Petek, 22. 10. 2010, 10.45
8 let, 9 mesecev
Vozili smo Röhrlovega dirkalnega kadetta
Röhrl, prestiž, karavan
Pika na i izredno pestrega programa so bile zagotovo vožnje s tremi Oplovimi starodob-niki s konca šestdesetih in sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Zvezda dneva je bil kultni kupejevski (fastback) kadett tretje generacije, v različici GT/E, s katerim je leta 1975 na relijih za svetovno prvenstvo dirkal legendarni Walter Röhrl. Občutki? Spoštovanje. Strah, da ga ne bi poškodoval. Začudenje nad tem, kako malo je bilo nekdaj potrebno, da je bil avtomobil dirkalnik in da ta dirkalnik sploh ne rohni tako močno. Kakorkoli že, navdušil me je tudi kapitän, prestižna limuzina z ogromnim volanskim obročem, "vzmetnicami" pod zadnjicami potnikov in prestavljanjem z ročico ob volanu. Občudovanja vreden se mi zdi karavanski rekord, pri katerem me je najbolj presenetilo, kako malo prostora so ponujali avtomobili, ki so ustoličili besedo karavan za označevanje praktičnih avtomobilov.
Starodobniki v opuščeni proizvodni hali
S starodobnimi opli smo se ubadali tudi v "stoječem" načinu. Zadnjo zimo smo že poročali o vozilih v opuščeni proizvodni hali v Russelsheimu, nekateri izdelki se v galeriji ponovijo. A tokrat poudarke namenjamo na primer kolesu, s katerim so leta 1928 v zavetrju motocikla v eni uri prevozili 122 kilometrov in 722 metrov. S prvim Oplovim motornim avtomobilom se je naš gostitelj, kustos tega zasebnega Oplovega muzeja, popeljal po hali, hip zatem pa se je moje oko ustavilo na dvomilijontem oplu, ki so ga v čast jubileju prekrili s 24-karatnim zlatom.
Električni avtomobil kot kaže ni umrl
Pika na i so bili številna študijska vozila v kleti omenjene hale, ki jih ob mojem prvem obisku ni bilo. Na primer frogster iz leta 2001, študija malega kabrioleta, ki se je lahko pretvoril v pickup, ali pa corsa spider, ženevski koncept iz leta 1982, ki se je s plastičnim prekrivalom štirisedežnika spremenil v dvosedežnik. Prstne odtise smo pustili tudi na prvemu serijskemu električnemu avtomobilu, GM-u EV1, ki so ga v Kaliforniji prodajali med leti 1996 in 1999, v galeriji pa je tudi električni opel GT iz sedemdesetih let.
Glavni dizajner predstavi svojo vizijo
V Russelsheimu smo se ustavili tudi v stavbi, kjer službujejo dizajnerji. Sprejel nas je podpredsednik Mark Adams. Pojasnil je, da je njegovo poslanstvo strogemu nemškemu oblikovanju vtisniti umetniški pečat. Vzorčen primer te filozofije je insignia, popolno nasprotje svojega predhodnika in, kot kažejo prodajni rezultati, uspešnica.
Prostor za nove družine
Kakorkoli že, Adams je predstavil tudi prihodnost - Oplove prihodnje avtomobile je raz-delil po stranicah šestkotnika. V sredino je postavil astro, okrog nje pa družino flex (me-riva, zafira), zelene ople (ampera, ecoflex različice), športne ople OPC in GTC, dve stranici pa je pustil nezapolnjeni, da bo možno udejanjiti še kakšno idejo, če bo morda kak "eksperiment" požel neizmerno veliko navdušenja. Pojasnil je, da je že njegova skupina dizajnerjev narodnostno zelo raznolika, globalnost idej pa zagotavljajo tudi GM-ovi oblikovalski centri na drugih celinah. Na koncu se je še pohvalil z napredno računalniško tehniko, s katero si pomagajo pri vsakdanjem delu, pri čemer je najvidnejša pridobitev 3D-zaslon, ki je, takole na oko, velik 6 krat 3 metre.
Ampera od blizu
Od umetnosti k tehniki. Še eno predavanje smo poslušali na tej Oplovi predstavitvi. Pokazal so ampero, električni avtomobil s podaljšanim dosegom, kot mu pravijo pri Oplu. V bistvu gre za plug-in hibrid, ki se (vsaj v teoriji) lahko na električni pogon vozi do 60 kilometrov, podaljšan doseg pa zagotavlja majhen bencinski motor, katerega glavna naloga je polniti baterije, v primeru praznih baterij pa tudi vrteti kolesa in tako premikati avtomobil. Dr. Rittmar je pojasnil tudi, da bo Opel v prihodnjih (desetih, dvajsetih ...?) letih ponujal tehnološko zelo raznolika vozila. Kmalu bodo predstavili povsem električnega malčka, namenjenega izključno mestni vožnji, ampera bo za mestno in občasno daljšo rabo, avtocestnim potovanjem bodo še naprej služili bencinsko in dizelsko gnani avtomobili.
Gorivne celice leta 2015
Predavatelj je spomnil na razvoj gorivnih celic - o teh se sicer v teh časih, ko na trg stopajo električna vozila, malce manj govori, pa vendar razvoj ne stoji. Spomnil je na lanski dogovor večjega števila avtomobilskih znamk, v katerem so se zavezale k lansiranju vozil s pogonom na gorivne celice po letu 2015. GM na ta dogovor veliko stavi - poudarjajo, da so več kot 100 terencev hydrogen 4 (na osnovi ameriškega chevroleta equinox) opremil s pogonom na gorivne celice in jih ponudil podjetjem kot so Ikea, Hilton, Veolia, Total, Adac, da te avtomobile testirajo v vsakdanjem prometu Berlina, New Yorka, Tokia, Washingtona ... Ti prototipi so prevozili že več kot 120 tisoč kilometrov, rezervoarje so z vodikom napolnili že več kot tisočkrat, pripetilo se je že nekaj prometnih nesreč. Mimogrede, izkušnjo s tem vozilom smo opisali tudi že na naših straneh - preteklo pomlad smo takšen avtomobil vozili sami, na lanskem salonu v Frankfurtu pa smo v njem poslušali voznikovo nerganje.
Trening z Winkelhockom
Na koncu pa trening oziroma zabava. Na Oplovem testnem centru, največjem tovrstnem centru v Evropi, smo na majhnem dirkališču podili modele z oznako OPC. Najprej malo slaloma, nato trening izogibanja oviri z zaviranjem na polno, nato vožnja po dirkališču. Prav pametovali ne bi na to temo, saj je športna vožnja bolj igra občutkov in ne besed. Dodajamo pa, da trening pri Oplu ponujajo vsem, ne samo lastnikom oplov corsa, astra, zafira in insignia OPC, kredibilnost pa zagotavlja vodja treninga Joachim Winkelhock, legenda nemškega prvenstva turnih avtomobilov DTM-a z izkušnjami formule ena.
Insignia 4x4 tudi z dizelskim motorjem
No, nekaj novega v Oplovi ponudbi vendarle je. Insignia je po novem na voljo tudi v kombinaciji štirikolesnega pogona in znanega dvolitrskega dizelskega motorja s 118 kilovati (z ročnim ali avtomatskim menjalnikom). Nekoliko so izpopolnili tudi znani dvolitrski bencinski turbomotor, tako da je po novem okoljsko rahlo sprejemljivejši. Bogatim kupcem trenutnega Oplovega top modela bo v oči najbolj padlo novo usnjeno oblazinjenje v barvi "indijanskega poletja" (če ne veste, za kakšno barvo gre, poglejte sliko).