Torek, 8. 6. 2010, 9.21
8 let, 7 mesecev
Smemo ponesrečenemu motoristu sneti čelado?
Kaj storiti s čelado?
Tu ni pravo mesto, da bi pisali o tem, kaj je potrebno storiti in kako. Vseeno pa bi radi opozorili vsaj na en dvom, ki se pojavi, ko naletimo na poškodovanega motorista. Prav motoristi so zaradi načeloma višjih hitrosti in le nekaj milimetrov zaščitne plastike večinoma najtežji ponesrečenci. Dvom, ki ji muči, je, kaj narediti z integrirano čelado?
Kaj pravi stroka?
Vodja reševalne službe Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani dr. Zuhdija Hajdarevič pojasnjuje, da reševalci morajo sneti čelado. Za to so usposobljeni in bolj izkušeni kot mnogi, ki na travmatologiji poškodovanca dobijo v obdelavo. Predvsem pa s čelado na glavi ne morejo nuditi prve moči, prav tako ne morejo preverjati vitalnih znakov. In konec koncev poškodovanca s čelado na glavi ne morejo niti prepeljati do bolnišnice na ustrezen način.
Laiki ne smejo sneti čelade!
"Laikom pa absolutno odsvetujem snemanje čelade, saj lahko pri tem premalo fiksirajo vratni del hrbtenice in povzročijo bistveno več škode, kot jo je poškodovanec že utrpel. Poleg tega po snetju čelade glava zaniha nazaj in se lahko dodatno poškoduje vratni del. Sicer pa čelada tako oklepa glavo in običajno preprečuje krvavitve, ki bi jih bilo potrebno ustavljati. Če je poškodovanec pri zavesti in diha, ne snemite čelade. Pa tudi sicer se iz prve pomoči umika dajanje umetnega dihanja, ki ga povsem nadomešča masaža srca. To pa lahko izvajamo tudi, če ima poškodovanec na glavi čelado."