Torek,
22. 1. 2008,
13.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 1. 2008, 13.57

8 let, 7 mesecev

Nas lahko policist ustavi zgolj preventivno?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Vsakomur med nami se je že kdaj zgodilo, da so nas ustavili policisti in nam prijazno rekli: "Kontrola prometa. Vozniško in prometno, prosim!"

Prav tako je zelo verjetno, da ste se ob tem že kdaj spraševali, ali je to sploh dovoljeno in v skladu z ustavo ter zakonom. Pri nas Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP 11. člen) dovoljuje, da policisti pri opravljanju konkretnih nalog neposredno nadzirajo in urejajo promet.

Kje najdemo rutinsko kontrolo prometa v Zakonu?

Zakon sicer ne določa izrecno, da je "rutinska kontrola" dopustna, ampak se do tega dokopljemo z razlago, saj mora za izvrševanje določenih pooblastil policist avto najprej ustaviti. Takšne naloge so na primer test alkoholiziranosti, pregled ustreznosti pnevmatik in ostale tehnične brezhibnosti vozila, veljavno vozniško dovoljenje … Po prosti presoji, brez razlogov za sum, lahko torej policist ustavi vozilo in uporabi pooblastila dana s tem zakonom. Torej ni potrebna predhodna storitev prekrška za ustavitev vozila, kot je to na primer v ZDA. Njihova politika pač bolj poudarja človekovo pravico do zasebnosti kot pa varnost cestnega prometa.

Kaj je dejalo ustavno sodišče?

Pri nas je Ustavno sodišče (U-I-370/98-13) odločilo, da takšno pooblastilo policije ne pomeni prekomernega posega v ustavne pravice in da zato ni v neskladju z ustavo. Policist torej sme ustaviti vozilo. Cilj, ki ga namreč naš zakon s tem zasleduje, je preventiven - preveriti ustreznost vozila, sposobnost voznika za vožnjo in tako prispevati k večji varnosti. Če veš, da te lahko kadarkoli ustavijo - tudi brez razloga, potem boš skrbel za brezhibnost vozila. Izmikanje v smislu, "ne bom naredil prekrška, pa me ne bodo pregledali", torej ne pride v poštev.

Gre za posebno policijsko pooblastilo

Takšna posebnost je določena prav zaradi dejstva, da je za preverjanje določenih pogojev, težko že od daleč oceniti, da ti (ni)so izpolnjeni. Za posebnost gre zato, ker splošna ureditev po Zakonu o policiji določa, da je potreben nek sprožilen dogodek za izvajanje policijskih pooblastil (potrebni so na primer razlogi za sum), v ZVCP pa ta dogodek za določena pooblastila ni potreben. V nasprotnem primeru bi moralo najprej priti do prekrška ali kaznivega dejanja, šele potem bi policija lahko preverila izpolnjevanje nekaterih kriterijev. Nadzor prometa je po določilih ZVCP lahko učinkovit le, če se zagotavlja preventivno.