Četrtek,
10. 4. 2008,
14.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 4. 2008, 14.11

8 let, 8 mesecev

Buell ulysses XB12X

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Že na prvi pogled je ulysses XB12X nekaj posebnega, bližnji pogled pa razkrije nekaj še bolj samosvojih detajlov.

Če združimo velik Harleyev dvovaljnik, medosno razdaljo 250-kubičnega športnika, zabavnost in značaj slečenega streetfighterja ter ciklistiko supermoto motocikla, dobimo Buella. In če temu dodamo še podaljšane hode vzmetenja, makadamsko uporabne pnevmatike in veliko prtljage, dobimo ulyssesa. Avanturistični športni motocikel, ki ga ni mogoče uvrstiti v noben segment, saj je mešanica skoraj vseh zvrsti motociklov.

Oblika

Že na prvi pogled je ulysses XB12X nekaj posebnega, bližnji pogled pa razkrije nekaj še bolj samosvojih detajlov. Sicer lahko v njegovih potezah najdemo vpliv BMW-ja R 1200 GS in KTM-a 950 supermoto z Buellovim čarom. Edinstven izpušni sistem pod pogonskim agregatom, velik zračno hlajen dvovaljnik in pogonski jermen s samozategovalnim mehanizmom, ki ne zahteva vzdrževanja, kažejo na samosvoj značaj. Glede na klasičnega buella ima ulysses za pet centimetrov daljšo medosno razdaljo, višje in širše krmilo ter sedež. Potovalne namene dokazuje z velikimi potovalnimi kovčki, lično (a za avtocesto premajhno) prednjo "šipico" ter večjo (17-litrsko) posodo za gorivo. Da se ne ustraši zapustiti asfaltirane ceste, kaže s posebnimi gumami, 17 centimetri oddaljenosti od tal, ščitniki za roke, mrežico za luč in 12-voltnima vtičnicama, v katere je mogoče priključiti marsikaj: od grelcev do satelitske navigacije.

Vozne lastnosti

Kombinacija funbika (kot je klasični buell) in potovalnega endura je v teoriji izvrstna ideja. V praksi pa zelo kratka medosna razdalja pobere svoj davek igrivosti pri obtežitvi s prtljago in sopotnikom. Sopotnik namreč sedi nad zadnjo osjo, kar precej poruši sicer odlične vozne lastnosti. Kadar smo na ulyssesu sami, teh težav ni. Tog okvir, majhne nevzmetene mase in nizko težišče skrbijo za odlične vozne lastnosti, ki jih niti podaljšani hodi nekoliko mehkejšega vzmetenja ne okrnijo. Zniževanje težišča je osnovno vodilo Buellovih inženirjev. Dosegajo ga z izpušnim sistemom speljanim pod pogonskim agregatom, namestitvijo goriva v aluminijast okvir in olja v zadnjo aluminijasto nihajko. Za dobre vozne lastnosti na ulyssesu skrbi še dvignjeno in ravno prav široko krmilo in Showino polno nastavljivo vzmetenje z več kot šestnajst centimetri hoda na obeh koncih. Posebne Dunlopove pnevmatike D616 so bile razvite samo za ta tip motocikla in zagotavljajo zelo širok spekter uporabnosti na vseh mogočih podlagah.

Zmogljivosti

Pogonski agregat je Thunderstormov dvovaljnik V-zasnove, ki poka od navora in z veliko zalogo moči že od najnižjih obratov zagotavlja veliko uporabnost in agresivno zabavnost. Vrti se do sedem tisoč vrtljajev, kar se v teoriji zdi "hecno malo", v praksi pa za zelo učinkovito. Motor namreč pospešuje povsem suvereno in z dvigovanjem na zadnje kolo jasno kaže, da se s "stokonjsko" zalogo moči pri takšnem navoru ne gre šaliti.

Takšna zasnova pogonskega agregata sicer pomeni izdatne vibracije, ki so med mirovanjem dobesedno pretresljive, med vožnjo pa se v večji meri izgubijo. A med motoristi velja, da je čar Harleyevih pogonskih agregatov prav v tem, da jih čutimo: ne le med stegni, ampak tudi v hrbtenici. Agregat je zračno oljno hlajen; s sprednje strani z zrakom, ki ga obliva med vožnjo, z zadnje pa prisilno z ventilatorjem. Vse to prinaša tudi nekaj gretja stegen, kar pride še kako prav ob križarjenjih po sončnem zahodu. Zmogljivosti v smeri zaviranja so nekaj posebnega. Ogromen 38-centimetrski disk, ki prenaša obremenitev direktno na platišče, je vsekakor dobra rešitev, a škoda, ker je le enojni. Zavorne moči je sicer povsem dovolj, a polno zaviranje s tako velikim kolutom samo na eni strani povzroča rahle vibracije, kar skupaj z ne prav trdimi prednjimi vilicami deluje nekoliko neprijetno. Ne smemo pa pozabiti, da ta motocikel ni in ne želi biti superšportnik, ampak zabaven in kar najširše uporaben družabnik s samosvojim značajem.

Cena, tekmeci

Motor je tako unikaten, da mu je tekmeca pravzaprav težko najti. Združuje namreč do sedaj še nezdružljive lastnosti slečenih in supermoto motociklov, endurov in potovalnikov. Ulysses je nekako na sredini med igrivo eksplozivnim KTM-om 910 SM in neustavljivim, a ne prav lahkotnim potovalnim GS-om, blizu je tudi Duactijevi multistradi. Cena pod tremi milijoni tolarjev sevda ni prav majhna, a unikatnost se pač plača. Ker ima od vsake strani nekaj lastnosti, je zato bolj široko uporaben od kateregakoli tekmeca, zato pa se v posameznih segmentih seveda ne more kosati z značajsko bolj specifično naravnanimi motocikli.