Ponedeljek, 4. 2. 2008, 20.27
8 let, 8 mesecev
Fiat punto 5v 1,3 multijet
Naj razčistimo takoj na začetku: novi punto je sicer res "novi", a vidnih novosti je pač malo. Vse so bolj ali manj skrite, tako kot recimo mali dizelski motor, ki ponuja tolikšne zmogljivosti, kot še nekaj let nazaj samo kak dvolitraš.
Zunanjost, notranjost
Malčki morajo biti navihanega izgleda, saj lahko le tako ugajajo mladim ženskam (in moškim). Tako menijo pri mnogih znamkah, a ne več tudi pri Fiatu. Sami so z novimi lučmi svojega punta bolj zresnili, s čimer so verjetno želeli poudariti druge puntove vrline. Naprimer veliko prostornost notranjosti, s katero se punto dobrika tudi družinski rabi in želi biti pogojno tudi prvi avtomobil v družini. Izredna pohvala gre dolgim sedalom sedežev in visokim naslonjalom, tako spredaj kot tudi zadaj. Po drugi strani so tako iz avtomobila pregnali velikane, saj zanje zmanjka kolenskega prostora, visoki do 175 cm pa v avtu zelo udobno sedimo. Še rahla zamera, ki izhaja iz mojih "prekratkih rok": nenastavljiv volan tudi po globini in zato sedenje preblizu armature. V dokaz, da bi punto res želel biti avtomobil za vožnjo več oseb, so recimo dvopodročna klimatska naprava in varnostni zavesi.
Vozne lastnosti
Majhen avtomobil mora v prvi vrsti biti okreten: punto je! Za povrh se pri parkiranju dobrika z dvostopenjskim ojačevalnikom servo volana, ki deluje preko tipke: preprosto vključite program city in volan postane izrazito lahkoten. Slabost tega je, da pozabite to tipko izklopiti, taka mehkoba pa je pri višjih hitrostih moteča (je bolje pozabiti obratno, saj volan niti v osnovi ni tako malo servo ojačan). Zdi se nam, da tipka city v prihodnjih generacijah ne bo ostala, kajti proizvajalci dandanes te zagate rešujejo s samodejno variabilnimi servo ojačevalniki. A pustimo to. Pri počasnem kruzanju po avtocestah in podeželju je punto dovolj prepričljiv, na makadamu udoben, športnemu ovinkarjenju pa petvratni punto z multijetom seveda ni namenjen. A kljub temu avtomobil niti v tem pogledu ne razočara, saj se dokaj dobro drži ceste, v pretiravanjih se odziva predvidljivo, le izdatno nagibanje in mehak volan kvarita užitek.
Zmogljivosti, poraba
Današnji promet v mestih zahteva tudi primerno močne in prožne motorje. Naprimer stari fički danes kar ne zmorejo več slediti prometu, povozil jih je čas. In skoraj se že začenja zdeti, da so danes klasični majhni motorji že kar "premalo". Po teh predsodkih bi lahko pomislili, da bi moral biti komaj 1,3-litrski dizel prava počasnela. Pa ni res: izdaten navor vožnjo olajša, tako da avto v vseh okoliščinah dovolj povleče, zato vas noben ne more preganjati. Ne gre pa nam iz glave rohnenje preizkusnega primerka v območju med 2500 in 3000 vrt/min, kjer je postal moteče glasen. Druga dobra plat multijeta je poraba: 5,9 litra za cikel mestne vožnje, hitre avtocestne vožnje, ovinkarjenja in umirjene relacije je povsem zadovoljujoč podatek.
Cena, tekmeci
Če želite petvratnega punta z multijetom, morate odšteti 2,75 milijona tolarjev. A punto v osnovi in za razliko od nekaterih tekmecev nima ABS-a in avtoradia, tako da v končni fazi punto 5v 1,3 multijet dynamic doseže ceno okoli treh milijonov. V primerjavi s konkurenco ni najmanj, a še zdaleč ne največ. Drugi malčki z malimi dizli pa so citroen C3 1,4 HDi, ford fiesta 1,4 TDCi, mazda 2 1,4 CD68, opel corsa 1,7 CDTi, peugeot 206 1,4 HDi, renault clio 1,5 dCi, seat ibiza 1,4 TDI, škoda fabia 1,4 TDI, toyota yaris 1,4 D4-D in volkswagen polo 1,4 TDI.