Četrtek,
12. 6. 2008,
11.17

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 6. 2008, 11.17

8 let, 8 mesecev

Peugeot 407 coupe 2,7 V6 HDi avt.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Peugeot 407 coupe nadaljuje tradicijo elegantnih športnih kupejev. Ampak to pot so "pežojevci" vendar dodali novo kvaliteto.

Avto ni samo ugleden športni lepotec, usmerja se tudi v agresivnejše vode. Njegova zunanajost poudarja dinamični naboj, ki ga v testnem vozilu dopolnjujejo V6 motor, odlični šeststopenjski samodejni menjalnik in sila športno podvozje.

Zunanjost, notranjost

Kupe ima pežojevske luči in masko, da pa ni običajni 407, se vidi po bočnih škrgah, tudi meglenki sta drugačni, zdaj enostavno okrogli. Dvojna izpušna cev malce "poblefira", saj sta "športni" odprtini samo nakazano izstreljeni nazaj. Dejansko sta slepi, izpušni plini pa že malo prej zavijejo pravokotno ob tla. V usnjeni notranjosti se odlično sedi, velja za športno vožnjo in za udobna potovanja. Za ne prevelike potnike velja to celo na zadnjih sedežih, če le spredaj ne sedita gorili. Kupe je na vsak način namenjen štirim, zato je zadaj urejeno ločeno zračenje, pa tudi odlagalna mesta z utoroma za pijačo. In čeprav je zadaj dvosed, je naslonjalo deljivo na 60/40, tudi zaklenit se da. Dostop na zadnjo klop olajša električni pomik prednjih sedežev in velik par vrat. Je pa nekaj. Stikala na vozniški strani vrat so nameščena odločno preveč nazaj. Če je sedež do konca nazaj, so vozniku ravno še za silo dosegljiva. Tisti, ki sedijo bližje volanu, pa s komolcem nehote odprejo kakšno okno ali "dunejo" v stikalo za nastavitev ogledal.

Vozne lastnosti

Športna vožnja je s tem kupejem na voljo v dveh dozah. Samodejni menjalnik lahko deluje s športnim programom (poleg zimskega), pa tudi podvozje se lahko preklopi na športno otrdelost. Štiri konzolna stikala so poleg volana, množica ukazov je na osrednji konzoli, vse skupaj se nadzoruje preko zaslonov. Večinoma preko barvnega sredinskega, nekaj tudi preko zaslona med merilniki. Ko si voznik prebere navodila za uporabo in zadevo zvadi, mu je vožnja res v veselje. Zaradi moči in mase preko 1700 kilogramov je 407 coupe primeren celo za vleko. K športni vožnji spadajo pregledni športni merilniki in to velja za osnovne štiri, ne pa za petega. Temperature olja se žal ne da zadovoljivo odčitati, ker ima okrogli merilnik med 90 in 140 šest razdelkov. Torej vsaka črtica pomeni 8,33 stopinje in ne moreš niti približno uganit, kdaj kaže na primer 110 stopinj. Ampak to ni edini peugeot, pri katerem se je oblikovalec tega merilnika uštel za eno črtico. Aja! Pri tako oddaljenem prednjem odbijaču so parkirni senzorji skoraj nuja, so pa na doplačilnem spisku skupaj z opremo pack, kamor med ostalim spadata tudi prilagodljiva žarometa.

Zmogljivosti, poraba

Kaj naj najprej pohvalimo? 2,7-litrski HDi je z 204 KM brez kančka dvoma dovolj zmogljiv, da v vsakem trenutku opravičuje športno obliko kupeja. Sploh pa v kombinaciji z brezhibno avtomatiko. In ko vklopiš oba dodatna programa (za menjalnik in podvozje), dobiš solidnega športnika, ki ponudi več od nekdanjih uglajenih Peugeotovih kupejev. Prav varčen pa dizlu navkljub le ni, vsaj v mestu ne. Med vožnjo v zimskem času v mestu zlepa ne prideš pod 13 (po računalniku). Med dinamično (pa ne divjaško) vožnjo zunaj naselja je precej bolj zmeren in porabi okoli 9,2. Motor diha odločno, navor se še kako čuti, saj bi si za 440 Nm pri 1900 vrtljajih marsikateri terenec obliznil vsa štiri kolesa. Avtomatika pobere nekaj končne hitrosti. Primerjava z 2,9-litrskim bencincem, ki ima 7 konj več in ročni menjalnik kaže, da bi šlo blizu 240, tako pa se je treba zadovoljiti z 230. "Pa kva?"

Cena, tekmeci

Peugeot 407 coupe si, ne glede na predhodnika 406, še ni utegnil pridobiti tolikšnega športnega slovesa kot avti, ki nosijo oznake na primer Alfa Romeo, Audi in BMW. Kadar le-ti ustvarijo kupejevski avto, se športnost znamke samoumevno pripiše tudi posameznemu modelu. Vendar sta alfini getejka in getevejka močnejši samo v bencinskih različicah, poleg tega je v peugeotu prostora zares za štiri. Podobno lahko rečemo tudi za Audijevega TT-ja. Bližje je BMW-jeva trojka v kupejevski obliki, ki ponuja šibkejšega dizla, vsa navedena vozila pa so občutno krajša od peugeota. Korak naprej v športno smer ponuja tudi mazda RX-8, čeprav je po drugi strani zelo različna (število vrat, rotacijski bencinski motor, poraba goriva, pogon zadaj). V primerjavi z navedenimi vozili je v Peugeotovem kupeju, za 9,1 milijona, prisotno več elegantne uglajenosti in ta lahko ugaja športno usmerjenim poslovnežem, ki se nočejo odpovedati udobju. V tem smislu je primerljiv z Mercedesovim sportscoupejem, še bolj pa s CLK-jem.