Ponedeljek, 14. 4. 2008, 13.18
8 let, 8 mesecev
Ekolo ela
Električno vozilce ekolo je po obliki pravi skuter, za katerega bi na prvi pogled potrebovali vsaj kakšno potrdilce o pozavanju predpisov. Tako je menil policist, ki nas je med testom ustavil, tudi za čelado nas je povprašal. Pa je državni proračun ostal brez našega prispevka, kajti ekolo je bicikel, ki se vozi po kolesarskih stezah in sploh po pravilih, ki veljajo za kolesarje.
Oblika
Izgleda čisto prijazen skuterček, morda ga le ozke gume naredijo malo manj resnega. Sicer pa je ekolo ela opremljeno z lučmi, smerokazi, ima zavorno luč, vzvratni ogledali in celo (ojoj) pedala. Teh štrlečih zadev pa res nismo namestili na lično oblikovano ohišje. Ne samo, da ne izgledajo, tudi prav nerodna so za uporabo. Za denarnico, dokumente ali kaj podobnega, so Kitajci pod krmilo vgradili predal s pokrovom, precej prostora za drobnarije je pod sedežem, dodali pa so še plastični kovček. Na krmilu sta vzvoda za obe zavori (mehanski prenos s pletenicama) in ročica za "električni plin". Voznik med vožnjo "stoji" na akumulatorju, kar vpliva na ugodnejši položaj težišča vozila. Vgrajeni materiali z mnogo plastike privarčujejo na teži, saj masa vozila ne presega 50 kg, kljub temu da gre za 1,8 m dolgo vozilo.
Vožnja
Vožnja z ekolojem teče gladko in tiho, dokler so gladke vozne površine. Čez neravnine ali na primer robnike, ki jih ponujajo ljubljanske kolesarske steze, gre na trdo, tudi zasliši se kaj, da ne rečemo zaropota. Sunek na zadnjo plat pa le ni primerljiv s tistim na običajnem biciklu, saj ima ekolo dovolj udoben in širok sedež. Skuter sicer ni pretežak, vendar zaradi ozkih gum na 16-palčnih obročih zahteva pazljivo upravljanje. Ne samo med zavijanjem, tudi pri vožnji naravnost lahko preseneti s kakšnim odklonom od smeri. Zavore so bolj kitajske, pač prilagojene nizki končni hitrosti. Vozniku se vsaj ni treba bati, da bi ga med zaviranjem vrglo preko krmila. To je sicer smer, v katero kolesarji pogosto nizko letajo ob premočnem stisku ročice prednje zavore. Pregleden merilnik prikazuje hitrost in stanje razpoložljive energije, vključuje kontrolne lučke za luči in smerokaze, ne postreže pa s prevoženo razdaljo. Praktični uporabnik bo morda namestil kolesarski števec, da bo več podatkov o prevoženi poti. Kdor ima smisel in je lahko sam svoj mojster, naj si vzame dan časa in uredi vse, kar so Kitajčki pozabili. Ekolo namreč malce spominja na Zastave iz Kragujevca, ki so morale nove, takoj po nakupu naravnost na servis. Aja, servisiranje! V glavnem ni potrebno, akumulator zdrži do 300 polnjenj, sicer pa je tako kot pri običajnem kolesu: vsake toliko časa je treba kaj pritrdit in naoljit kakšno pletenico.
Motor
Električne moči je skoraj za pol konja (glede na pogon bi lahko rekli za zadnji dve konjski taci), tako da se da z ekolojem peljati s hitrostjo do 25 km/h. No, tako pravijo tehnični podatki, primerjava z dobro umerjenim kolesarskim števcem je pokazala celo 27 km/h. Pri tem je elin števec kazal 42, torej mu je verjeti enako, kot kitajskim partijskim voditeljem. Vozilce je namenjeno ravninskim premikom po mestu, klančki ga takoj upočasnijo. Hitrost vožnje je, tako kot pri vožnji s kolesom, odvisna tudi od smeri v katero piha veter.
Samo za klančke, ni za klance
Na Ljubljanski grad (to ni klanček) se z ekolojem ne da povzpeti. Pravzaprav bi šlo: namestiti bi morali gonilke, nakar bi po kolesarsko pomagali električnemu pogonu. Ampak skuter, pa na pedale! To pa ne! Tudi če bi zmanjkalo "štroma", jih ne bi natikali. Bi šli rajši peš in bi se delali, da smo ostali brez bencina. Domet? Največ 50 km, ampak v idealnih pogojih. Se pravi po ravnem, brez vmesnih speljevanj, brez luči, brez nasprotnega vetra ... Pa tudi ne v položaju "power" in ne z ročico za "plin" do konca. Polnjenje? Električni polnilec se priključi neposredno na skuter ali pa se akumulator enostavno odstrani in prenese drugam. Po šestih urah je ekolo ela spet v akciji. V Off road centru Mamut oziroma espeju, ki tam domuje, so nas oskrbeli kar z dodatnim akumulatorjem, tako da smo si podvojili akcijski radij.
Cena, tekmeci
Na pol za šalo so ekološko usmerjeni tekmeci običajni bicikli, o katerih nakupu razmišljajo tisti kolesarji, ki se jim ne da vedno poganjat pedalov. Najdejo se tudi prevozna sredstva v obliki skirojev na električni pogon (vozniku pripada stojišče, prva vrsta). Kitajski proizvajalec poleg modela ela ponuja tudi enosledna vozila s sorodnim pogonom, ki so oblikovno bližje običajnim kolesom. Ti modeli, za katere ni potrebno vozniško dovoljenje, niti registracija, niti čelada, so cenovno razvrščeni med 100 in 150 tisočaki. Cenovno ugoden je pri ekoloju tudi strošek za prevoženi kilometer, ki znaša približno 8 tolarjev. Seveda pa poleg prednosti obstajajo pomanjkljivosti, o katerih lahko presojate v gornjih odstavkih.