Četrtek, 5. 6. 2008, 15.28
8 let, 8 mesecev
Citroen C8 3,0i V6 avt.
Vzemimo, da ste pripadnik (pripadnica) Citroena, torej ste za C8. Ne da bi se spuščali v prednosti bencinskih oziroma dizelskih različic, ostaja spet samo eno odločilno dejstvo: dizelska ponudba sega do 128 KM, bencinska pa se pri 158 KM šele pričenja. Potem ko to razčistimo in se odločimo naprimer za bencin, je na vrsti preračunavanje o tem, ali sedem milijonov za 2,2-litrski motor ali devet za trilitrskega avtomatika. Preizkusili smo slednjega, ki je za ta denar tudi "naj" opremljen.
Zunanjost, notranjost
Karoserija, obarvana nekje med zlato in oranžno, je lično osvežena s platišči iz lahke litine, s pomičnim strešnim prtljažnikom, z bočnimi ročaji in z velikimi lučmi, vse to v enako svetlečem odtenku. Tri strešna okna (doplačilo) niso najbolj uporabna, ker se nobeno od njih ne da popolnoma odpreti, prav gotovo pa so dobra napoved za bogato in ugledno notranjost. Tej daje pečat šest v usnje oblečenih sedežev v treh vrstah, s "koridorjem vmes". Le ta poteka tudi med prednjima sedežema, ker je ročna zavora prestavljena na levo stran, vmesne konzole pa tako ali tako sploh ni. Torej je na sredini precej prostora tudi za kakšno torbo. Kapitanski sedeži imajo več funkcij, poleg osnovnih so lahko mize, lahko se umaknejo tovoru, tako da se poklopijo in v naslednji stopnji postavijo pokonci. Sedeže druge in tretje vrste lahko enostavno in brez zatikanja odstranimo. V vodila jih lahko vstavimo tudi tako, da gledajo nazaj, zložene pa lahko razvrstimo v eno samo vrsto. Se pravi ni nujno, da jih puščamo doma v garaži. Prednja sedeža sta vrtljiva, med postopkom obračanja pa moramo malce prilagajati naklon naslonjala. Pri razporeditvi "piknik" gledata prednja sedeža nazaj, sedeža tretje vrste gledata naprej, tista v drugi vrsti pa poklopljena postaneta mizi. Ampak za tarok je vseeno malo težje, ker se nobenega sedeža v drugi vrsti ne da pritrditi na notranji vodili na sredini vozila. Najvišjo stopnjo udobja v C8 zagotavljajo, poleg sedežev in bogatega oblazinjenja, dvopodročna klimatska naprava, radio s CD izmenjevalnikom, hlajeni predal in uporabna odložišča, priročne avionske mizice, razsvetljava notranjosti ... Vstopanje v potniški prostor je udobno, na izbiro pa so štirje načini za pomik drsnih vrat (z daljincem, s stikaloma pri vozniku, s stikaloma pri potnikih zadaj ali pa s pomikom ročaja). Sedeža prve vrste sta nekoliko večja od ostalih štirih, ki so med seboj enaki. Kljub temu bodo potniki višjih postav v drugi vrsti sedeli dovolj udobno, v tretji vrsti pa bodo z glavo preblizu stropu. Za šest potnikov srednje rasti pa lahko trdimo, da je v vozilu dovolj prostora za udobno potovanje.
Vozne lastnosti
Citroeni so bili pravzaprav vedno nekaj posebnega in tudi glede enoprostorca C8 velja, da se ga je treba v marsičem najprej navaditi. Ročna zavora naprimer ni na običajnem mestu med sedežema, ampak je na voznikovi levi strani. Če bo torej kdo učil svojega mladega nadebudneža kakšnih osnovnih vozniških spretnosti, naj ve, da bo moral najprej teči okoli avta in potem odpreti leva vrata, da bo lahko z ročno ustavil vozilo. Prestavna ročica je pomaknjena na gornji del osrednje konzole, kjer je lepo dosegljiva. Poleg je gumb za zimski program, vendar je ustrezni signal slabo viden in nevajeni voznik tudi ne ve, kje naj ga sploh išče. Tudi trije okrogli merilniki na sredini armaturne plošče izgledajo na prvi pogled pregledno, pa vendar se jih moramo navaditi. Če štirje kazalci od leve proti desni kažejo v nekem trenutku naprimer 25, 50, 40 in 50, ne moremo takoj uganiti, da gre po vrsti za vrtljaje, hitrost, litre goriva in temperaturo hladilne tekočine. Navaditi se je treba tudi na avtomatsko poklopljivi zunanji ogledali. Z njimi lahko kam podrsamo, takoj ko se po vključitvi kontakta postavijo v delovni položaj. Tudi z drsnimi vrati se lahko koga dotaknemo, naprimer vozila, ki je tesno parkiralo bližje našemu zadnjemu delu. Drsna vrata pač ne sežejo preveč na bočno stran, zato pa gredo daleč nazaj. Kot rečeno, se vsak voznik svojega citroena hitro privadi, kadar pa vozilo uporablja več ljudi, ali če se uporablja naprimer za izposojo, potem ne bo vsakomur vse že takoj jasno. Vožnja z "naj" opremljenim C8 je doživetje udobja, ki ga poleg notranjosti omogočata vzmetenje in variabilni servo volan. Elektronika in avtomatika poskrbita za dinamiko in za varnost, kjerkoli se C8 pelje. Na avtocestah pride prav tempomat, na podeželskih cestah se izkaže zanesljivo podvozje, ksenonski žarometi omogočajo dobro vidljivost ponoči, na splozkih podlagah delujeta ESP in ASR. Tudi parkiranje v mestih je kljub velikosti vozila enostavno, saj oprema exclusive vključuje tudi parkirne senzorje.
Zmogljivosti, poraba
Konj je več kot dvesto, zato C8 s trilitrskim motorjem tudi potegne čez dvesto. Pospeševanje je uglajeno, saj gre za dobrih 1800 kg teže, vendar se med vožnjo odločno čutita moč in navor. Avtomatski menjalnik deluje mehko in večinoma prestavlja neopazno. Kadar je potreba po naglem pospeševanju, je bolj primerno, če vzame voznik "avtomatiko" v svoje roke in si sam izbere ustrezno prestavo. Prestavna razmerja so primerno izbrana, tako da se na avtocesti pri hitrosti 130 km/h motor v četrti prestavi vrti s 3425 vrtljaji, v območju največjega navora (3750 vrt./min) pa se C8 pelje s hitrostjo 142,35 km/h. Tak prenos po eni strani omogoča tiho vožnjo pri potovalnih hitrostih, po drugi strani pa zagotavlja dobro odzivnost motorja tudi pri visokih hitrostih. Če pogledate nazaj naše teste vozil citroen C8 (marca in oktobra 2003), lahko primerjate med seboj podatke o zmogljivostih. Posebej očitne so razlike v porabi goriva po standardiziranih meritvah, seveda pa so velike razlike tudi glede povprečne porabe med našimi testiranji (C8 2,2 HDi - 8,2 l/100 km; C8 2,2 SX - 12,9 l/100 km; C8 3,0 avt. - 15,5 l/100 km).
Cena, tekmeci
Veliki enoprostorci, ki naj bodo tudi hitri, morajo razpolagati z veliko moči, se pravi z večjo delovno prostornino. Če postavimo hitrost 200 km/h kot kriterij, potem moramo poleg ponudbe citroena vzeti v obzir še celo vrsto proizvajalcev. Lancia (phedra), Peugeot (807), Renault (espace) ter Ford (galaxy) in Volkswagen (sharan) nudijo bencinske in dizelske motorje z delovno prostornino od 2,8 do 3,5 litra. Zmogljivosti teh vozil segajo od 205 do 225 km/h, cenovno pa so razporejeni med osmimi in enajstimi milijoni. Zaradi manjše delovne prostornine, slabših zmogljivosti in seveda tudi zaradi nižje cene pa iz primerjave odpade v začetku teksta omenjeni fiat ulysse, ki je sicer zasnovan skupaj s citroenom in peugeotom.