Gregor Pavšič

Sobota,
5. 12. 2015,
20.42

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 5. 12. 2015, 20.42

9 let, 1 mesec

Renault megane RS redbull edition

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ekskluzivna različica megana RS je z imitacijo telemetrije in dodatnimi kilovati namenjena izkoristku na dirkališčih, a se odlično obnese tudi na zimskih zavitih asfaltnih cestah.

Vzporednice z dirkališči ali zavitimi asfaltnimi cestami?

Še eno v vrsti "našpičenih" in strupenih različic Renaultovih "hothachev" smo spoznavali ravno v tistih decembrskih dneh, ko je slovenske ceste pobelil sneg. Temperature so se spustile blizu ledišča in ob večernih urah so na voznike na marsikaterem ovinku prežale poledenele zaplate asfalta. Zato je megane, ki stavi na ekskluzivnost in išče poistovetenje z Renaultovimi uspehi v formuli ena, dejansko zahteval tehten premislek. Ali v zimskih pogojih in na zavitih odsekih resnično riše vzporednice s Sebastienom Vettlom, ali svoje korenine lahko ekskluzivni megane RS išče tudi kje drugje?

Sprednji diferencial z delno zaporo kot nalašč za zimske ceste

Na primer pred 31 leti na reliju Monte Carlo, kjer bi bil za volanom podobno ekskluzivnega renaulta legendarni virtuoz Jean Ragnotti. Ta je takrat ob svoji edini zmagi na monaški ruleti, ko je obvladal vse skrite snežne in ledene zaplate južnofrancoskih cest, resda vozil renaulta 5 skupine B s pogonom na zadnji par koles.

Toda megane s 195 kilovati, športno naravnanim pedigrejem in odličnim sprednjim diferencialom z delno zaporo, se je na slovenskih cestah sredi zime zdel kot duhovni naslednik Ragnottijevega dirkalnika.

Ko smo s tem meganom na spolzkem asfaltu zapeljali v ovinek, je sprva pričakovano nekoliko zdrsnil prek sprednjega dela poti, toda na vrhu ovinka, ko je razporeditev moči med sprednjima kolesoma prevzel omenjeni diferencial, je megane s svojimi zmogljivostmi, zanesljivostjo in neposrednim občutkom tudi nam, navadnim smrtnikom, dal nekaj tistega, kar je pred tremi desetletji Ragnotti nudil premrzlim francoskim dirkaškim navdušencem.

Sladkorčki za dirkališča in primerjavo z neizprosno uro

Ta posebna različica je dejansko nadgradnja megana RS trophy, ki je namenjena predvsem tistim voznikom, ki svoje avtomobile zapeljejo na dirkališča in se udeležijo "track dayev". Dejansko s svojo opremo, ki ga loči od drugih športnih meganov, prvotno ni namenjen oponašanju Ragnottija v vsakdanjem prometu, temveč dokazovanju voznikovih sposobnosti v konstantnih pogojih v boju z uro.

Njegovo bistvo je vgradnja sistema R.S. monitor, ki omogoča vozniku nastavljanje odzivnosti stopalke za plin in vpogled v skoraj čisto pravo dirkaško telemetrijo. Megane samodejno meri pospešek do 100 kilometrov na uro, prikazuje težnostni pospešek v ovinkih in omogoča vozniku, da prek gumba na obvolanski ročici odčitava dosežene čase za prevožene kroge.

Ob tem ima v načinu sport 11 dodatnih kilovatov moči in 20 dodatnih njutonmetrov navora, kar je spet malenkost, ki jo bo mogoče zaznati predvsem prek izpiskov na uri ob vožnji na dirkališču in ne v vsakdanjem prometu.

Skoraj pravi dirkalnik z dovoljenjem za vsakdanjo uporabo

Zato je lahko megane odlična izbira za dirkališče, po zmogljivostih in voznih lastnostih pa ob vsakdanji vožnji ne prinaša izrazitejše dodatne vrednosti. Ponovimo lahko, da megane RS ne sodi med mehkejše "hot hache", s katerimi bi se lahko vsak dan vozili v službo, temveč je to pravi "hard core" dirkalno vozilo z dovoljenjem za vsakodnevno uporabo. Zaradi izrazito školjkastih športnih sedežev, dirkaško cvilečih Brembovih zavor, utesnjenosti in slabše preglednosti dirkaške občutke ponuja bolj neposredno od večine neposrednih tekmecev – forda focusa ST, seata leona cupre R, volkswagna golfa GTI …

Brutalen in ekskluziven

O racionalnosti takšnega vozila nima smisla razpredati. Poraba na testnem krogu je bila skoraj 12 litrov na 100 prevoženih kilometrov in glede na zmogljivosti niti ni bila pretirana. Navsezadnje ima ta športni megane tudi sistem start&stop. Tisti, ki ga bo imel, se prav tako ne bo obremenjeval s težkim dostopanjem na zadnje sedeže, niti ne s precej velikim obračalnim krogom.

Bistvo megana v različici redbull je predvsem v ekskluzivnosti, saj jih prodajajo le v 24 državah in so jih v celoti izdelali le 522 ter v omenjenih sladkorčkih imitacije dirkaške telemetrije.