Četrtek,
10. 4. 2008,
8.44

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 4. 2008, 8.44

8 let, 8 mesecev

Aprilia SXV / RXV 450

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Funkcionalnost in prestiž sta svoje zlitje dočakali tudi v hardenduro oziroma supermoto motociklu. Poleg tega pa je motocikel tudi pregrešno lep.

Aprilii RXV oziroma SXV sta hardenduro oziroma supermoto motocikla, ki sta prevetrili ta segment. Sta prva majhna dvovaljnika v tem razredu, obenem pa vanj prinašata svež izgled - pravzaprav pravi "fancy look" po zgledu cestnih superšportnikov. Toda motorja presegata svoj izgled, saj sta tudi s tehniko inovativna dirkalna stroja s skoraj pollitrskim agregatom in cestno homologacijo. Le malo pretiravamo, če trdimo, da sta to edina motocikla na trgu, ki dajeta maksimalni adrenalin, zabavo in športnost znotraj legalnih omejitev.

Oblika

Funkcionalnost in prestiž sta svoje zlitje dočakali tudi v hardenduro oziroma supermoto motociklu. Zlitje oblikovalskih in tehničnih rešitev iz motokros in superšportnega razreda je nekaj revolucionarnega in skupaj s čistimi linijami zagotavlja, da je motocikel pregrešno lep. Tega v blatnem segmentu še nismo videli, tako kot ne izpušnih cevi speljanih pod sedež. Seveda pa ne gre le za izgled. Apriliini inženirji so res veliko pozornosti posvetili detajlom in odsotnosti vsega nepotrebnega, zaradi česar motor že na prvi pogled izraža svoje nasprotujoče si bistvo: lahkotno robustnost in všečno agresivnost. Okvir je prilagojen pogonskemu agregatu, zavore na supermoto modelu praktično enako zmogljive kot na superšportnih dirkalnikih, krmilo je lahko aluminijasto brez prečke, zadnja luč ima LED diode, armaturka pa digitalni prikazovalnik z vrtljaji izrisanimi ob robu.

Vozne lastnosti

Nekaj je jasno že ob prvem stiku z motorjema. To nista stroja za vsakodnevno uživanje, ampak prava dirkalnika. Surova tako po zasnovi kot zmogljivostih. Oba dajeta lahkoten občutek, k čemur nekaj pripomore geometrija in izbira materialov, nekaj pa tudi dvovaljna zasnova, ki pomeni manjše hode lažjih batov ter zato manjšo vztrajnost in večjo okretnost. Motorja sta pravi divji igrači. Za stabilnost v željeni smeri skrbi aluminijast okvir, ki ga dopolnjujejo cevi in pogonski agregat, vpet tako, da zagotavlja večjo togost. Zadnji povsem nastavljiv blažilec dopušča nastavitve hoda in hitrosti delovanja, povsem po svojih željah oziroma zahtevah terena. Zavore so prepričljive. O tem, da je vse podrejeno zmogljivostim, agresivni eksplozivnosti in ne prijazni uporabnosti ali križarjenju, pa po svoje pričajo tudi tresljaji, ki postanejo onkraj 8000 vrtljajev neprijetni predvsem zaradi svoje visoke frekvence.

Zmogljivosti

Agregat z valjema pod kotom 77 stopinj je izjemno kompakten in lahek. Tehnične rešitve in uporaba lahkih materialov kot titan, magnezij, aluminij in silicij skupaj z le eno gredjo omogočajo, da je ta dvovaljnik manjši in lažji od marsikaterega enovaljnika enake prostornine. Predvsem pa zmogljivejši. Elektronski vbrizg goriva in vrtenje daleč v petmestne številke dajejo iz manj kot pollitrske prostornine veliko zalogo moči. Velikega navora pri četrtlitrski prostornini posameznega valja sicer ne moremo pričakovati, lahko pa eksplozivnost in natančen menjalnik. Z izjemo prednje zavore, višine sedeža in vzmetenja je največja razlika med modeloma za supermoto in hardenduro prav v delovanju pogonskega agregata. Drugačen je menjalnik, drugačna elektronika in dovod goriva. Enduro verzija (RXV) je tako zaradi terenske rabe bolj odziven pri nizkih vrtljajih, supermoto (SXV) pa se bolj razdivja proti koncu krivulje in se vrti vse do 13.000 vrtljajev na minuto. Pri tem končna hitrost presega 160 km/h, vendar je v praksi vse onkraj 120 km/h začinjeno z močnimi vibracijami.

Cena, tekmeci

Majhnih dvovaljnikov v tem segmentu ni. Kljub temu pa imata aprilia RXV in SXV tekmece predvsem v enovaljnih husqvarnah in KTM-u SX-F 450. Enovaljniki imajo prednost predvsem v odzivnosti v najnižjem režimu, dvovaljnik pa v končni moči. Cena aprilij je z dvema milijonoma se zdi nekoliko visoka, a vendar za ta denar dobimo zelo ekskluziven in predvsem skoraj povsem dirkalni motor.