Četrtek, 19. 12. 2013, 16.45
9 let
Maserati ghibli – visoka avtomobilska moda za širši krog kupcev

Ime, ki ima zgodovino in verjetno tudi nekaj neizpolnjenih želja
Pri Maseratiju ime ghibli ni novost. Leta 1966 je to ime po vročem južnem vetru severnoafriških sipin prvič dobil klasičen športni kupe z zašiljenim nosom in čudovito bočno silhueto. Drugič pa so ghiblija krstili leta 1992 kot nekakšno še bolj športno in z enim parom bočnih vrat še bolj kupejevsko orientirano različico quattroporteja. S takratnim ghiblijem in pred njim še biturbom z 2- in 2,5-litrskim motorjem so pri Maseratiju že nakazovali, da si želijo v stilu Porscheja narediti nekoliko širše dostopen avtomobili. Ta želja pa je očitno do zdaj ostala še neizpolnjena.
Ghibli je maserati za direktorje, ki želijo izstopati
Novi ghibli, ki pa je zapeljal tudi na slovenske ceste, je uradno sicer predstavnik tretje generacije svojega imena, ampak v resnici je to čisto nov model, ki tej znamki dejansko prinaša revolucijo.
Z njim Maserati nedvomno želi stopiti v korak s časom, z najbolj svežimi trendi ter po zgledu Porscheja in Jaguarja znova trizob približati sicer zahtevnemu, a ne najbogatejšem krogu kupcev. Če je torej veliki prestižni quattroporte še vedno bolj rezerviran za dolge avtocestne etape milijonarjev, predsednikov uprav globalnih multinacionalk in zvezdnikov s stilom, želi ghibli svojo ekskluzivnost zdaj po nekoliko bolj dostopni ceni ponuditi tudi direktorjem, borznim posrednikom in drugim uspešnim ljudem. Takim, ki so sicer za avtomobil še vedno pripravljeni zapraviti veliko, a nikakor ne preveč. Tudi pri nas zato ta Maseratijeva športna limuzina stavi predvsem na kupce, ki so do zdaj posegali po audiju A7, BMW 6 gran coupe in mercedes-benzu CLS. Pri Maseratiju so prepričani, da zmore novi ghibli z avantgardo trizoba in njegovega skoraj pregovorno osupljivega oblikovanja, ki nedvomno spada v sam vrh visoke avtomobilske mode, prav med temi kupci poiskati tiste, ki bi radi izstopali. Voziti maseratija, čeprav ne najdražjega, pa še vedno pomeni izstopati. Res pa je, da več, ko jih bo na cesti, bolj bo prednost ekskluzivnosti kopnela. Tržna igra s tradicijo je vselej riziko.
Zahtevam časa in širšega trga se trizob prvič uklanja z dizelskimi motorjem
Ghibli prinaša revolucijo, smo zapisali. Zanj so postavili celo novo tovarno z zvenečim imenom Avvocato Giovanni Agnelli. Računajo na množični uspeh, saj sta dve izmeni že zdaj sposobni dnevno narediti 135 ghiblijev. A prava revolucija je v resnici tista pod motornim pokrovom. Tam boste v tem modelu zaman iskali osemvaljnik. Za pogon ghiblija sta zadolžena dva čisto nova prisilno polnjena šestvaljnika, eden od njiju pa svoje "konje" hrani z dizlom, prvič v 99-letni zgodovin znameniti trizob iz pokrajine Emilia Romagna. Zdaj razumete riziko tržne igre s tradicijo?
Inženirji so pri snovanju dizla poleg zahtev po zmogljivosti, nizkih izpustih, ekonomični porabi … na listo najvišjih prioritet dobili še eno zelo pomembno zahtevo, dizelski "konji" morajo rezgetati po bencinskem tonskem zapisu. Danes smo na lastna ušesa slišali, da se dizla res da naučiti peti bencinske arije, a njegov zven, roko na srce, ni tako čist, tako rezek, tako prvinski, kot smo od maseratijev vajeni …
Sicer pa novi dizelski, trilitrski agregat V6 ponuja precej prepričljive številke: 202 kilovata največje moči, 600 njutonmetrov navora in 5,9-litrsko povprečno porabo ter glede na zmogljivosti avtomobila nizke povprečne izpuste, 158 gramov ogljikovega dioksida na kilometer.
Trilitrski V6 twin turbo GDI bencinski stroj se v močnejši različici (301 kilovatov in 550 njutonmetrov) lahko pohvali z najboljšo specifično močjo v segmentu, saj na liter delovne prostornine ponuja kar 137 "konjev" in 183 njutonmetrov navora. Njegovi valji so tako kot pri dizelskem agregatu postavljeni pod kotom 60 stopinj in ne 90 kot pri osemvaljniku.
Štirikolesni pogon Q4, osemstopenjski samodejni menjalnik ZF in optimalna razporeditev teže
Novi ghibli obljublja vrhunske vozne zmogljivosti. Poleg vrhunsko zasnovanega podvozja, ki vključuje sistem multilink s petimi vrstami povezav za večjo bočno togost in več udobja, ghibli ponuja tudi optimalno razporeditev teže v razmerju 50 : 50 med prvo in zadnjo osjo. Nov je tudi aktivni štirikolesni pogon Q4, ki skupni masi doda le 80 kilogramov in za svoje usluge zahteva le deciliter večjo porabo.
Porazdelitev navora poteka prek enote ATC (active torque control), ki lahko navor v celoti pošlje na zadnjo os, po potrebi pa ga polovico prenese na prva kolesa.
Dvojno vlogo – udobje in športnost – zmore igrati novi osemstopenjski samodejni menjalnik ZF. V običajnem režimu delovanja ugodno vpliva na porabo goriva in vozno udobje, v športnem načinu pa se njegovi prestavni časi skrajšajo za dodatnih 100 milisekund, kar pomeni, da je prestavo zmožen zamenjati v pičlih 150 milisekundah, tudi v najvišjih motornih vrtljajih.
Odličnjak testov Euro NCAP
Maseratijev novinec poleg prepričljivih zmogljivosti podčrtuje tudi varnost. To je dokazal na testih Euro NCAP z vsemi petimi osvojenimi zvezdicami.
Poleg kopice varnostnih elektronskih asistentov, ghibli potnike ščiti z izjemno čvrstim karoserijskim skeletom, sedmimi varnostnimi blazinami in sedeži z nasloni za glavo, ki so prilagojeni tudi za zaščito pri naletu vozila od zadaj.
Butičnost ostaja na visokem nivoju
Seveda pa je ghibli čisto pravi maserati, tudi kar zadeva butičnost vgrajenih materialov, detajlov in opreme. Oblika njegove armaturne plošče se dejansko ujema z njegovim bolj športnim in mladostnejšim značajem, ne da bi pri tem izgubljal prestiž, ki se ga pričakuje od maseratijev.
Za vrhunsko ozvočenje so s svojim avdiosistemom poskrbeli strokovnjaki iz manufakture Bowers & Wilkins, ki je med drugim opremila tudi znameniti studio Abbey Road Studios, kjer je bilo posnetih veliko največjih glasbenih uspešnic. V ghiblija je vgrajenih 15 zvočnikov. Osrednji del sredinske konzole zaseda velik 8,4-palčni zaslon na dotik. Komunikacija pa obsega še brezžično omrežje Wi-Fi na osnovi WLAN, ki je povezljivo oziroma združljivo z večino sodobnih mobilnih telefonov.