Torek,
8. 4. 2008,
8.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 4. 2008, 8.34

8 let, 8 mesecev

E-max 90s / 110s

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
C-max, S-max, zdaj pa še e-max. Vendar ne gre za forda, je pa to nemški izdelek, ki z začetnico "e" oznanja svoj električni pogon. S tem imamo že nekaj kitajskih izkušenj, ki pa nas niso prepričale.

Za povrh so nas za preizkus prepričali predstavniki podjetja ZE-EN, ob katerega imenu smo najprej pomislili, da gre spet za kakšno podružnico rumene korporacije Elektro-Kitajska. Pa še zdaleč ne! Gre za okrajšavo za zeleno energijo. Ob silnem navdušenju, ki je sledilo, ko smo zvedeli, da gre za evropski izdelek, smo na test vzeli kar dva. Med seboj se razlikujeta po zmogljivosti akumulatorja - in po masi. Da znajo Nemci spraviti skupaj kaj bolj kakovostnega kot Kitajci, smo zaslutili tudi ob prebiranju osnovnih karakteristik, ki navajajo domet in zmogljivosti.

Oblika

Skuter izgleda kot skuter, oblikovno prav nič ne zaostaja za bencinsko gnanimi primerki. Da gre za električni pogon, bi lahko kdo zaslutil ob pogledu na zadnje kolo. Znotraj tega se namreč nahaja elektromotor, medtem ko je energijski vir (48-voltni akumulator) nameščen pod nogami voznika. Aja, tudi sopotnika, saj je zadeva namenjena prevozu dveh oseb. Za vožnjo skuterja je potrebno potrdilo o znanju cestnoprometnih predpisov, registriran je kot kolo z motorjem. Ob ustreznem servisnem posegu se ga lahko elektronsko omeji na hitrost do 25 km/h in tako pripravljenega se lahko vozi po kolesarskih stezah, po želji tudi brez čelade.

Vozne lastnosti

Če smo rekli, da se oba "električarja" ne razlikujeta od običajnih skuterjev, potem to ne velja za vozne lastnosti. 150 oziroma 190 kilogramov je kaj, saj 50-kubična brenčala sežejo nekje do 100. Skuter se pelje na 13-palčnih kolesih, ustavlja s kolutnima zavorama, vzmetenje povsem zadošča za mestne vozne površine. Upravljanje s smerokazi, lučmi in zvočnim signalom je enostavno, le stikala za zagon motorja ni. Odpade. Merilni inštrument poleg hitrosti in prevožene razdalje prikazuje tudi stanje baterije. Sicer pa pozor med vožnjo! Skuter je zaradi urejenega podvozja res tih, motor pa ni neslišen samo za voznika, ampak tudi za pešce. Mimogrede lahko kakšnega položite, pa sploh ne bo vedel, zakaj se valja po tleh.

Zmogljivosti, poraba

Oba skuterja sta namenjena za vožnjo po ravnem, pri čemer prevozita najmanj 45 oziroma 70 kilometrov. Mi smo ju preizkusili tako, da smo kombinirali ravnine in strmine. To pomeni mestni odsek, pa čez hrib, spust navzdol v mesto in spet v hrib - dokler je šlo. Po tridesetih kilometrih je šibkejši 90s odnehal, 110s pa je zmogel še en krog. Pri tem povemo, da je šlo za pošteno strmino preko Golovca, vmes smo se tudi vračali in občasno pobirali "foto in video" osebje. Končalo se je tako, da smo oba obnemogla skuterja naložili v vozilo "mobilne pomoči".

Masa skuterja (151 oziroma 191 kilogramov) ne dovoljuje tistih hitrih štartov z mesta, s katerimi bi lahko "nažigali" druga vozila. Pomaga pritisk na stikalo "boost", nakar vozilce potegne bolj odločno, vendar prednjih vilic ne bo privzdignilo od tal. Vsak "boost", ki sprosti omejevalec moči pogona, potem skrajša domet, obenem pa ne dovoljuje, da bi skuter drvel z več kot 45 km/h. Poraba? Uporabnik se mora predvsem zavedati, da traja polnjenje praviloma dlje kot vožnja. Za prevoženo razdaljo od 45 do 60 kilometrov (70 do 90 pri 110s) je treba baterijo polniti od 3 do 5 ur (4 do 8 pri 110s). Polnjenje tudi ni tako enostavno, kot je to že mogoče pri avtih, pač pa mora biti vmes usmernik. Le-ta lahko ostaja doma, vendar morate pri tem natančno predvideti svoja pota. Če ga vozite s seboj, potem ta več kilogramov težka naprava zasede ves prtljažni prostor pod sedežem. In ko se na števcu prikaže opozorilo, ustavite pri prvem bifeju in "narinite" točajko, da vam med pitjem kave posodi nekaj hišne elektrike.

Cena, tekmeci

Nekaj elektrokonkurence se ta hip pri nas lahko zazna, vendar je bolj na mestu primerjava z običajnimi skuterji. Pri tem gre za tolikšno značajsko različnost, da bi jo lahko opisovali na dolgo in široko. Na tržišču je širok izbor dvo- in štiritaktnih bencinarjev (segajo do Evro III) v cenovnem razponu od 1.200 do 3.000 evrov (aprilia, gilera, honda, kimco, malaguti, peugeot, piaggio, vespa ...). Elekrtični e-max 90s stane ta hip 3.090, 110s pa 3.490 evrov. Pri uradnem zastopniku in serviserju navajajo, da se bo država v kratkem odpovedala davščinam v znesku 400 evrov.

Predpostavimo, da bencinski skuter porabi okoli tri litre na sto kilometrov (najmanj nam je porabila aprilia SR 50 - 2,25 l/100 km), električni pa na sto kilometrov porabi približno 3 kilovatne ure. Pri enotarifnem števcu je to približno 30 centov za sto prevoženih kilometrov. Sama razlika treh evrov pri stotih kilometrih tako še ne opravičuje nakupa, saj pri 10.000 kilometrih prileze šele do 300 evrov.