Petek, 4. 12. 2015, 9.28
9 let, 2 meseca
Opel meriva 1,6 CDTi

Tekmece drega iz nevtralnega položaja
V razredu majhnih enoprostorskih vozil zavzema zanimiv, mersko in prostorsko nevtralni položaj, s katerega z natančnimi dregljaji povzroča nemir med manjšimi in večjimi tekmeci. Med prve na primer spadata citroën C3 picasso in nissan note, v drugega tudi Fordov C-max. Čeprav so pravila natančno določena, se zdi, da pomembnost centimetrov in litrov, vsaj na prvi pogled, premagajo posebnosti, ki razbijajo občasno avtomobilsko sivino.
Samomorilska vrata najbolj cenijo starši manjših otrok
Merivina posebnost ostaja edinstveni način odpiranja drugega para vrat, zato ji prepoznavnosti po tej plati ne manjka. Tako imenovana samomorilska vrata so prestala preizkus časa in ostajajo kredibilna alternativa klasičnim, z ugodnim razmerjem med prednostmi in pomanjkljivostmi.
Hkratno vstopanje ali izstopanje potnikov je lahko nerodno ali vsaj malce oteženo, medtem ko družinska raba posebnost vendarle pozdravlja zaradi lažjega dostopa do druge vrste. Starši z manjšimi otroki in neprestanim nameščanjem malčkov v otroške sedeže tovrstno prednost najbrž cenimo najbolj.
Omenjena značilnost pa na lestvici adutov, ki tvorijo merivin repertoar talentov, vendarle zaostaja za uporabno prilagodljivostjo, podprto s sistemi flex, katerih prednost temelji na izdatnem prilagajanju kabine.
Po prenovi tudi nov vmesnik in glasovno upravljanje
Osvežitev je merivi prinesla tudi posodobljen komunikacijski vmesnik intellilink z večjim zaslonom, bistveno boljšo ločljivostjo, lepšo grafiko in možnostjo glasovnega upravljanja. Hvalimo predvsem poenostavljeno upravljanje, izboljšano odzivnost in lahkotnost povezovanja s pomočjo tehnologije bluetooth.
Opel je prvič izdelal povsem aluminijast motor
Opel je dobro uveljavljen avtomobil po prenovi obogatil tudi s popolnoma novim motorjem – 1,6-litrskim dizlom, ki smo ga preizkusili že v enoprostorski veteranki zafiri.
Kompaktni agregat, ki zaradi dobrega razmerja med zmogljivostmi in ekonomičnostjo postaja vse bolj priljubljena izbira v številnih avtomobilskih segmentih, širi Oplovo ponudbo. Na voljo je v treh različno zmogljivih izvedbah, mi smo preizkusili močnejšo, stokilovatno.
Prednosti na novo razvitega motorja so številne in večinoma, vsaj na papirju, povezane z nizko porabo goriva. Opel je prvič izdelal povsem aluminijast pogonski agregat in privarčeval dobrih dvajset kilogramov.
Učinkovitost izdelka je nadgradil z izboljšanim turbinskim polnilnikom s spremenljivo geometrijo lopatic, optimiziral delovanje neposrednega vbrizga in razmeroma lahkemu novincu za povrh našel še dobrega sodelavca – prav tako na novo razviti, šeststopenjski ročni menjalnik, ki tehta le 38 kilogramov.
6,0 litra na sto kilometrov. Koliko bi porabil šibkejši dizel?
Stokilovatni dizel, ki se je v težji zafiri zadovoljil s 6,4 litra goriva, je tokrat zahteval štiri decilitre manj. Rezultat je glede na zmogljivosti pričakovan in dober, zanimivo pa bi bilo preizkusiti tudi šibkejšo, 81-kilovatno različico.
1,6-litrski dizli z močjo med 80 in 90 kilovati so na naših testih do zdaj (skoraj ne glede na segment vozila) praviloma porabili med 5,0 in 5,7 litra goriva. Tudi pri merivi bi lahko še privarčevali, če ne bi redno izkoriščali poskočne kombinacije relativno lahkega avtomobila s 320 njutonmetri največjega navora in presenetljivo dinamično naravnanim podvozjem.
Med izrazito umirjenim ciklom se je 1,6-litrski motor namreč dokazal z le 5,2-litrsko porabo.
Hvalimo tudi izrazito mirni tek in uglajenost (beri: hrupnost motorja je bila majhna, vibracij pa pri nizkih in visokih vrtljajih nadpovprečno malo).