Gregor Pavšič

Četrtek,
25. 7. 2013,
12.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 7. 2013, 12.52

8 let, 7 mesecev

Vročinski val in avtomobili: nevarnosti vožnje z odprto streho

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ob napovedanih visokih temperaturah se zdi vožnja z avtomobilom brez strehe še posebej mikavna, toda poudariti velja, da vas lahko žgoče sonce brez zaščite opeče, pazite pa se tudi premočnega vetra.

Če avtomobil nima strehe, nudi še pristnejše doživljanje cestne svobode

Veter v laseh, svoboda in neposredno dojemanje okolice so trije poudarki vožnje avtomobilov s pomičnimi strehami. Čeprav na ulici za njimi redno obračamo glave, so ti avtomobili na cestah še vedno precej redki. Lastništvo pravega kabrioleta je tudi potrditev svojevrstnega življenjskega sloga in poudarjanja samopodobe. Tak avtomobil prinaša neizmerne užitke in drugačno dojemanje ceste, a na drugi strani zahteva tudi številne kompromise.

Veter v laseh? Zakaj potem toliko zaščite proti vetru …

Vožnjo kabrioletov pogovorno označujemo z rekom veter v laseh. Piš vetra in turbulence, ki nastaja ob vrtinčenju zraka v notranjosti avtomobila, nam dajeta občutek cestne in življenjske svobode. Vsaj za tistih nekaj trenutkov lahko pozabimo na vsakodnevne skrbi in se posvetimo le avtomobilu, vetru in naslednjemu ovinku.

Avtomobilska industrija seveda pozna tudi tiste prave "hardcore" kabriolete, ki nimajo praktično nikakršne zaščite za voznika. Strehe sploh ni, vetrobransko steklo pa je nameščeno le zaradi zadostitve varnostnim standardom. Toda moderni kabrioleti zato ponujajo vse boljše mreže za zaščito proti vetru, ki jih namestimo za sprednjima sedežema, tudi vetrobranska stekla so vse večja in učinkovito onemogočajo pihanje.

So torej moderni kabrioleti v nasprotju z rekom veter v laseh? Puristi bodo temu najbrž pritrdili, večina uporabnikov pa bo z boljšo zaščito proti vetru na cesti še bolj uživala.

Lastniki kabrioletov ob pripeki z zaprto streho in prižgano klimo

Ob napovedanem vročinskem valu je vredno poudariti, da so kabrioleti in roadsterji priljubljeni prav v državah, kot je Velika Britanija, ki nikakor ni sinonim vročega poletja. Za volanom avtomobila brez strehe se namreč najbolj uživa pri temperaturah nekaj nad 20 stopinjami Celzija, tudi pri nižjih temperaturah pa se s kapo, šalom in dolgimi rokavi, če je treba, pa tudi s prižganim ogrevanjem, ukane hladnejše ozračje.

V poletni pripeki velja, da izkušeni lastniki kabrioletov najpogosteje vozijo z zaprto streho in prižgano klimatsko napravo. To še posebej velja za mesta, kjer pogosto stojijo pred semaforji, takrat pa je v vozilu najbolj vroče. Za prijeten občutek potrebujemo višje hitrosti na podeželskih cestah in tamkajšnji veter.

Pod žgočim soncem vas lahko opeče!

Mnogo neizkušenih voznikov se je ob prvem poletnem srečanju s kabrioletom že opeklo. Dobesedno! Ker nad glavo nimamo zaščite in nam veter daje lažen občutek prijetnejših temperatur, lahko vožnjo končamo s povsem opečeno kožo. To pa seveda ni prijetno, še manj pa zdravo.

V kabrioletu je zato treba misliti na zaščito telesa: sončna krema, očala za zaščito pred soncem in delci v zraku, šal proti poznejšim bolečinam v vratu … Če so temperature resnično visoke in moramo na pot sredi dneva, torej ko sonce najbolj pripeka, je bolje streho zapreti in se vetru v laseh prepustiti pozno popoldne, ko sončni žarki že izgubijo svojo moč.

Saj veste, najpomembnejše je zdravo uživanje cestne svobode.