Četrtek, 22. 8. 2013, 14.11
9 let, 1 mesec
Opel monza - proč z zasloni in gumbi

Opli bodo še bolj privlačni
Sodobna učinkovitost na štirih kolesih – tako koncept monza opisujejo pri Oplu. Skoraj skromen opis za vizijo prihodnosti, ki bi se, glede na bliskovit tehnološki razvoj, v običajnih avtomobilih lahko pojavila še pred koncem desetletja.
Koncept, reinkarnacija Oplovega privlačnega kupeja s konca sedemdesetih in sredine osemdesetih, napoveduje novo oblikovalsko smer znamke, ki že od insignie naprej stavi na čustveno povezanost kupca in zapeljivih pločevinastih potez.
Svež veter, ki ga s svojim čustvenim nabojem povezanim s preteklostjo predstavlja monza, naj bi bil odraz novega direktorja znamke. Karl Thomas Neumann je glavni podpornik Oplovega oblikovalskega preporoda in goreč zagovornik tesnega združevanja avtomobilov z naprednimi inovacijami na področju informacijske tehnologije.
Glavni temi notranjosti sta učinkovitost in povezljivost
Monza kot prvi avtomobil na svetu, pa čeprav le kot koncept, opušča tradicionalno armaturno ploščo. Stikal klasičnih zalonov ni več, 18 LED-projektorjev pa bo na glavno ploskev armaturne plošče od vrat do vrat projiciralo informacije o delovanju navigacijske naprave, klimatske naprave, radia in vseh drugih fukncij. Vse je podrejeno čim boljši interakciji voznika, avtomobila in zunanjega sveta.
Celotna površina je občutljiva na dotik in omogoča popolno prikrojitev prikazovanja želenih podatkov, delovala pa bo tudi kot dekorativni element prilagojen osebnim željam.
Pametni telefoni osvajajo avtomobile
Izdatno pozornost, namenjeno izkoriščanju potenciala pametnih telefonov in podobnih pametnih igračk, monza dokazuje tudi s tremi posebej prirejenimi načini ME (jaz), US (mi) in ALL (vsi).
ME je prilagojen izključno vozniški izkušnji, saj pametni telefon izključi posredovanje nepomembnih podatkov in vozniku nudi le podatke povezane neposredno z vožnjo.
US omogoča povezavo več pametnih naprav hkrati. Voznika in vse potnike poveže s prijetelji, njihovimi družinami, omogoča izmenjavo informacij, slik, glasbe, klepet …
ALL kot podaljšk US-a povezuje voznika z zunanjim svetom. Tudi s pomočjo družbenih omrežij. Uporabnik lahko pot v realnem času deli prek spleta, kamor lahko posreduje vse podatke o poti, lokaciji, ustavljanju in predvidenih prihodih. Tovrstno združevanje in deljenje informacij bo neposredno vplivalo tudi na tako imenovani car-sharing, njegovo poenostavljenje in približanje množicam.
Poganja jo elektrika
Prilagojen pogonski sklop iz ampere sodeluje z novim podaljševalnikom dosega. 1,4-litrski štirivaljnik je zamenjal litrski turbo trivaljnik na zemljski plin, nov motor, ko bo dodatno znižal škodljive izpuste, pa se boržkone znašel tudi v amperi.
Skoraj štiri metre in sedemdeset centimetrov dolgi kupe je z 1,31 metra neverjetno nizek, glede na športne proporce celo eleganten, višina sedenja pa je v primerjavi z drugimi Oplovimi avtomobili nižja za kar 15 centimetrov. Kljub na prvi videz popolni podrejenosti športnosti naj bi bila kabina prostorna, prtljažnega prostora pa za 500 litrov.
Kaj pa če Opel igra na prvo žogo?
Uradno monza resda napoveduje videz oplov prihodnosti, a sumimo, da je tudi neposreden namig morebitnega prihoda večjega kupeja. Opli že zdaj postajajo vse bolj privlačni (cascada) in vse bolj kul (adam). Čas je, da to združijo v enem avtomobilu.