Gregor Pavšič

Petek,
1. 4. 2016,
12.19

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,10

4

Natisni članek

Petek, 1. 4. 2016, 12.19

6 let, 7 mesecev

Prvi slovenski kupec tesle: podjetnik jo je vplačal na podlagi ene fotografije

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,10

4

Podjetnik Roman Bernard je pred šestimi leti kot prvi Slovenec postal lastnik električne tesle. Najprej roadsterja, pozneje tudi modela S. Tudi tega je kupil na slepo, zgolj na podlagi fotografije. Danes pravi, da mu ni žal in da si vrnitve na klasični avtomobil ne predstavlja.

Tesla predstavlja avtomobil za okrog 40 tisoč evrov

Tesla Motors je danes v Kaliforniji predstavila novi model 3, avtomobil za okrog 40 tisoč evrov. Električna limuzina je njihov trenutno tretji model, s katerim nameravajo prodreti tudi na trg množičnih avtomobilov. Več o tesli 3 ...

Ko je naročil prvi model S, ga je lahko videl le na fotografijah

Roman Bernard je svojo prvo teslo dobil že leta 2012. To je bil električni roadster, sploh prvi avtomobil izpod rok in plod avtomobilske vizije Elona Muska. Takrat je tudi vplačal potrebno rezervacijo pet tisoč evrov za svoj prvi model S, ki ga je videl le na fotografijah. Toda verjel je v Muskov načrt in danes mu zato seveda ni žal. Ena izmed njegovih tesel S ima v dveh letih prevoženih 120 tisoč kilometrov.

Roman Bernard je lastnik družbe Flycom, ki se ukvarja s helikopterskimi prevozi in storitvami. Foto: Gorazd Kavčič/Gorenjski glas | Foto: Roman Bernard je lastnik družbe Flycom, ki se ukvarja s helikopterskimi prevozi in storitvami. Foto: Gorazd Kavčič/Gorenjski glas

"Ko se navadiš na teslo, si vrnitve na klasični avtomobil ne predstavljaš"

"Ko se navadiš vožnjo tesle, si težko predstavljaš prehod nazaj na avtomobile s klasičnim bencinskim ali dizelskim motorjem. Gre za drug pristop k vožnji, saj tak avtomobil človeka umiri, vožnja je bolj sproščena … Polnilna infrastruktura Tesle, ki je seveda predpogoj za funkcionalnost takega avtomobila, omogoča preprosto potovanje po zahodni Evropi in tudi Sloveniji. Počasi se polnilna mesta odpirajo tudi v vzhodni Evropi," pravi Bernard.

Prvi slovenski lastnik tesel se za zdaj še ni postavil v vrsto za novi model 3, ki so ga v Kaliforniji predstavili danes zgodaj zjutraj po slovenskem času. Rezervacijo v višini tisoč evrov je vplačalo kar 115 tisoč posameznikov. Bernard meni, da bo avtomobil zagotovo simpatičen in da predstavlja ključen model za prihodnost Tesle Motors. Po modelu S, ki je bil namenjen večanju ugleda, je model 3 namenjen bolj množični prodaji.

Uradna poslovalnica Tesle Motors kmalu tudi v Sloveniji?

S teslo S lahko z enim polnjenjem pelje tudi skoraj 400 kilometrov daleč, pri polnjenju pa uporablja tako Tesline superhitre kot nove 50-kilovatne polnilnice ob slovenskih avtocestah. Te so približno polovico šibkejše od Teslinih, a vseeno dopolnjujejo zelo dobro slovensko infrastrukturno polnilno mrežo.

Tesla Motors ima danes odprtih 215 poslovalnic, načrtujejo pa podvojitev tega števila. Ko bo zadostno število tesel vozilo tudi po slovenskih cestah, bo uradna poslovalnica predvidoma odprta tudi pri nas.

Tesla Motors je v Ljubljani in na Kozini skupno že postavila 12 superhitrih polnilnih postaj. | Foto: Tesla Motors je v Ljubljani in na Kozini skupno že postavila 12 superhitrih polnilnih postaj.

Tujci presenečeni nad polnilno infrastrukturo v Sloveniji

Bernard pravi, da je marsikateri tujec pozitivno presenečen nad zdajšnjim položajem in da je ta boljši kot v številnih bližnjih sosednjih državah.

"Za zdaj je položaj zagotovo dober. Ko bo število električnih avtomobilov naraslo, bo treba ob zdajšnjih postajališčih ob avtocestah najbrž zgraditi še dodatne polnilne postaje. Samo ena na lokaciji, kot je primer danes, ne bo zadoščala. Osebno predvidevam, da se bo v prihodnje razvijal sistem polnilnic na destinacijah. Torej polnilnic ne bomo gradili le ob avtocestah, temveč predvsem na krajih, kamor ljudje potujejo in nato tam že sicer ostanejo več ur," napoveduje Bernard.

"Ker sem tehnični tip človeka, me zanimajo tudi nove tehnologije. Primer je avtopilot v tesli S. Z morja me je domov skoraj 95-odstotno pripeljal avtomobil sam. Tehnologija torej napreduje zelo hitro, vprašanje pa je, kako hitro bodo temu napredku sledili zakonski predpisi. Imam štiriletno vnukinjo. Ko bo ona enkrat v mojih letih, bo verjetno svojim otrokom razlagala o nekih čudnih avtomobilih, ki jih je bilo treba voziti še na roke. Z njimi si se lahko ubil, tako nevarni so bili, bodo takrat morda razlagali," razmišlja slovenski podjetnik.

Redni servisni pregledi namenjeni predvsem programski opremi

Danes morajo vsi slovenski lastniki tesel enkrat letno avtomobile peljati na servisni pregled v Gradec, kjer ima Tesla Motors Sloveniji najbližjo poslovalnico. Težav z vzdrževanjem do zdaj ni imel, dokaj nizki so tudi stroški. Klasične menjave olja niso potrebne, zaradi močne regeneracije so po Bernardovih izkušnjah manjše tudi obrabe zavornih sklopov. Na servisih gre torej bolj za nadgradnjo programske opreme kot prave mehanske posege.