Petek,
14. 11. 2014,
11.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 11. 2014, 11.57

8 let, 7 mesecev

Ne pozabite na zimske gume, a te so le osnova … (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
15. november, dan, ko se na cestah uradno začenja zima, je pred vrati. Ne pozabite: zimske gume niso narejene zaradi zakona, temveč varnosti. So osnova, a na zimo je avto treba pripraviti v celoti.

Kako huda bo zima na cesti, se ne da napovedati, a je varneje, če smo pripravljeni …

Po tako deževnem poletju, kot smo ga imeli letos, težko rečemo, kakšna zima je pred nami. Kljub globalnemu segrevanju pa lahko z veliko verjetnostjo napovemo, da zima letos pride, da bodo temperature tudi nižje od 7 stopinj in da nas zna na cesti spet presenetiti dobro znan naravni pojav – sneg.

Da bi zimske vozne razmere pričakali kar najbolje pripravljeni, vam ponujamo nekaj nasvetov, kaj velja na avtu pred zimo preveriti, da bo vožnja po mokrih, zasneženih ali celo poledenelih cestah varnejša, manj stresna in udobnejša.

Štiri zimske pnevmatike

Prej omenjenih sedem stopinj je vrednost, ki jo "gumarji" v zadnjih letih najpogosteje navajajo kot vrednost, pri kateri se začnejo letne in zimske pnevmatike močno razlikovati. Letne pnevmatike postanejo pri nižjih temperaturah trše, močno se jim zmanjša oprijem, slabše čistijo tekalno površino in še bi lahko naštevali njihove negativne lastnosti v zimskih razmerah. Medtem ko poletna obuvala po koncu poletja praviloma kar hitro pospravimo v omaro, pri pnevmatikah z zamenjavo najpogosteje počakamo vsaj do prvega resnega sneženja. Pnevmatike so v zadnjih letih postale zelo zanesljive, s tem pa nam vlivajo zaupanje tudi takrat, ko razmere na cesti niso dobre. Vendar pa ne smemo pozabiti, da je površina stika pnevmatike s cesto velika za eno povprečno moško dlan.

Štiri "dlani" so torej vse, kar nam omogoča pospeševanje, zaviranje in zavijanje, zato je zelo pomembno, kako dobro se tekalna površina pnevmatike "prime" hladnega, mokrega ali celo zasneženega asfalta. Zimske pnevmatike imajo poleg opazno globljega profila in lamel za izpodrivanje snega tudi drugačno gumeno zmes, namenjeno nizkim temperaturam, ki ohranja pnevmatiko mehkejšo in s tem veliko bolj udobno in varno. Pri montaži še dobrih, a v prejšnjih zimskih sezonah že uporabljanih pnevmatikah velja upoštevati formulo 4x4; na avto nataknite 4 enake pnevmatike z najmanj 4 milimetra profila. Pozorni bodite tudi na starost pnevmatik, saj z leti gumena zmes izgublja svoje lastnosti.

Redno velja preverjati tudi tlak v pnevmatikah, ta naj ustreza navodilom izdelovalca, v grobem pa velja, da naj bo za 0,2 bara višji od tlaka v letnih pnevmatikah, saj višji tlak izboljša vozne lastnosti in zmanjša kotalni upor. Tako se zimske pnevmatike kljub višjim blokom na tekalni površini pri večjih hitrostih in obremenitvah ne bodo pretirano segrevale.

Avto na zimskih gumah in v zimski kondiciji

Zimske pnevmatike na kolesih seveda nič ne pomagajo, če zjutraj ne moremo zagnati avtomobila. Zato velja še pred zimskimi ohladitvami pregledati mehaniko avtomobila - nekaj lahko postorite sami doma, priporočljiv pa je tudi obisk v avtomehanični delavnici.

Avtomobilom z dizelskim motorjem je namreč priporočljivo iz sistema za dovod goriva spustiti vlago, zamenjati filter za gorivo in po potrebi zamenjati motorno olje za takšnega z večjo viskoznostjo. To velja tudi za bencinske motorje, saj takšno olje olajša hladen zagon pri nizkih temperaturah.

Največ nevšečnosti pozimi voznikom običajno povzroči akumulator – njegova učinkovitost pada premo sorazmerno s temperaturo. Akumulator ima namreč pri 0 stopinjah Celzija le 80 odstotkov svoje nazivne zmogljivosti, pri ¬–20 stopinjah Celzija pa le še 50 odstotkov.

Očistite luči in poskrbite, da ob pranju stekel ne bo nastal ledeni oklep

Pozimi so za varno vožnjo zelo pomembne tudi brezhibne luči, saj so dnevi kratki, pa tudi vidljivost je v meglenih, deževnih ali sneženih dneh dosti slabša. Ko preverjate delovanje luči, preverite še stanje nadomestnih oziroma rezervnih žarnic in jih po potrebi dopolnite.

Preverite hladilno tekočino v hladilniku avta, ki mora imeti dodano sredstvo proti zmrzovanju – to naj bi varovalo hladilno tekočino pred zmrzovanjem vsaj do temperature –25 stopinj Celzija.

Preverite tudi delovanje in stanje naprave za pranje vetrobranskega stekla (in zadnjega stekla, če je tako opremljeno), brizgalnih šob, v posodo za pralno tekočino natočite zimsko pralno sredstvo, temeljito pa preglejte tudi metlice brisalnikov.

Neobvezna zimska oprema: odeja, metlica, lopata …

Med obvezno zimsko opremo zakon res šteje le zimske pnevmatike ali snežne verige v prtljažniku, a preudaren voznik bo poskrbel tudi za drugo pozimi priporočljivo opremo.

V avtu velja imeti primerno strgalo za zaledenela stekla, po možnosti tudi metlico za sneg, prav pa pridejo tudi pršila za odmrzovanje stekel in ključavnic.

Ne pozabite niti na toplo odejo in par rokavic, če vas mogoče doleti večja nevšečnost in ostanete na cesti. Poleg dodatne plastenke tekočine za čiščenje stekel (nerazredčene oziroma z dodanim sredstvom proti zmrzovanju) je priporočljivo imeti še kakšno plastenko motornega olja, še zlasti, če se odpravljate na daljšo pot.