Gregor Pavšič

Torek,
12. 4. 2016,
9.16

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,28

3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 4. 2016, 9.16

7 let, 7 mesecev

Slovenija še brez bencinske revolucije: liter bencina danes dražji, cene pa skoraj skrite

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,28

3

Vlada je sprostila cene 100-oktanskega goriva, a ker je to postalo še dražje in je predvsem veliko dražje od 95-oktanskega goriva, gneče na bencinskih črpalkah ni. Vozniki dvomijo, da bo morebitna popolna sprostitev cen res prinesla nižje cene.

Država sprostila cene gorivu, ki ga danes uporabljajo le redki vozniki

Država je danes sprostila cene 100-oktanskega bencinskega goriva in kurilnega olja, najvišje dovoljene cene 95-oktanskega bencina in dizla pa še naprej določa vlada. Že pred dnevi smo pisali, da 100-oktansko bencinsko gorivo predstavlja le majhen delež pri celotni prodaji goriv največjih trgovcev. Petrol kot največji ponudnik bencinskih goriv v Sloveniji 100-oktanskega goriva ne ponuja na vseh črpalkah. V Ljubljani smo ga danes zjutraj dobili šele na tretji črpalki.

Liter še dražji kot pred dnevi, zjutraj na bencinskih črpalkah brez gneče

"Slišal sem za sprostitev cen 100-oktanskega goriva, a me za zdaj ne zanima. Za moj avtomobil je predpisan 95-oktanski bencin. Morda bi premislil o spremembi, če bi bila razlika v ceni res znatna in meni v prid," nam je povedal voznik starejšega hyundaia na Zaloški cesti v Ljubljani, ki je zjutraj napolnil posodo za gorivo. Njegove besede razkrivajo tudi strah pred uporabo 100-oktanskega bencina, ki pa ga je mogoče uporabljati v praktično vseh avtomobilih z bencinskim motorjem.

Liter 100-oktanskega goriva je danes pet centov dražji od 95-oktanskega goriva. | Foto: Liter 100-oktanskega goriva je danes pet centov dražji od 95-oktanskega goriva.

Polna posoda 100-oktanskega bencina je dražja za dve kavi

Na naslednji bencinski črpalki smo točili tudi mi. Namensko smo izbrali 100-oktansko gorivo in v posodo dotočili 23,6 litra goriva. Liter je stal 1,239 evra, kar je skoraj cent več kot pred štirimi dnevi. Liter klasičnega 95-oktanskega goriva bi nas na isti črpalki stal približno pet centov manj. Če bi v avtomobil natočili 50 litrov, bi bil torej račun višji za dva evra in pol oziroma dve kavi.

Bencinski trgovci opozarjajo na pomembnost trošarinske politike države in tudi marž, ki so do zdaj v največji meri preprečevale cenejše gorivo.   | Foto: Bencinski trgovci opozarjajo na pomembnost trošarinske politike države in tudi marž, ki so do zdaj v največji meri preprečevale cenejše gorivo.

Prodajalci goriv cene še skrivajo oziroma jih ne izpostavljajo

100-oktansko gorivo je bilo v zadnjih letih vselej dražje od 95-oktanskega, zato tudi današnja precejšnja razlika ne preseneča. Zaradi visoke cene danes zjutraj v Ljubljani ni bilo nikakršne gneče ali zanimanja za sproščene cene, ki torej ostajajo visoke, vsaj za zdaj pa se trgovci tudi niso odločili za morebitne akcijske cene goriva in s tem privabljanje kupcev. Še več, na bencinskih servisih je zelo težko sploh najti ceno litra pogonskega goriva.

Povsem drugače je na primer v Avstriji, kjer cene že dolgo regulira trg, zato je tudi ponudnikov resnično veliko. Tam voznike že od daleč na črpalke vabijo veliki in jasni napisi z aktualnimi cenami, pri nas pa jih vsaj največja trgovca za zdaj še raje skrivata oziroma jih ne izpostavljata. Cene najbolje prodajanih goriv so povsod enake, 100-oktansko gorivo pa ob zdajšnji ceni ni dovolj zanimivo. Zanj se vozniki odločijo predvsem zaradi značilnosti goriva in njegovega vpliva na bolj nadzorovano izgorevanje v motorju.

"Morda se bo kaj spremenilo, če država sprosti vse cene, zdaj pa ne pričakujem veliko. Čeprav vozim avtomobil z bencinskim motorjem, 100-oktansko gorivo točim le redko," je na sosednji črpalki dejala voznica novejše toyote.

Država je danes delno sprostila cene pogonskih goriv, gneče na bencinskih črpalkah zjutraj (pričakovano) še ni bilo. | Foto: Država je danes delno sprostila cene pogonskih goriv, gneče na bencinskih črpalkah zjutraj (pričakovano) še ni bilo.

Je ponudnikov goriv na trgu dovolj ali imata oba največja trgovca že preveč duopolen položaj?

Ob za zdaj le delni sprostitvi cen pogonskih goriv je ključno naslednje vprašanje: ali je število ponudnikov pogonskih goriv danes dovolj veliko, da bi ob popolni sprostitvi lahko relativno hitro videli tržno določene cene, ali imata predvsem oba največja trgovca ob slovenskih cestah že preveč duopolen položaj? Izkušnja iz Avstrije pravi, da so najcenejši prav majhni in pogosto celo diskontni trgovci.

Bomo v Sloveniji nekoč, podobno kot na primer v Avstriji, dobili veliko dnevno ponudbo različnih cen pogonskih goriv?  | Foto: Bomo v Sloveniji nekoč, podobno kot na primer v Avstriji, dobili veliko dnevno ponudbo različnih cen pogonskih goriv?

S sprostitvijo cen na črpalke tudi gorivo različnih kakovosti?

"Konkurenca z več kot 20 prodajalci goriv na slovenskem trgu je zadovoljiva. Ob pomembnem upoštevanju cen naftnih derivatov na svetovnih borzah ter razmerju med dolarjem in evrom se bodo cene ob sprostitvi oblikovale tržno," poudarjajo na Petrolu, pri OMV Slovenija pa poleg širše ponudbe omenjajo celo možnost ponujanja goriv različnih kakovosti.

"Na sprostitev cen naftnih derivatov gledamo kot na normalizacijo in vzpostavitev konkurenčnih pogojev na trgu goriv. Pri preostalih energentih, na primer električni energiji in zemeljskem plinu, se je država odrekla uravnavanju cen, z odprtjem trga pa so se vzpostavile normalne tržne razmere, zato podobno pričakujemo tudi pri naftnih derivatih. Sprostitev cen naftnih derivatov bi bila pozitivna sprememba tako za ponudnike goriv kot za naše goste. Ena izmed pomembnejših sprememb, ki bi jo takšna odločitev prinesla, bi bila možnost ponudbe goriv različnih kakovosti. Sprostitev cen bi tako omogočila bolj raznoliko ponudbo goriv, prilagojeno potrebam in željam gostov," sporočajo iz OMV Slovenija.