Petek,
17. 9. 2010,
11.26

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 17. 9. 2010, 11.26

8 let, 8 mesecev

Kakšni avtomobili so primerni za starejše?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ja, je že tako, da se vozniki staramo, naši avtomobili pa tudi. Lepega dne se moramo odločiti in kupiti novega. Je res vsak primeren za vsakogar? Leta nas namreč obdelujejo na najrazličnejše načine.

Samokritika

Kot krepko najstarejši član uredništva sem najbolj primeren za pripravo članka o svetovanju za nakup vozila, ki ga bo upravljala starejša oseba. Naj se zdim sam sebi še tako "polno" šoferski, dejstva so neizprosna – z leti slabijo fizične in psihične zmogljivosti, časi reagiranja so daljši, vid, sluh in druga čutila ne delujejo več tako kot pri dvajsetletnikih, nekdanje spretnosti pogosto zamenjujejo kakšne nerodnosti ... Z nekaj samokritike bi lahko mnogo voznikov, ki so presegli zrela leta, priznalo, da težko sledijo vsem sodobnim cestnoprometnim novotarijam. Ne gre samo za naprave v vozilih, temveč tudi za cestno infrastrukturo, spremenjeno intenzivnost prometa, nove prometne predpise ...

Rajši zastarelega in manj naprednega

Starejši vozniki so večinoma manj dojemljivi za spremembe, kakršne prinaša svet, v katerem živimo. Kdor se otepa računalnikov, ki krojijo naše življenje nasploh, se bo tudi v avtomobilu branil pred napadi novih tehnologij. Poznam primer voznika, ki je ugotovil, da je njegov avtomobil zanj prevelik in nepregleden, zato ga je po treh letih prodal in kupil manjšega. In ne boste verjeli, kupil je prav takšnega, kakršnega je predhodno vozil celih devet let! Naprave v večjem vozilu, kot so ABS, daljinsko odklepanje, potovalni računalnik, boljša klimatska naprava ga niso prepričale.

Izbiranje je zahtevnejše

Starejši vozniki moramo med izbiranjem pomisliti na več kot samo na ceno, velikost avtomobila, moč motorja in podobno. Zaradi let, ki pritiskajo, moramo pomisliti na nekatere značilnosti različnih vozil, ki so pri mlajših voznikih bolj v drugem planu. Na primer odpiranje vrat, namestitev za volan, preglednost, vožnja vzvratno … Izbiro moramo seveda prilagoditi tudi relacijam, na katerih se bomo večinoma vozili.

Odpiranje vrat na široko

Vozniki postajamo z leti vedno bolj okorni, zato nam vsak kot, pod katerim odpiramo vrata, ne bo všeč. Izberemo torej širok način odpiranja vrat, da bomo lahko pravilno vstopili v vozilo – vzvratno, z zadnjico naprej. Pri tem upoštevajmo vsaj še svojega sopotnika na desnem sedežu.

Višina in oblika sedeža

Glede na postavo naj bo vozniški sedež primerno visok. Višje sedenje godi tudi mlajšim voznikom, zaradi boljšega pregleda pa je to za starejše še posebej primerno. Marsikateri starejši voznik zagovarja sedenje z bolj skrčenimi koleni. Sedež naj bo nastavljiv tudi po višini, če denarnica dopušča, si privoščimo električno nastavitev v čim več smereh, tudi v ledvenem predelu. Med preizkušanjem različnih sedežev se odločite za srednjo trdoto, saj mehkoba ne pomeni vedno, da bo vožnja tudi udobna. Izberite vozilo s sedežem, ki se primerno oklepa vašega sedala in hrbta.

Avtomobil naj bo čim bolj pregleden

Časi avtomobilov, pri katerih smo gledali na cesto prek obeh blatnikov, nazaj pa prek repov ob prtljažniku, so že zdavnaj mimo. Zato se v salonih splača sesti v več vozil, saj so po preglednosti izza volanskega obroča zelo različni. Med preizkusno vožnjo preverite, ali nista morda stebrička A (ob vetrobranskem steklu) preveč masivna, kar bo povzročalo težave med zavijanjem. S stebričkom B (med vrati) ponavadi ni težav, preširok stebriček C (za zadnjimi vrati) pa nam lahko zakriva pogled na kolesarsko stezo.

Vzvratna ogledala

Pozorni bodite na velikost vzvratnih ogledal, zlasti na zunanji dve. Asferična ogledala nam dodatno odpirajo pogled navzven, nasploh pa naj nam zunanji ogledali omogočata čim bolj širok pogled nazaj.

Vožnja nazaj

Vozniki stare šole se vozijo vzvratno večinoma tako, da se na sedežu obrnejo in nadzirajo vožnjo skozi okna za seboj. Takšno obračanje postane z leti nadležno, poleg tega so nam v napoto že omenjeni stebrički in različno dimenzionirani vzglavniki. Rešujejo nas lahko ustrezna vzvratna ogledala, v mnogih vozilih pa so vgrajeni parkirni pripomočki, ki nas opozarjajo na bližino ovire. Če denarnica dopušča, izberemo poleg zvočnega opozarjanja še grafični prikaz ali celo video nadzor okolice. S še debelejšo denarnico lahko naše vozilo parkira samodejno, namesto običajnega manevriranja pa moramo znati ukazovati računalniku.

Armaturna plošča naj bo čim bolj pregledna

Izbira merilnikov naj bo prilagojena našemu vidu. Več kot je let za nami, večje naj bodo številke, večji in bolj razločni naj bodo izpisi. Čeprav večina starostnikov ne sprejema novosti, vseeno priporočamo digitalni izpis prikaza hitrosti vožnje. Vozilom, ki ob volanu in na osrednji konzoli ponujajo cele tipkovnice, se boste verjetno rajši izognili.

Samodejni menjalnik

Svetovali bi vam izbiro vozila s samodejnim menjalnikom. Vemo, da bo pri tem večina, pa ne smo starostnikov, zavijala z očmi. Vendar se splača poizkusiti. Prodajalec naj vas pouči o osnovah in če boste lahko avtomobil preizkusili na primer čez konec tedna, se lahko zgodi, da boste postali privrženec avtomatikov. Nič več ne bo stalnega pretikanja prestavne ročice, nič več sunkovite vožnje, motor nikoli več ne bo ugasnil, predvsem pa se boste lahko bolj osredotočili na vožnjo samo.

Kaj pa tempomat?

Težko je sprejeti vse novosti, ki jih prinaša tehnološki napredek. Glede tempomata velja podobno kot za samodejni menjalnik. Če ga do zdaj niste uporabljali, ga preizkusite. Lahko vam bo všeč in morda boste spoznali, da je ta naprava koristna.

Telefon v avtomobilu

Prodajalec vas bo verjetno skušal prepričati v koristnost naprave bluetooth. Trdil bo, da se strošek nabave poplača, ko vas bodo policisti zalotili z mobilnim telefonom v roki. Povezava vašega telefona z vozilom ni vedno preprosta, ampak ko je enkrat vzpostavljena, tega ni treba več ponavljati. Sploh pa tudi mlajši kupci rajši naprosijo prodajalca, da jim pomaga. Vredno je poizkusiti.

Navigacijske naprave

V vašem dosedanjem avtomobilu ste verjetno poslušali radio. Današnje naprave vam na zaslonu z razvrščenimi radijskimi postajamo ponujajo tudi različne navigacijske naprave. Ko boste v napravo vnesli svoj domači naslov, vas bo navigacija popeljala domov od koderkoli. Če s tovrstnimi napravami niste prav domači, vzemite na preizkusno vožnjo svojega nečaka ali vnuka. Hitro bo razvozlal vse možnosti, ki jih ponuja navigacija, vi pa se boste lahko odločili za ali proti.

Nakladalni rob

Poleg velikosti prtljažnika bodimo pozorni tudi na to, kako visoko bomo morali vzdigovati svojo prtljago. Če bomo morali vsakič pretovarjati kar sami in nas bo med nakladanjem ščipalo v križu, bomo svoj avtomobil lahko celo zasovražili. Nekatera dražja vozila, predvsem karavani, lahko pred nakladanjem ustrezno spustimo, pri nekaterih lahko iz prtljažnika potegnemo pomično dno. Tehnika je segla tudi do električnega in daljinskega upravljanja prtljažnih vrat.

Točenje goriva

Ste že kdaj izgubili pokrovček rezervoarja za gorivo? Vam je kdaj zamrznila ključavnica? Ste že kdaj natočili napačno gorivo? Ta vprašanja ne letijo samo na starejše letnike, saj so tudi nekateri mlajši vozniki večkrat tako "raznešeni", da se jim dogajajo še hujše nerodnosti. Zato upoštevajte, da so pokrovčki za gorivo lahko samozaporni, da so lahko ustrezno pritrjeni, da je zunanjega zaklepanja vratc vedno manj in končno, da nekatera vozila z oblikovanjem "grla" preprečujejo točenje napačnega goriva.

Kdaj ne gre več?

Odgovor na to vprašanje bodo mlajši vozniki, ki jih starost še čaka, izstrelili kot iz topa: "Kdor ni več sposoben za vožnjo, naj vrne vozniško!" To je seveda zelo preprosto za "tretje osebe", precej težje pa je za neposredno prizadetega voznika. Vsak, ki je ta hip še pri polni vozniški moči, verjetno lahko zatrjuje, da bo takoj prenehal voziti, ko bo opazil, da bi bil lahko na cesti nevaren sebi in drugim. Kaj pa potem, ko takšno stanje dejansko nastopi? Ali so starostniki dovolj samokritični? Ali bomo mi, ki prihajamo na vrsto, res dovolj samokritični? Poznam primer dveh voznikov, ki sta po dopolnjenem 80 letu svoje vozilo preprosto zaupala svojima nečakoma.

Srečno za novim volanom!

Želimo vam dobro izbiro pa srečno in varno vožnjo. Še posebej, če spadate med takšne voznike, kot je oče mojega prijatelja, ki so ga policisti ujeli na radar pri 86 letih. Na cesti, kjer je veljala omejitev na 60, jo je "brisal" s 110 kilometri na uro!