Četrtek, 31. 7. 2008, 9.32
8 let, 8 mesecev
Audi A8 2,8 FSI
Zunanjost, notranjost
Pa ne samo motor, luksuzno opremo, ki ustreza višjemu razredu vozil, so še dopolnili za izdatnih osemnajst evro-tisočakov. Med drugim je v štiripodročno klimatiziranemu avtu vgrajen TV-sprejemnik, notranjost je obkrožena s pasom lesene dekoracije, ki prekriva tudi konzolo med sedežema, sivo usnjeno oblazinjenje je visoke kakovosti in tudi poleti ni moteče, sicer pa je celotni spisek dodatne opreme naveden na koncu našega članka. V notranjosti, ki je bogato razsvetljena, ugajajo predali v vratih, ki se jih odpre navzven, imajo pa takšne limuzine ponavadi spomin za nastavitev sedeža, pa kakšno večje odlagališče med sedežema, k serijski opremi pa bi lahko spadala isofix pritrdišča, vendar navedenega v tem audiju žal ni.
Vozne lastnosti
Audi A8 navdušuje z brezhibno lego in še zdaleč ni samo avtocestna limuzina. Na zavitih gorskih cestah se kljub skoraj trimetrski medosni razdalji zadovoljivo kosa tudi z bolj športnimi vozili, seveda če so potniki v avtu za. Trši volanski obroč pri višjih hitrostih vliva vozniku zaupanje in daje veselje do hitrega ovinkarjenja. Dinamično vožnjo ne omogoča samo prestavljanje izza volana, ampak predvsem podvozje. Je zračno vzmeteno z dvojnimi prečnimi vodili spredaj in več vodili zadaj. Kot v modelu allroad si voznik lahko nastavi tri nivoje (samo ne v takšnem razponu), ali pa prepusti avtomatiki, da sproti prilagaja višino podvozja. Jasen odklon od športa v limuzinsko smer nakazuje električno stikalo pomožne zavore.
Zmogljivosti, poraba
Tega audija poganja 2,8-litrski FSI motor V-oblike. Z 210 konji je to najmanj, kar Audi ponudi v osmici. Pri nas zahteva točenje 98-oktanskega goriva in na testnem krogu ga je porabil 11,3 litra povprečno na 100 km. K temu sta največ pripomogla dva "ta hitra" odseka, kjer je parcialno porabil 14 oziroma 16 na 100. Brezstopenjski CVT menjalnik imenujejo pri Audiju multitronic in spada k serijski opremi, je pa razdeljen na sedem prestavnih razmerij, ki omogočajo ročno prestavljanje z leseno ročico ali pa izza volana. Nad delovanjem menjalnika na odprtih cestah je lahko navdušen vsak pristaš športne vožnje, v mestnih gnečah pa vihajo nosove tisti, ki pred rdečimi semaforji pretaknejo v N, nakar morajo z preklop v D najprej pohoditi zavoro. To zaporo "goji" še nekaj proizvajalcev, poznamo pa tudi nekaj (svetlih) izjem.
Cena, tekmeci
Trije nemški proizvajalci prestižnih limuzin imajo vsak svoj krog kupcev. Audijeva ponudba je podobno kot BMW-jeva usmerjena k bolj dinamičnemu vozniškemu značaju, pri tem pa se oba trudita prepričevati tudi pristaše trikrake zvezde. Vsi trije poudarjajo individualizacijo vozila (kot se učeno reče) z bogatim spiskom dodatne opreme, ki testno različico približa sedeminosemdesetim tisočakom. Zaključimo, da Audi z osmico vozi v svojo jasno začrtano smer. Ponuja udobno, vrhunsko opremljeno prestižno limuzino, ki dobro situiranim voznikom in njihovim sopotnikom omogoča tudi zadostno mero športnih užitkov.