Četrtek,
3. 9. 2009,
17.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 9. 2009, 17.22

8 let, 7 mesecev

Bi novi zakon o dohodnini prinesel več ali manj denarja?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Navedbe gospodarskega ministra Mateja Lahovnika, da naj bi vlada ob uvedbi novih dohodninskih razredov pobrala za 20 milijonov evrov davkov manj, ne držijo, ocenjujejo na finančnem ministrstvu.

Kot so sporočili s finančnega ministrstva, naj bi s predlagano novelo zakona o dohodnini, po kateri bi se spremenila davčna obremenitev nekaterih zavezancev, prišlo do zvišanja javnofinančnih prihodkov iz naslova dohodnine. Zaradi predlaganega zvišanja dodatne splošne olajšave bi se davčna obremenitev zavezancev znižala, kar bi pomenilo izpad prihodkov proračuna, in sicer po oceni v višini približno 11,6 milijona evrov. 50 mio evrov priliva zaradi novih davčnih razredov Po drugi strani pa bi se zavezancem z dohodki nad dvainpolkratnikom povprečne plače, ki bi bili razporejeni v novi predlagani četrti in peti davčni razred s stopnjami 45 odstotkov in 50 odstotkov, davčna obremenitev povečala. To bi pomenilo priliv prihodkov proračuna, po oceni v višini približno 50 milijonov evrov.

Stanovanjska olajšava bi prihodke zmanjšala za 20 mio evrov S ponovno uvedbo stanovanjske olajšave se ocenjuje, na podlagi podatkov o številu zavezancev, ki so tako olajšavo koristili v letu 2006, da bi bili prihodki iz naslova dohodnine nižji za okrog 20 milijonov evrov. Do določenega znižanja virov iz naslova dohodnine bi prišlo tudi zaradi povečanja instituta namenitve dela dohodnine za donacije za humanitarne namene, po oceni za okrog dva milijona evrov.

Končni izračun: 16,4 milijona evrov več denarja Kljub temu bi neto pozitiven učinek predlaganega zakona znašal približno 16,4 milijona evrov, so izračunali na finančnem ministrstvu.

Lahovnik: Več bi bilo sive ekonomije in davčnih utaj Minister Lahovnik je med drugim ponovil, da je delo je v Sloveniji nadpovprečno obremenjeno, zato bo vedno nasprotoval dodatni obdavčitvi dela z dodatnimi dohodninskimi razredi. Kot je dejal, bi država, po izračunih, ki jih ima na voljo, ob uveljavitvi predloga finančnega ministra Franca Križaniča pobrala celo za 20 milijonov davkov manj. "Več bi bilo sive ekonomije in davčnih utaj," je ocenil Lahovnik.

"Prejšnja vlada je delovala na bolj avtoritaren način" Lahovnik je tudi ponovil, da sam ni bil obveščen o pripravi novih dohodninskih razredov. Je pa poudaril, da se mu "glasno" razmišljanje finančnega ministra ne zdi problematično. "Ta vlada je v tem smislu bistveno drugačna od prejšnje. Oni so delovali na bistveno drugačen, bolj avtoritaren način," meni gospodarski minister.