Sobota, 1. 5. 2010, 14.27
9 let
Dogovor Grčije z EU in IMF bo objavljen v nedeljo

"Dogovor še ni podpisan, a zaključen bo do nedelje. Objavili ga bomo med nedeljsko sejo vlade, najverjetneje dopoldne, finančni minister George Papakonstantinu pa ga bo nato predstavil novinarjem," je povedal neimenovani vir pri grški vladi.
Zvišali bodo davek na dodano vrednost
Grčija naj bi skladu z dogovorom v državnem sektorju za najmanj tri leta zamrznila plače, državnim uslužbencem in upokojencem naj bi ukinili 13. in 14. plačo oz. pokojnino, v državnem sektorju naj bi do nadaljnjega ustavili zaposlovanje, podaljšali naj bi tudi delovno dobo.
Dogovor naj bi predvideval tudi zvišanje davkov - davek na dodano vrednost naj bi zvišali z 21 na 23 odstotkov, že tretjič letos pa naj bi zvišali tudi davek na tobak, alkohol in gorivo. Grčija se bo morala odpovedati tudi družinski srebrnini - državne deleže v podjetjih naj bi prodali, državna podjetja pa privatizirali. Zaprli ali združili naj bi bolnišnice, število mest in občin pa naj bi zmanjšali s 1300 na 340.
Grčija bo potrebovala od 100 do 120 milijard evrov posojil
Evroskupina naj bi Grčiji v skladu z dogovorom v prvem letu zagotovila do 30 milijard evrov posojil, IMF pa od 15 do 25 milijard evrov. Skupno naj bi Grčija po nekaterih ocenah v prihodnjih treh letih potrebovala od 100 do 120 milijard evrov posojil, poleg tega pa naj bi bilo še 20 milijard potrebnih za stabilizacijo grškega bančnega sistema.
Merkel: Nemške banke naj pomagajo Grčiji
Nemška kanclerka Angela Merkel je sicer izrazila željo, da bi tudi nemške banke prostovoljno prispevale v mehanizem za pomoč Grčiji. Te so lastnice velikega števila grških državnih obveznic in zato zelo zainteresirane za uspešno razrešitev grške dolžniške in finančne krize. Banke so v petek že izrazile naklonjenost takšni zamisli.