne bo mogoče iti, je pojasnil.

Glede zakona o zdravstveni dejavnosti pa je minister danes pojasnil, da so prejeli številne pripombe, ki so večinoma konstruktivne in pomenijo izboljšanje samega zakona. V kakih treh točkah pa so si mnenja o zakonskem besedilu diametralno nasprotna. O teh bo, tako Miklavčič, odločala razprava v državnem zboru.

Ločevanje javnega in zasebnega Kot primer je izpostavil ločevanje javnega in zasebnega. "Eni so za popolno prepoved, drugi imajo čisto drugačne poglede. V nobenem sistemu v Sloveniji ni toliko anomalij, toliko podjemnih pogodb, sp-jev in doo-jev, kot v zdravstvu. Tu mora država posredovati, saj tako ne gre več," meni minister.

Investicije v zdravstvu čez poletje v polnem teku

Vzadnjih mesecih so na ministrstvu za zdravje dosegli preboj na področju investicij, je še ocenil Miklavčič. Po njegovih besedah jih zdaj potencialni investitorji jemljejo resneje. To poletje so na investicijah naredili največ, je še ocenil minister. Vodja sektorja investicij na ministrstvu Dušan Zekovič je navedel, da bo ministrstvo v letošnjem letu za investicije skupno porabilo 72 milijonov evrov, z racionalizacijami pa so dosegli več kot 14 milijonov evrov prihrankov na tem področju.

Projekt pediatrije zaključen Projekt nove pediatrije je zaključen, sedaj so v polnem teku priprave na ORL kliniki. Vse pogodbe za opremo so po besedah Miklavčiča podpisane, v ponedeljek pa si bo ogledal delovišče, saj da izvajalci kasnijo z deli za kakih 14 dni, medtem ko oprema že čaka na vgradnjo. Minister želi, da bi bil objekt končan do novega leta.

Glede onkološkega oddelka v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor je Miklavčič pojasnil, da nadaljujejo z razpisi, zaključili pa so s projektom nabave sistema za digitalizacijo. Na projektu prizidka radioterapije Onkološkega inštituta (OI) so izbrali izvajalca. Po pogajanjih bo celotna vrednost projekta znašala 1,3 milijona evrov z opremo vred, je navedel Miklavčič. Poleg tega bo OI letos, predvidoma novembra, dobil še osmo obsevalno napravo, kar bo, tako minister, velika pridobitev. Objavili pa so tudi že javno naročilo na nakup obsevalne naprave, za katero računajo, da bo dobavljena še letos.

Za presejalni program 1,7 milijona evrov Pri presejalnem programu Dora Miklavčič še za letos napoveduje nakup opreme v skupni vrednosti 1,7 milijona evrov. V štirih sklopih bodo med drugim kupili dve mobilni enoti za presejanje na terenu, eno fiksno enoto, ki bo stala v Mariboru in kontejnerje za mobilne enote. Zekovič je ob tem pojasnil, da upajo, da bo program lahko zaživel v začetku 2010. Urediti je namreč treba še nekatere kadrovske in organizacijske zadeve.

V Izoli nov CT aparat Še ta mesec bo nov CT aparat dobila Splošna bolnišnica Izola. Njihovo sedanjo aparaturo bo po obnovi dobila Bolnišnica Golnik, njihov sedanji CT pa bo po obnovi dobila bolnišnica v Trbovljah, je pojasnil Miklavčič. CT za Izolo so sicer po besedah ministra kupili za manj denarja, kot je bil enak aparat kupljen pred kakim letom dni. Z Inštitutom za nuklearno medicino pa so se na ministrstvu dogovorili za nakup nove PET-CT naprave, ki bo namenjena predvsem preiskavam za nevrološke bolnike in bolnike s srčnožilnimi boleznimi, je pojasnil minister.

"Pri novi urgenca gredo stvari naprej" Kar se tiče gradnje nove urgence v UKC Ljubljana pa minister pravi, da "stvari gredo naprej" in računa, da je problem projektantov odpravljen. Izpostavil je, da konec leta poteče gradbeno dovoljenje za heliport, zato se bodo temu posebej posvetili, da bi zadevo speljali.

"Na revmatologijo so se zadeve preveč napele" Minister je na današnji novinarski konferenci spregovoril tudi o zapletu na revmatološkem oddelku ljubljanskega UKC. Kot pravi, želijo na ministrstvu umiriti strasti. Izrazil je upanje, da bosta državni sekretar Ivan Eržen in nov generalni direktor UKC Simon Vrhunec našla rešitev, da se zadeve uredijo. Ocenil pa je, da je do takih zaostritev na oddelku prišlo, ker so se "zadeve preveč napele".

Pospešeno se pogovarjajo z dobavitelji cepiva Kar se tiče cepiva proti novi gripi pa je minister pojasnil, da "pospešeno nadaljujejo pogovore z dobaviteljema cepiva". Za prvi paket cepiva je pogodba že podpisana, pogodbi za relenzo (zdravilo za obolele za gripo) ter za drugi paket cepiva pa naj bi bili skoraj podpisani. Po besedah ministra so pri cepivu problemi z roki dobave v pogodbah. Proizvodnja gre namreč počasneje, kot so proizvajalci računali. Na ministrstvu se, tako minister, zavzemajo za proporcionalno dobavo, da bi torej iz vsake proizvedene količine dobili sorazmerni delež glede na velikost Slovenije v primerjavi z ostalimi državami.