Torek,
8. 6. 2010,
14.00

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 6. 2010, 14.00

7 let, 9 mesecev

Ustvarjanje skrajnega podnebja sredi Münchna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
BMW odpira razvojni center, kjer simulirajo razmere, za katere so potrebovali testiranja v najskrajnejših delih sveta. Ob manjši porabi energije dosegajo hitrejši razvoj učinkovitejših avtomobilov.

Zakaj toliko testiranj?

Avtomobile je treba preizkusiti in to ne le vozniško. Ker se vozijo tako na Aljaski kot po Sahari, morajo enako dobro delovati pri minus štiridesetih kot pri plus petdesetih stopinjah Celzija. Hladni vžig, hlajenje motorja in kabine, moč motorja na veliki višini, odtajanje zamrznjenega avtomobila, odtekanje dežja s šip, vse to so ključni podatki za kupce s celega sveta. Zato so do zdaj avtomobile tudi preizkušali po celem svetu, odslej pa bodo 90% tega opravili sredi Münchna.

Klimatsko termični vetrovnik

V novem centru imajo tri vetrovnike, v katerih lahko simulirajo različne vremenske pogoje, temperaturne spremembe in višino. V vetrovniku, kjer z obremenitvijo valjev na kolesa in nasprotnim vetrom do 250 km/h ter temperaturami med minus 30 in plus 55 stopinjami Celzija simulirajo polne obremenitve v najskrajnejših delih sveta, ugotavljajo, kako se sneg prijema na luči, kako se odtajajo šipe in kako polno obremenjen motor "diha" štiri kilometre nad morjem – vse to z namenom narediti učinkovitejši, popolnejši in prijaznejši avtomobil.

Kaj pomeni simulator

Simulator sredi Münchna je na videz zarota proti testnim voznikom, ki bodo namesto driftanja na Finskem in drvenja po namibijskem pesku sedeli v avtomobilu sredi Bavarske. V resnici pa to pomeni bistven prihranek časa in denarja. Možnost hitrosti simulacije in odzivnost prilagajanja je še pomembnejša v sodobnem tempu proizvodnje novih modelov, ko je treba preizkusiti in predvsem optimizirati nove elemente.

Prednosti preizkušanj na Bavarskem so velike

Ne smemo pa zanemariti niti lažjega skrivanja prototipov. Poleg tega so, kot pravi vodja aerodinamike pri BMW-ju Michael Charwat, podatki, pridobljeni v "laboratoriju", veliko bolj objektivni, primerljivi in ponovljivi, na testiranja pa ne vplivajo niti prometne gneče, vremenske zarote in nesreče pri 250 km/h v dežju. Seveda je vsa ta testiranja možno izvesti tudi z motocikli.

"Eficcient dynamics"

Pomisleki, da naj velik center z gigantskimi vetrovniki ne bi bil v duhu slogana "eficcient dynamics", so po mnenju BMW-jevih inženirjev napačni. Prav nasprotno – z bistvenim zmanjšanjem transportiranja avtomobilov po svetu prihranijo precej energije, predvsem fosilnih goriv. Nov center si lahko privošči porabo energije do petnajst megavatov, a v realnosti porablja le tretjino tega. Del energije vetrovnikov namreč regenerirajo, pri hlajenju pa uporabljajo kaskadni sistem, kjer ohlajajo le toliko, kot potrebujejo.

Intervju s šefom aerodinamike in vetrovnikov v BMW