Obdobje med leti 2006 in 2010 je bilo najuspešnejše obdobje slovenskega turizma, je dejal direktor direktorata za turizem ministrstva za gospodarstvo Marjan Hribar.
Kot je ob predstavitvi dela Slovenske turistične organizacije (STO) poudaril Hribar, delež turizma v gospodarstvu že krepko presega 10 odstotkov. Rast je bila po njegovih besedah v zadnjih letih enovita, razen v času gospodarske krize, ko se je nekoliko upočasnila. Ob enem je Hribar prepričan je, da postaja turizem eden najpomembnejših sektorjev gospodarstva.
"V Sloveniji v turizmu manjka malo več optimizma"
Slovenski turizem je po mnenju Hribarja zaradi številnih predstavitev in sejmov dosegel visok mednarodni ugled. "Še vedno pa zasledujemo dva ključna cilja, in sicer kako povečati obseg in kako povečati konkurenčnost turizma," je poudaril in dodal, da v Sloveniji v turizmu manjka predvsem malo več optimizma.
S tem se je strinjala tudi predsednica sveta zavoda STO Eva Štravs Podlogar, ki je izpostavila pomen ljudi v turizmu. Prepričana je, da bi morali turizem kot priložnost bolj približati ljudem in opozorila na pomen predstavitev slovenskega turizma na najpomembnejših trgih. Izpostavila je tudi pomen povezovanja v turizmu tako znotraj kot zunaj Slovenije.
Združili raznoliko ponudbo Slovenije
Direktor STO Dimitrij Piciga je ob pogledu na pretekla štiri leta spomnil na projekt Okusiti Slovenijo, ki so ga začeli v letu 2006 in v katerem so združili raznoliko ponudbo Slovenije. "Letos sledi oblikovanje slovenske gostilne, pogovarjamo pa se tudi o možnostih postavitve slovenskih hiš v tujini," je pojasnil Piciga.
Hribar je prepričan, da je bila skupna rdeča nit aktivnostim in dogodkom zadnjih štirih let v slovenskem turizmu znamka I Feel Slovenia, ki se po njegovem mnenju od njenega sprejetja izraža v vsaki aktivnosti in dogodku.
Najdlje pri nas prenočijo Italijani
V zadnjih letih na prvih treh mestih po številu nočitev vodijo Italija, Avstrija in Nemčija, Hrvaška, Nizozemska, Rusija in Srbija so v tem obdobju povečale število nočitev, medtem ko se je število nočitev iz Velike Britanije, Madžarske in Francije nekoliko zmanjšalo.
Pri nas vedno več japonskih in kitajskih turistov
STO beleži rast prihodov turistov z daljnih trgov. Povečuje se predvsem število japonskih in kitajskih turistov.