Ponedeljek,
14. 4. 2008,
12.30

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 4. 2008, 12.30

8 let, 8 mesecev

Zongshen wind 25

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Wind 25 je prevozno sredstvo, ki ga lahko vozimo brez čelade, ne potrebujemo vozniškega dovoljenja, pa še stroški za registracijo odpadejo.

Ko sem bil na vrsti za pisanje testa tega "kolesarskega" skuterja, sem najprej pojamral z "ojoj". Več kot dve tretjini življenja vozim različne motorje, sedaj pa naj s petindvajset na uro balinam po kolesarskih stezah. Pa me je wind proti pričakovanju navdušil z zelo dobrimi voznimi lastnostmi, vendar sta ostala dva minusa: poraba in naklon sedeža.

Oblika

Izgleda kot povsem običajni skuter, ki po velikosti ne zaostaja za tistimi z rumeno registrsko tablico. Tudi po opremi ne, saj ima električni zaganjač, merilnik s kontrolnimi lučkami, dve vzvratni ogledali, kovček v barvi karoserije, prostor pod sedežem, pa še kakšen odprt predal za drobnarije se najde. Vozi se po kolesih z litimi platišči in gumami dimenzije 3.00-10, ki so le malo ožje od tistih na starejših 200-kubičnih vespah. In kadar se ne vozi, se ga lahko "parkira" po želji na centralnem ali pa na stranskem stojalu.

Vozne lastnosti

Wind 25 ima povsem resno vzmetenje in presenetljivo dobro požira neravnine. Tudi na ljubljanskih kolesarskih stezah, ki so ponekod vzvalovane vsaj do dveh boforov. Zavore delujejo odlično, saj so očitno dimenzionirane tudi za različico wind 50, ki zmore hitrost do 45 km/h. Sedež, ki je dovolj udobno oblazinjen, je žal nagnjen odločno preveč navzdol. Pri 30 km/h po števcu je skuterček praviloma hitrejši od kolesarjev. Na ozkih stezah je torej potrebna pazljivost zaradi pogostega prehitevanja, še sploh pa zaradi trume nasprotivozečih "levih" kolesarjev. Wind 25 je ponoči na kolesarskih stezah zelo svetla izjema, saj ima za svojo hitrost prav dobre luči, izberemo lahko dolge, zasenčene ali pozicijske, podnevi pa jih lahko sploh ugasnemo. Pohvalimo tudi razločno delujoča smerokaza in dobro vidno zavorno luč.

Zmogljivosti, poraba

Vozilce ima pri dani obliki dve različni zmogljivosti. Če je njegova hitrost konstrukcijsko omejena na 25, je namenjen eni osebi, s 45 na uro je pa za dva. Pri tem je zanimivo, da ostaja nosilnost nespremenjena in ga lahko vozi tudi cent in pol težak sumo borec! Obremenjen z maso 90 kilogramov lepo in brez obotavljanja potegne z mesta. Med zaustavljanjem pred semaforji se za tem skuterjem ne pripodi "duh" po mešanici goriva in olja, ker winda poganja 4-taktni motor. Le-ta je kljub nizki največji hitrosti dovolj zmogljiv, da premaga vzpon na Ljubljanski grad. Poraba? Previsoka! Po sedemdesetih prevoženih kilometrih je števec že "na nuli". Za testno povprečje dobrih pet litrov na sto imamo sicer dve opravičil(c)i: (1) pri mestnih premikih na kratkih razdaljah je motor praktično ves čas neogret; (2) med testom nismo (dovolj) upoštevali dejstva, da bi se lahko s hitrostjo 30 km/h peljali samo z dvema tretjinama plina.

Cena, tekmeci

Wind 25 je vozilo, ki ga lahko upravlja 12-letnik z izpitom za kolo. Uradno se je tovrstnim dvokolesom donedavna reklo kolo s pomožnim motorjem. Izraz spominja na stare "dongote", ki smo jih nekdaj nameščali na svoje bicikle. Za njimi so prišli francoski solexi s pogonom na prednje kolo, ki bi jih v šestdesetih letih označili za silno sofisticirane, če bi takrat ta izraz sploh poznali. Danes so na trgu prisotni domači Tomosovi izdelki, ki bi jih sicer windu težko šteli med tekmece, ker niso oblikovani kot skuterji, so pa v cenovnem razponu od 200 do 280 tisočakov. V skuterskem razredu "25 na uro" najdemo Piaggiova dvotaktna modela ciao in zip, ki prekašata "kitajca" za sto jurjev. In spet ne bomo rekli, da sta tekmeca, ker gre za ugledno znamko z razvejano servisno mrežo. Se pa lahko s 25 na uro vozimo po kolesarskih stezah tudi na elektriko.