Četrtek, 3. 7. 2008, 14.41
8 let, 8 mesecev
Mazda 6 1,8i TE
Le-ta je na voljo z dvema različnima stopnjama opreme, testna TE je bogatejša, vendar ne najbogatejša med opremami, ki jih Mazda nudi v kombinaciji z drugimi, močnejšimi motorji.
Zunanjost, notranjost
Mazda 6 pravzaprav ne bi potrebovala prenove, saj še vedno na zunaj in v notranjosti deluje dovolj sveže. Sploh pa se je treba za odkrivanje sprememb po prenovi kar dobro potrudit. Morda bo kaj opazne razlike med razbitinama po Euro NCAP testu - pred prenovo so šestico ocenili s štirimi zvezdicami, zdaj jih bo nemara pet. Glede notranjosti naj velja, kar smo zapisali pri lanskem testu petvratne različice, seveda pa je drugače glede prtljažnega prostora. Tudi tega se da povečat oziroma raztegnit v potniški prostor. Pri tem je treba samo potegnit ustrezno ročico, za polaganje naslonjal pa poskrbi vzmet.
Vozne lastnosti
Podvozje šestice smo že kdaj pohvalili in če kljubuje 2,3-litrskemu motorju, je kos tudi 1,8 i-ju. Športno obdelanega vozniškega pribora se morda bolj razveselijo tisti, ki si v mazdi kupijo več konj. Vseeno pa tudi v testnem avtu godi izdaten osni pomik športno oblikovanega in za povrh še neposrednega usnjenega volana. Poleg tega je menjalnik lepo tekoč, ročica je usnjena, enako kot vzvod ročne zavore. Stikala na prečkah volana so rdeče osvetljena, lepo vidna in enostavno uporabna. Tudi za prvi, pa čeprav nočni, vklop tempomata ni potrebno prebirat navodil. Morda bi kakšen voznik trdil, da bi tako velik avto lahko imel parkirne senzorje zadaj, drugi bi dejal, da so malce preveč varčevali z zaslon(čk)i. Voznik si namreč na enem zaslonu izbira ali uro ali potovalni računalnik, na drugem pa se preklaplja med zunanjo in notranjo temperaturo. Tudi med prižiganjem luči je treba pazit, ker z zasukom stikala do konca vklopiš avtomatske luči, te pa seveda ob sončnem dnevu ne delujejo. Težje pa se ob prižganih lučeh pri istem sončnem dnevu navadiš na "mrk" nekaterih izpisov, še posebej, če voziš s sončnimi očali.
Zmogljivosti, poraba
Končna hitrost skoraj 200 km/h je za družinsko limuzino s 1800 kubiki zelo spodobna. Za doseganje opaznejših pospeškov je treba motor pognati v višje vrtljaje, saj je vrednost za največji navor kar visoko. To dejstvo ni moteče pri običajni vožnji, motor se pri 2000 vrtljajih vrti mirno in tudi dovolj odzivno. Ta motor si pri mazdi še ne zasluži elektronskih pripomočkov, kot sta ASR in ESP, vendar to pri dani moči in navoru niti ni moteče. Poraba? Povprečno osem in pol, brez prtljažnika pod osem, z dvema bicikloma na strehi pa je tako: tempomat na 120 - poraba 9, tempomat na 110 - en cel liter manj. Sicer pa je šestkino ostrešje dovoljeno obremeniti s stotimi kilogrami. Aja, še tole: ko potovalni računalnik "zapaničari", da je goriva še za 35 kilometrov, se kontrolna lučka za bencin še sploh ne zgane. In ima kar prav, saj je takrat v posodi devet litrov goriva, torej bi šlo še dobrih sto kilometrov.
Cena, tekmeci
Oprema TE na zunaj ne ponuja razsipnosti, ni meglenk (pa bi lahko bile), ni litih platišč (to se lažje preživi), zato pa tudi lahko ostaja tam pri petih milijonih. Več ponuja v notranjosti in v voznih lastnostih, na obeh navedenih področjih povsem opravičuje svojo ceno. Med razrednimi tekmeci s 1800-kubičnimi motorji cenovno skoraj noben ne izstopa bistveno navzdol, cenovno poravnana pa je mazda 6 z na primer fordom mondeom, nissanom primero, oplom vectro in peugeotom 407, renaultom laguno, toyoto avensis, hondo accordom ...