Sreda, 1. 9. 2010, 8.44
8 let, 8 mesecev
Kaj v dirkaškem športu pomenijo barvne zastave?
Rumena zastava
Osnovna zastava je rumena. Pomeni neposredno nevarnost in dirkača opozori, naj bo pripravljen na ustavljanje. Če sodnik maha z dvema zastavama istočasno, je nevarnost resnejša. Na krožno-hitrostnih dirkah se pod to zastavo ne sme prehitevati, temveč znižati hitrost vožnje in voziti previdneje. V reliju rumena zastava za dirkača pomeni, da lahko do cilja nadaljuje v počasni vožnji, saj bo zanj ta preizkušnja nevtralizirana. Ker je bil oviran, bo čas dobil naknadno.
Rumena zastava z rdečimi vertikalnimi črtami
To je dopolnilo rumene zastave. Opozarja na razlitje tekočine po cestišču, navadno olja, po cestišču in posledično drsečo podlago.
Zelena zastava
Konec nevarnosti in konec odseka, kjer se vozi pod pravili rumene zastave.
Modra zastava
Modra zastava dirkača opozori, da ga je dohitel precej hitrejši tekmec. Na krožno-hitrostnih dirkah se to navadno uporabi ob prehitevanju za enega ali več krogov. Vidimo jo lahko tudi na gorsko-hitrostnih dirkah. Uporabili bi jo v primeru tehničnih težav, zaradi katerih bi voznik počasi nadaljeval proti cilju in oviral tekmece.
Rdeča zastava
Dirkač mora nemudoma ustaviti, dirka je prekinjena. Uporabljajo jo na gorskih in krožno-hitrostnih dirkah, v reliju pa ne.
Bela zastava
Dirkača opozori, da na tem odseku pred njim vozi veliko počasnejše vozilo.
Črna zastava z oranžnim krogom
Voznika opozarja, da ima njegov avtomobil tehnično okvaro in da naj v najkrajšem času zapelje v bokse. Uporablja se na krožno-hitrostnih dirkah.
Črna zastava
Predstavlja resno kršitev pravil in športne vožnje, dirkač pa je diskvalificiran in mora zapustiti dirko. Skupaj z zastavo se pokaže tudi štartna številka voznika. Ta zastava se s strani vodstva dirke izobesi na štartno-ciljni črti. Sodniki ob progi je nimajo.