Nedelja, 27. 10. 2013, 9.42
9 let, 3 mesece
Zbogom, stara dama iz Mumbaja

Indijski yellow cab
S svojo retro podobo, ki je od leta 1964 do leta 2000, ko so te avtomobile nehali izdelovati, ostala praktično nespremenjena, so ti legendarni taksiji postali zaščitni znak mesta in dobili status avtomobilske stare dame iz Mumbaja (Old Lady of Mumbai).
Zaradi prepoznavnosti se je teh črno-rumenih taksijev znamke Premier Padmini, ki so po Fiatovi licenci nastajali na proizvodnih linijah proizvajalca Premier Automobiles, kmalu prijel vzdevek indijski yellow cabi.
Čeprav so mestne oblasti v 90. letih prejšnjega stoletja z ukrepom, ki je omogočal opravljanje taksi dejavnosti tudi z avtomobili drugih znamk, že poskusile posodobiti floto, pa jim to ni uspelo.
Zdaj, trinajst let po koncu proizvodnje, po ulicah še vedno križari kar 51 tisoč teh tako imenovanih garaških avtomobilov. Poceni vzdrževanje, ki pogosto temelji na neverjetni mehanični iznajdljivosti, podaljšuje življenjsko dobo teh taksijev skorajda proti mejam strojne nesmrtnosti, saj ocenjujejo, da je na cesti še vedno kar okoli 8.000 starih dam, starejših od 25 let in z več milijoni prevoženih kilometrov.
Taksi je moj edini dom in moja postelja
Pesem slovenskega avtorja Tomaža Domicelja sicer opisuje špedicijsko življenje, a brez težav bi jo verjetno hitro sprejeli tudi vozniki taksijev v Mumbaju.
Karoserija malega fiata 1100 iz 60. let je mnogokrat dejansko edini dom in služba ljudi, ki so v mesto prišli po boljši jutri.
Prizori s parkirišč, kjer si taksisti vzamejo čas za počitek, nemalokrat pokažejo temno stran tega indijskega velemesta.
Številni so primeri, ko taksisti dejansko "živijo" v svojem avtomobilu. Zadnjo klop uporabljajo za posteljo, v prtljažniku pa se velikokrat znajde tudi improvizirana kuhinja.
Uporabijo vse, da stare dame lahko ostanejo v pogonu
Prav osupljiva sta tudi omrežje in logistika mehanične stroke, ki živi ob tej svetovno unikatni floti starih taksijev. Po mestu je nešteto mehaničnih delavnic, med katerimi deluje prava borza izmenjave rezervnih delov in preostalih improviziranih rešitev, ki te taksije ohranjajo na cesti. V teh delavnicah se dejansko reciklira vse, saj življenjsko dobo motorja in karoserije rešujejo tudi s kolesarskimi verigami in zobniki ter odpadno pločevino, ki jo preoblikujejo tako, da ustreza karoserijskim linijam teh taksijev.
Seveda pa cveti tudi "custom" personalizacija. Taksisti si nemalokrat po naročilu okrasijo svoja vozila, tako da so tudi predelave tako rekoč obvezen del mehanične folklore, ki poganja te legendarne taksije.
Fiatovi geni
Taksi znamke Premier Padmini je nastajal na osnovi modela fiat 1100D iz leta 1960. Pod njegovim motornim pokrovom je bil najprej dobrih tisoč kubičnih centimetrov velik bencinski štirivaljnik z močjo 30 kilovatov. V 80. letih so začeli vanj vgrajevati tudi malce večjo, 1,2-litrsko, in močnejšo, "44-konjsko" (33 kilovatov), različico tega motorja. Motor je povezan s štiristopenjskim ročnim menjalnikom.
V najmočnejši izvedbi tak taksi doseže največjo hitrost 119 kilometrov na uro.
Njegova klasična limuzinska karoserija je dolga slabe štiri metre (3.940 milimetrov), medosna dolžina pa dosega dobra 2,3 metra (2.340 milimetrov).