Gregor Pavšič

Torek,
14. 10. 2014,
21.48

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 10. 2014, 21.48

8 let, 12 mesecev

Prihaja zima: test zimskih gum 2014/2015

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zimske gume so rezultat kompromisov, zato naj vozniki nakup prilagodijo svojim vsakodnevnim potrebam. Celoletne gume M-S niso na ravni zimskih, zato niso priporočljive.

Naj vas sneg ne preseneti pred 15. novembrom

Zimske gume so na avtomobilih sicer obvezne od 15. novembra do 15. marca, a treba je poudariti, da je zimska oprema ob morebitnem snegu obvezna tudi pred sredino novembra.

Na gume so pred dvema letoma prišle obvezne nalepke s podatki o kakovosti gume pri zaviranju na mokri podlagi, njenem kotalnem uporu in glasnosti. Letos večjih sprememb ni, zato lahko pred novim zimskim obdobjem ponovimo že znana dejstva:

‒ zimske gume niso namenjene le vožnji po zasneženi ali poledeneli podlagi,

‒ bolje od letnih se zimske gume obnesejo tudi pri nižjih temperaturah,

‒ na avtomobil ne namestite gum, starejših od štirih let.

Največje razlike pri zavorni poti na mokri cesti in obrabi gum

Odločitev o zimskih gumah je navadno kompromis med njihovimi lastnostmi na snegu, ledu in mokri cesti, prav tako pa tudi pri njihovi obrabi in porabi goriva, zato tudi tokrat povzemamo test zimskih gum, ki so ga opravili evropski avtomobilski klubi, v Sloveniji pa ga je objavil AMZS.

Razlike med preizkušenimi gumami so tudi letos velike. Razlika v zavorni poti na mokri cesti med najboljšimi in najslabšimi gumami znaša več dolžin avtomobila. Gume z najmanjšo obrabo lahko zdržijo tudi do 60 odstotkov daljšo vožnjo kot tiste z največjo obrabo.

Veliko manjše razlike so pri porabi goriva, kjer z najboljšo na sto prevoženih kilometrov porabimo slabega pol litra goriva manj.

Dimenzija 175/65 R14 T

Dimenzija 175/GT R14 T hitrostnega razreda T do 190 kilometrov na uro je namenjena majhnim osebnim avtomobilom razreda renault clia, a tudi majhnim enoprostorcem, kot je ford B-max. Med 14 preizkušenimi gumami so štiri dobile oceno zelo priporočljivo.

To so Continentalova guma contiwintercontact TS850, ki jo odlikujejo najboljše lastnosti na mokri cesti in zelo pozno splavanje. Najbolj varčna in najtišja guma pri porabi goriva je Dunlopova guma winter response 2. Ta guma se je obenem odlično izkazala pri vožnji po zasneženi cesti, kjer je dobila najvišjo oceno skupaj s Savino gumo sava eskimo S3+ in Fuldino kristali montero 3.

Med najboljšimi je še vedno zelo uravnotežena Michelinova guma alpin A4, ki se je v zadnjih letih na testih izkazala z najmanjšo obrabo in tako omogoča največ prevoženih kilometrov. Oceno zelo dobro je prejela še Firestonova guma winterhawk 3

Dimenzija 195/65 R15

Tudi pri dimenziji gum 195/65 R15 hitrostnega razreda T do 190 kilometrov na uro je med 14 gumami, štiri so prejele oceno zelo dobro, prvo mesto zasedla Continentalova guma contiwintercontact TS850. Prvo mesto ji je uspelo doseči tako pri lastnostih na suhi cesti (skupaj s Hankookovo gumo winter i*cept RS), na snegu (skupaj z Michelinovo gumo alpine 5), na ledu (skupaj z Michelinovo gumo alpine 5 in Pirellijevo snowcontrol serie 3, z najmanjšo porabo goriva (skupaj s Kleberjevo gumo krisalp HP2), obenem pa se je guma izkazala še z najmanjšo obrabo. Continentalovi inženirji so očitno v eni gumi združili odlične lastnosti vseh različnih parametrov.

Na mokri cesti se je najbolje izkazala Bridgestonova guma blizzak LM 001, zelo dobro pa se je izkazala tudi na suhi cesti. Kot zelo uravnoteženi gumi so na preizkusu določili tudi Dunlopovo gumo winter sport 4D in Semperitovo gumo speed grip 2.

Celoletne gume

Na testu so bile tokrat tudi štiri tako imenovane celoletne gume z oznako M+S, ki jih je mogoče uporabljati tako poleti kot pozimi.

Čeprav na testu ni bilo napovedane Goodyearove in Hankookove celoletne gume, so rezultati pokazali na njihovo vprašljivo uporabnost v pogojih vse leto. Med štirimi gumami sta dve dobili oceno priporočljivo z omejitvami, dve pa so označili kot nepriporočljivi.

Rezultati so tako pokazali, da proizvajalci očitno še niso izdelali celoletne gume s sprejetimi kompromisi, ki bi se lahko enakovredno merila z letnimi ali zimskimi gumami. Celoletne gume so tako lahko pogojno primerne predvsem za voznike, ki z avtomobilom naredijo zelo malo kilometrov.