Sobota,
1. 12. 2007,
13.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Sobota, 1. 12. 2007, 13.19

8 let

Alfa Romeo 159 1,9 JTDM Q-tronic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Ni dileme, ta avto je lep, druge opcije ni. Pravzaprav ob boku te alfe najdemo samo dobre izdelke, pa tudi precej zelo lepih avtomobilov, a zdi se, da to alfo moraš vzljubiti.

Alfo 159 z 1,9-litrskim dizelskim motorjem smo že preizkusili. Takratna je imela ročni šeststopenjski menjalnik, tokratna alfa pa je avtomatik. Na prvi pogled se zdi, da je razlika zgolj v tem, da ima v tej drugi voznik manj za delat. Pa ni čisto tako. Samodejni menjalnik je nekoliko spremenil značaj te alfe. Iz povsem "cuore sportivo" športne limuzine smo dobili odlično vozilo za na avtocesto.

Zunanjost, notranjost

Ni dileme, ta avto je lep, druge opcije ni. A to smo že poudarili. Poudarili smo tudi že, da je prostornost sicer na veliko višji ravni kot pri predhodnici alfi 156, in da je alfa zrasla na raven trojke iz Munchna, štirice iz Ingolstadta, C-ja iz Stuttgarta, S-a iz Goteborga in recimo 9-trojke iz Trolhattana. Da se dobiti več prostora, a ne pri premium znamkah. In kaj se v tej afli šteje pod premium? Bež alkantara! Retro oblikovan volanski obroč! In sploh celotna ureditev notranjosti.

Vozne lastnosti

Tudi v tem poglavju ne moremo zapisati kaj posebej novega. Kljub uvodnim vrsticam športni karakter ostaja, tiščanje skozi ovinke je užitek, rokovanje z volanom prav tako, pa čeprav bolj športni vozniki zaznajo, da so na trgu bolj športni primerki z recimo bolj trdim krmiljenjem. V uvodu sem omenil avtocestno vožnjo - tudi ta je v užitek, alfa je udobna!

Zmogljivosti, poraba

Da se je spremenil značaj, je zaslužen 6-stopenjski samodejni menjalnik oziroma njegova prestavna razmerja. So na dolgo razporejena, kar se v praski pokaže v dejstvu, da merilnik vrtljajev pri 150 km/h komajda prepleza 2000 vrtljajev. Nasploh ta kombinacija omogoča vožnjo z res nizkimi vrtljaji, poročamo pa tudi, da se v teh vrtljajih prav dobro počuti. S samodejnim menjalnikom je motor sploh postal bolj prijazen, brez pomanjkanja spodaj in s povsem zveznim prehodom na "full power". Ko gre na polno, gre sicer počasneje kot stodevetinpetdesetka z običajnim menjalnikom, in morda zmogljivosti res niso tolikšne, kot bi jih pričakovali od 150 KM, a krize ni. Sploh, ker je samodejni menjalnik začuda omogočil tudi nižjo porabo v primerjavi z ročnim - tega sicer nismo vajeni. Naj podkrepim s številkami: ko smo vozili različico z ročnim menjalnikom, je poraba dosegala devet, deset in tudi več litrov nafte, pod osem smo jo spustili kvečjemu z vožnjo "po jajcih". No, tokrat smo šli redno pod osem, sploh na avtocesti je potovalni računalnik vztrajno nižal podatek o porabi.

Cena, tekmeci

Tekmeci so enaki kot lani, ko smo preizkusili ostale alfe 159, nov je samo mercedes razreda C, v bolj izrazit tržni boj s temi prestižnimi znamkami pa se spuščata tudi Ford z novim mondeom in Renault z novo laguno. Pravzaprav ob boku te alfe najdemo samo dobre izdelke, pa tudi precej zelo lepih avtomobilov, a zdi se, da to alfo moraš vzljubiti. Težja dilema se zato zdi, ali ni sportwagon alfa 159 celo lepša. In, ali človek ne bi izbral močnejše, dvestokonjske alfe 159 z dizelskim petvaljnikom?