Petek,
11. 4. 2008,
10.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 4. 2008, 10.04

8 let, 8 mesecev

Honda CBF 500 ABS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ob močnem hondinem imidžu superšportnih štirivaljnikov onkraj stotih konjev moči se preprosti naked s komaj šestedeset konjev močnim dvovaljnikom zadušenega zvoka zdi nekoliko nenavaden.

Toda cenovna ugodnost, lahkotnost motorja, vozne lastnosti, zanesljivost agregata in majhni stroški registracije in vzdrževanja delujejo zelo prepričljivo. In konec koncev je CBF glede izdelave, še vedno prava honda. Z njo res ne bomo iskali meja, drgnili kolen ob asfalt in postavljali tveganih hitrostnih rekordov, brez dvoma pa je ta motor odlična izbira za vse začetnike, povratnike, ženske voznice ali le ljubitelje preprostega "cruzinga".

Oblika

Honda CBF500 ima klasično obliko slečenega motocikla z veliko okroglo lučjo spredaj in dolgo izpušno cevjo ob strani. Armaturka je prav tako klasična. Pregledna in nič več. Dva okrogla merilnika: hitrosti in vrtljajev, ki jo dopolnjuje merilnik prevoženih kilometrov in temperature hladilne tekočine ter nekaj indikatorjev od nevtralnega položaja menjalnika, do delovanja ABS-a. Svojsko pa je oblikovan zadek, ki z integriranimi smerniki deluje športno, že skoraj v duhu CBR 600 F. Sedež je nizko, na višini 77 centimetrov, kar je primerno za vse nižje rasle. Motocikel bodo zato še posebej cenile ženske, manj udobno pa se bodo na njem počutili tisti z dolgimi nogami ...

Vozne lastnosti

CBF je tista Honda, ki je športni značaj zamenjala za prijaznost. Krmilo je dovolj visoko in široko, da je upravljanje lahkotno. Sedež je širok in udoben, celota pa zelo okretna in vodljiva. Za večjo togost skrbi čvrst okvir po vzoru večje 600-kubične CBF-ke ter s tem zagotavlja veselje v zavojih in dobro povratno informacijo. Vožnja zato vzbuja zaupanje in dovolj dobro ter zgodaj sporoča, ko se približujemo meji motocikla. Zadnja nihajka je dovolj dolga, da motor nima težav s smerno stabilnostjo, obenem pa je ciklistika takšna, da omogoča izjemno lahkotno upravljanje. Zaradi tega je motor z več kot dvestotimi kilogrami zelo okreten, kar se še posebej izkaže v mestnem prometu. Odlično se obnesejo zavore s sodobnim protiblokirnim sistemom, ki dobro opravlja svoje delo in lahko začetnika reši iz neprijetne situacije. Zavore so tako učinkovite, da smo udarili debato na temo, ali ni bolje, da se začetnik zakonitosti zaviranja v kritičnih situacijah navadi na šibkejšem in počasnejšem motorju kot na kakšni tisoč kubični pošasti.

Zmogljivosti, poraba

Agregat v sebi ne skriva najnovejših tehnoloških biserov, kot njegovi večji bratje s končnico R. A prav zato je preizkušen, vzdržljiv in zelo zanesljiv. Diha preko vplinjača, ki se zaradi svoje preprostosti temu motorju prav poda. Preprosta tehnika pomeni manj okvar in težav, obenem pa tudi manjše stroške servisa in možnost servisiranja okvare tudi pri vaškem mehaniku na koncu naše poti. Za čistejši izpuh je dodan katalizator, manjše tresljaje pa odpravlja učinkovita protivibracijska gred, še posebno v zgornjem območju vrtenja motorja.

Za avtocestno vožnjo je honda CBF manj primerna, na njej se še najbolj pogreša moč, ki kljub kratkemu menjalniku ne omogoča agresivnejših pospeševanj onkraj 110 km/h. Dodatnih konjev si na tej hondi zaželiš tudi pri prehitevanjih s sopotnico in prtljago - to zadrego odpravi nakup poskočnejše verzije s 600-kubičnim agregatom. Še bolj kot moč pa se na tej hondi pogreša zvok, ki se bo marsikomu zdi preveč zadušen. Toda prav zaradi "prijaznosti" se bo prikupila drugim.

Motor se odkupi tudi z majhno porabo, kadar ga ne priganjamo. Pri priganjanju namreč vplinjač in neaerodinamična oblika brez oklepa pač dodata svoje. Sicer je z 19-litrsko posodo za gorivo mogoče ob pametni vožnji narediti dobrih tristo kilometrov.

Cena, tekmeci

Neposredna tekmeca v pollitrskem razredu sta le dva: kawasaki ER-5 in Suzuki GS 500H. Oba sta do dvesto tisočakov cenejša od Honde. Toda Honda se ne ponaša le z višjo ceno, ampak tudi večjo močjo in boljšo ergonomijo od svojih tekmecev. Poleg tega je verjetno najcenejši in najmanjši motocikel, na katerem je mogoče serijsko dobiti protiblokirni zavorni sistem. Še največ pomislekov vzbuja dejstvo, da je za le desetino več denarja od modela z ABS-om mogoče kupiti 600-kubično štirivaljno Hondo z bistveno večjo močjo. Kdor pa se strinja, da je manj več in da je prometne predpise potrebno spoštovati ter da se je motociklizma potrebno učiti po korakih - ta naj ve, da je CBF 500 (ABS) odlična izbira.