Ponedeljek,
29. 12. 2014,
15.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Zgodbe strojev

Ponedeljek, 29. 12. 2014, 15.09

8 let, 7 mesecev

Gradnja avtomobilov: Zakaj je okostje avtomobila še vedno jekleno?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pravzaprav je preprosto: avtomobile rišejo dizajnerji, konstruirajo pa strojniki. In drugi od vseh materialov najraje uporabljajo jekla. Zakaj je tako?

Zakaj avtomobili rastejo in zakaj so vse težji

Avtomobili, kot ste najbrž že davno opazili, "rastejo".

Vzrok je bil najprej v tem, da je "morala" biti vsaka naslednja generacija nekega modela znotraj prostornejša, zdaj pa se je močno vpletla še varnost, ki zahteva čvrstejše strukture, kar neposredno pomeni tudi večje zunanje mere.

Slabi posledici ali kolateralna škoda, kot pogosto slišimo, sta večje zunanje mere (v treh desetletjih so garaže postale premajhne) in večja masa.

Ta pa je velik sovražnik zmogljivosti, porabe in posledično pomeni onesnaževanje.

Aluminij, pred desetletjem edini rešitelj pred povečano maso

Avtomobil je torej treba olajšati. Nekateri proizvajalci, med njimi prednjači Audi, so se že pred časom odločili za nosilne dele uporabiti veliko lažji aluminij.

A tudi to ima slabe lastnosti: aluminij je dražji, težja in posledično dražja pa so tudi popravila poškodovanih delov.

Zato se zadnja leta proizvajalci znova zatekajo k uporabi jekel, a tokrat spretneje.

Jekel je mnogo vrst. Zakaj ni dobro eno samo?

Najbrž ste že večkrat opazili zapise ali slike, ki prikazujejo nosilni del karoserije in uporabo različnih vrst jekel.

Poznamo veliko osnovnih vrst in še več posebnih, nove različice se pojavljajo pogosto.

Med seboj se razlikujejo po različnih lastnostih in ves smisel "mešanja" jekel v konstrukciji je v tem, da želijo s tem doseči različne cilje. Mehkejša, manj toga jekla uporabljajo pri načrtovano zmečkljivih delih, trša pri kletki, ki mora varovati potnike.

Različna jekla, različne naloge

Zanimivo je, da cena jekel ni tako različna, kot bi si morda mislili, težava je v tem, da jekla visoke trdnosti – zaradi večje togosti – dovoljujejo manj stopenj preoblikovanja na stiskalnicah.

Trdno, na primer borovo, jeklo lahko preoblikujemo le v eni fazi, mehkejša (običajna) jekla pa v treh, tudi štirih ali celo petih. Zato trdna jekla preoblikujejo enkrat, preostalo dosežejo z varjenjem več kosov, sklope pa uporabijo pri gradnji varnostne kletke.

Najmanj trdna, običajna jekla lahko preoblikujejo večkrat, zato so kot nalašč za bolj ali manj zapletene oblike karoserije, predvsem za tiste (nenosilne) dele, ki jih vidimo in dajejo avtomobilu podobo.

Več jekel v konstrukciji, bolj zapleten postopek izdelave

Uporaba več jekel v enem avtomobilu torej ni dražja zaradi dražjega jekla, temveč zaradi bolj zapletene izdelave karoserije.

Različna jekla je treba pripraviti in oblikovati v dokončno obliko ter jih nato sestaviti v karoserijo, kar zaplete in podaljša proces izdelave in ga s tem tudi podraži. Toda avtomobil je zato na koncu lahko lažji, a z bolj togo in tudi varnejšo karoserijo.

Aluminij s tem ne odhaja v pozabo, je pa dobil zelo dobro alternativo, ki je, čeprav dražja od "klasične" gradnje iz ene ali dveh vrst jekel, vseeno cenejša.