Ciril Komotar

Četrtek,
27. 12. 2007,
15.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 12. 2007, 15.15

8 let, 7 mesecev

Chevrolet captiva 2,0 VCDi

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Captiva nima namena biti resen terenec. Izgled je sicer čisto zaresen, vseeno pa sta večji del gnani le prednji dve kolesi.

Ljudje so nori na "džipe". V uredništvu smo celo zašli v vročo debato o smiselnosti nakupa takšnega vozila, če uporabnik že v naprej ve, da s svojim "terencem" ne bo zapeljal na kaj višjega kot pločnik. Naš zaključek? Če avtomobil poteši željo, potem je že to dovolj dober razlog. Šminkerski terenci so lepi, nekaterim celo dvigajo samozavest, dajejo občutek varnosti ... Navdušencev, ki želijo zviška gledati na druge, zlepa ne zmanjka. In kako smo se ob gledanju "dol" počutili mi?

Zunanjost, notranjost

Samo poglejte jo, 17-palčna platišča, sijoča barva (odporna na umazanijo) in izredno privlačen skupek linij so zadetek v "zlato". Ob pogledu na captivo nihče ne bi pomislil, da je Chevrolet znamka, ki v nižjih segmentih ponuja takorekoč "low budget" avtomobile. Ker pa mora biti ponudba vsakega proizvajalca čim širša, je potrebno k zasnovi svojega "zastavonoše" pristopiti drugače in s temu primerno filozofijo. Tega se GM-ovci zavedajo. Prostornost je poleg izgleda še en adut, ki da kupcem misliti. Vozili smo sedemsedežno različico in če vam povem, da smo z njo snemali prispevek z naslovom "Seks v avtomobilu", vam to že veliko pove. Ko je zadnji par sedežev (povsem primeren za mlajše, po količini prostora za glave pa tudi za večje) pospravljen v dno, ima uporabnik kar naenkrat na voljo dovolj prostora za odhod na "konkretne" počitnice, če pa podre še drugo vrsto, no potem pa se lahko odseli "za vedno". Voznikov delovni prostor pusti nekaj želja odprtih. Želeli bi si, da bi se snovalci bolj potrudili pri stvareh, ki so vozniku ves čas na očeh. Merilniki sta praktično enaki kot v aveu, materiali "armaturke" in sredinske konzole bi bili lahko "žlahtnejši", pa tudi čez ergonomijo bi lahko kakšno rekli. A očitno se nekje pač mora poznati, da je to avtomobil znamke, ki pri ostalih modelih ponuja veliko za manj denarja.

Vozne lastnosti

Captiva nima namena biti resen terenec. Izgled je sicer čisto zaresen, vseeno pa sta večji del gnani le prednji dve kolesi, zadnji pa se po potrebi vključita do razmerja največ 50/50. Tekmeci večinoma nudijo stalni štirikolesni pogon, pri čemer se navor prenaša med prednjo in zadnjo osjo tudi do razmerja 100-0 oziroma 0-100. A v praksi je že 50-50 več kot dovolj za večino maloterenskih potreb. Se ve, za občasne skoke na kolovoz ali makadam je dovolj že samo prednji pogon, tudi nekoliko resnejših vzponov in spustov se captiva ni ustrašila. Pri kakih blatnih spustih si lahko voznik pomaga s tehniko, saj ob prisitku na gumb avto z elektroniko poskrbi za varen "pristanek" na ravnino (hehe, zapleteni spusti iz garažnih hiš so torej le še formalnost?). Bočnega nagiba je med hitreje odpeljanimi ovinki precej, zato očetje: "Le mirno," v nasprotnem primeru bo žena v levih zavojih pogosto "prisesana" na stransko šipo. Svetujemo, da raje pretiravate v desne ...

Zmogljivosti, poraba

Captivo poganja dizelski agregat z okroglimi dvemi litri prostornine in 150 konjskimi močmi. Po eni strani dovolj za povsem neobremenjeno občasno prehitevanje, pa tudi avtocestni odseki ne predstavljajo težav. Malce manj ugaja pri nižjih hitrostih. Težava je v tem, da avtomobil iz nizkih vrtjajev preslabo "potegne". Po zaslugi nekoliko nerodno postavljenih prestavnih razmerij, nas je turbo luknja pustila čakati ravno takrat, ko bi voznik želel, da se avtomobil premakne hitreje kot pešci. Šeststopenjski menjalnik bi zelo verjetno rešil zagato. Še to: stopalka za plin je premalo odzivna, zato se mora predvsem pri speljevanju z njo ravnati precej "po moško". Dve plati pa ima tudi poraba. Dokler se zadržujemo na počasnejši strani stodvajsetih kilometrov na uro, ta ostaja zmerna. Onkraj pa štrene že začenja mešati visok zračni upor, ki skupaj s težo avtomobila voznika prek potovalnega voznika prepričuje naj vendarle upočasni.

Cena, tekmeci

Osnovna cena captive je z dobrimi 26.000 evri še nekako ljudsko usmerjena, medtem, ko bolje opremljene različice že žgečkajo mejo 35.000 evrov oziroma dobrih osmih in pol milijonov, za boljšo orientacijo. V zameno kupec dobi ogrevano usnjeno "galanterijo", kup pripomočkov in konec koncev tudi tista tako želena pogled zviška, ter občutek varnosti. To pomeni da Chevrolet ne cilja več na tiste, ki mislijo, da bodo skozi prišli poceni. Tarče nosijo imena kot so toyota RAV4, hyundai santa fe, vmes pa lahko porinemo celo novinko, hondo CR-V. Captiva bi lahko z malo popravki precej resno zmešala štrene "velikim".