Ponedeljek, 28. 1. 2008, 18.13
8 let, 8 mesecev
Mitsubishi grandis 2,0 DI-D
Kaj je tisto, kar najbolj vleče k grandisu? Oblika? Zagotovo. Avto dobro izgleda, tudi barvna paleta navduši. Toda oblikovalci pogosto sklepajo kompromise, zato so nenavadno oblikovani avtomobili mnogokrat manj praktični. No, to za grandisa ne velja: avto je prostoren, udoben, prilagodljiv, dizelski motor pa je eden najbolj varčnih ...
Zunanjost, notranjost
Grandis je od zunaj res privlačen: dolg, nizek, futurističen. Prav nič enoprostorski ni, daje vtis hitrega športnega avtomobila. Pa od znotraj? Manj, recimo, da je podoben enoprostorcem "prejšnjih generacij". Toda: poslanstvo enoprostorca ni v tem, da je "fancy": enoprostorec mora biti uporaben, praktičen, prilagodljiv, v tem pogledu lahko grandisu podelimo odlično oceno. Hvalimo številna odlagališča, domiselna se nam zdijo "analogna" stikala klime, menjalnik je dovolj blizu volana, preglednost je dobra. Tudi zadaj se da udobno sedet, v srednji sedežni vrsti se trije "normalno" veliki ne drenjajo. Pa zadnja dva sedeža? Tista, ki se pogrezneta v dno prtljažnika? Ne boste verjeli: tja zadaj smo poslali sedet celo našega visokoraslega Aleša in nam sploh ni zameril. Samo srednje sedeže smo morali pomaknit precej naprej, da je dobil nekaj prostora za noge. Ob tem je presenetljivo, da je v prtljažniku ostalo kar veliko prostora.
Vozne lastnosti
Oblika namiguje na športnost ... Pa je grandis res športen? Ne. Ko od njega želiš dinamično odpeljane ovinke, se kot vsi drugi veliki enoprostorci izrazito nagne. Pri tem moti nekoliko preveč položen volanski obroč, pa tudi udobni "fotelji" odvračajo od vozniških užitkov pri hitrem ovinkarjenju. A moram priznati, da me je grandis v končni fazi kar navdušil. Ko sem spremenil režim vožnje, se mi je grandis pokazal kot super križarka, kot zelo udoben avtomobil, morda nekoliko glasen pri "prepovedanih" avtocestnih hitrostih. Sicer pa: v enoprostorcih, kakršen je grandis, je voznik le "izvajalec prevoza potnikov". To še posebej velja za preizkušen izdelek, saj je bil do potnikov na zadnjih sedežih še posebej prijazen z mobilnim kinom. Moji sopotniki so tako vstavili DVD v predvajalnik, si namestili slušalke in pritisnili tipko PLAY na daljincu. Spredaj sva z ženo poslušala glasbo z mp3-jev in ravno, ko se je vrtela najbolj romantična skladba, je avto zajel val neustavljivega korohotanja. Jasno, zadaj so gledali komedijo "Alo, alo". No, kaj menite, bo naša družina imela tako opremljen avto?
Zmogljivosti, poraba
Uvoznik AC Konim je prav nestrpno čakal, da je Mitsubishi v grandisa vgradil dizelski motor. V take sorte vozila pač dizli bolj pašejo, čeprav ne moremo trditi, da bencinec ne bi bil primeren. Kakorkoli že, gre za dizel z neposrednim vbrizgom po sistemu črpalka-šoba, tako kot večina Volkswagnovih TDI-jev. Kombinacija z natančnim šeststopenjskim menjalnikom omogoča navdušujoče pospeške, poraba pa je hkrati neverjetno nizka. 7,6 litra za sto kilometrov prevoženih s "tono tri četrt" težkim avtom je upoštevanja vreden argument za nakup grandisa DI-D.
Cena, tekmeci
Preden smo izbrali grandisove tekmece, smo kot običajno šli obujat "spomine" na že preizkušene avte. Tako smo se spomnili, da smo imeli pri C8, 807 in espacu težave z zlaganjem sedežev. Pri grandisu je bilo to enostavno opravilo. Spominjamo se Mazdinega MPV-ja, katerega motor je bil zaspan - več obeta petica, ki pa je od grandisa občutno manj prostorna. Preverili smo našo testno porabo: rekorder v negativni smeri je bil espace 2,2 dCi, ki je "spil" več kot deset litrov, peugeot, citroen in seat alhambra so vsakih sto kilometrov zahtevali več kot osem litrov. Glede varčnosti sta bila grandisu kos le toyoti previa in avensis verso, ki pa se ne prodajata več. Grandis je v vseh pogledih dober, v nekaterih pogledih pa celo najboljši med velikimi enoprostorci, zato menimo, da povsem opravičuje svojo ceno.