Četrtek,
24. 9. 2009,
11.57

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57

8 let, 9 mesecev

BMW X3 xDrive18d

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tik pred koncem prodaje je BMW v ponudbo modela X3 dodal verzijo najšibkejšega dizla s še manjšo močjo. A bolj kot motor nas fascinira, da so SUV-ji v zadnjih letih postali še bolj cestni kot je X3.

Pred leti je veljal za najbolj cestnega SUV-ja …

Ko je leta 2004 BMW X3 zapeljal na ceste, je veljal za enega najbolj cestnih terencev. Trdili smo, da avto ne sodi na makadam, kaj šele v blato, pa vendar lahko danes rečemo, da je X3 v primerjavi z velikim številom najnovejših SUV-jev pravzaprav zelo terenski. Poglejmo samo manjšega brata, model X1. Slednji je pravzaprav povsem običajen avtomobil, s povsem cestno oddaljenostjo od tal in limuzinskim položajem za volanom, samo videz in oznaka govorita neko drugo, bolj terensko zgodbo. Že res, da gre za crossoverja, ki se nikoli ne bo reklamiral na reliju Dakar, a naj spomnimo, da smo v začetku tudi X3 opisovali kvečjemu kot enega redkih terencev, ki zmore nuditi spodobne cestne vozne lastnosti.

… danes ga hvalimo zaradi vožnje po slabih podlagah

Danes, leto pred prihodom naslednika, tako suverene vozne lastnosti na asfaltni podlagi nudi še kak drug podobno velik SUV, vsaj še ford kuga in honda CR-V, tudi neposredna tekmeca iz Ingolstadta in Stuttgarta sta v tem pogledu povsem enakovredna, švedski XC60 ni daleč zadaj. In ker smo danes navajeni na tako cestne terence, prav godi, ko ugotoviš, da je X3 dober tudi na slabih podlagah. Luknje odlično pobira tudi brez 19-palčnih platišč, blaženje je hipno, tudi štirikolesni pogon v snegu pokaže svoje vrline.

Bolj praktičen kot X1

In prav vožnja na slabih podlagah je po našem mnenju bistvena prednost X3-ja v primerjavi z novejšim X1. Medtem ko z novincem podrsate po tleh že na prvem kolovozu in se brez štirikolesnega pogona ne smete niti približati makadamskim klancem (ali snegu), si lahko z X3 privoščite vsakodnevne vožnje po bližnjicah in že kar razmeroma resne terenske podvige. Sistemi spuščanja po spolzkih klancih so sicer v modernejših SUV-jih bolj napredni, omogočajo namreč še počasnejšo vožnjo kot X3, pa vseeno srednjega izmed BMW-jevih X-ov ocenimo z "dobro" v terenskem pogledu.

Za razliko od X1 je X3 lahko družinski avtomobil

Razlike med X1 in X3 se poznajo tudi v notranjosti. Če si terenca želite zaradi občutka vzvišenosti, potem je X3 edina izbira. Če bi radi, da prehod iz osebnega na terenski avtomobil ne bi bil pretežak, potem je bolje izbrati manjšega brata. Če seveda ni premajhen. Čeprav so bolj očitne značajske razlike med avtoma, in čeprav sta avta v dolžino komaj deset centimetrov narazen, pa X3 za razliko od X1 zmore služiti kot družinski avtomobil. In to bolje kot cestne trojke, kar pa še pomeni, da prostornost tokratnega testnega avtomobila hvalimo.

Motor je ravno še dovolj močan

In motor? Oznaka 18 ne pomeni, da gre za 1,8-litrski motor. Ne, to je že znani dvolitrski dizel, ki so mu nekoliko omejili najvišjo moč. Menimo, da se da zlahka pogrešati manjkajoče kilovate, je pa res, da veliko prej začutiš pomanjkanje v motorju kot pa skrajno mejo podvozja. Za zahtevne voznike torej novi motor ne bo, drugim pa bi moral zadostovati in jih tudi zadovoljiti s porabo. Tudi brez "vidnih" "efficient dynamics" prijemov, recimo start&stop sistema, ki smo se ga v beemvejih že povsem navadili.

Če bi bil dražji, bi ga bolj priporočili

Pa vendar se na koncu spet soočimo s ceno. X3 kljub vsemu ni poceni in spet se to čuti najbolj pri različicah z dna ponudbe. Namreč, X3 pravzaprav ni tako daleč pred tekmeci. Ne na asfaltu, ne na terenu, ne glede prostornosti. Še celo glede občutka v kabini X3 ni spredaj, že za veliko manj denarja se dobi boljšo plastiko, boljši položaj za volanom, danes so tudi že cenejši SUV-ji lahko zelo nastopaški in pritegnejo poglede. Propelerja, bistvenega elementa, pa nimajo. Pa vendar bi (ne prvič) ocenili, da se superiornost beemvejev (in sploh vseh premium avtomobilov) čuti šele, ko v te avtomobile vgradiš kopico dodatne opreme. Torej takrat, ko izbiraš med avti, ki stanejo približno toliko kot tale preizkušeni audi Q5.