Gregor Pavšič

Petek,
8. 4. 2016,
6.00

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,10

6

Natisni članek

Petek, 8. 4. 2016, 6.00

6 let, 7 mesecev

Kako Ljubljančani vozijo skozi križišče enakovrednih cest (video)

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,10

6

V Ljubljani so se pred leti znašli po svoje in križišča enakovrednih cest opremili s prometni znaki, ki v pravilniku o prometni signalizaciji ne obstajajo. Objavljamo video, kako Ljubljančani vozijo skozi tako križišče. Pred znakom Stop je ustavila le peščica.

Kombinacija prometnega znaka za ustavljanje in dodatnega napisa, ki je novopečeni vozniki v učbenikih ne bodo našli

Že pred leti so posamezniki v Ljubljani opozarjali na nenavadni prometni znak, ki je ob cesti marsikoga presenetil. Bila je kombinacija znaka za ustavljanje Stop in dodatnega rdečega napisa Vse smeri. Že takrat je direkcija za ceste poudarila, da tak prometni znak nima osnove v pravilniku o prometni signalizaciji in tudi nov pravilnik, ki ga bodo začeli uporabljati letos julija (veljati je začel 5. januarja), takega znaka ne predvideva.

Na direkciji za ceste pravijo, da lahko le opozarjajo in da od upravitelja ceste, torej Mestne občine Ljubljana (MOL), odstranitve znaka ne morejo zahtevati. Ministrstvo za infrastrukturo se zaradi lokacije znaka znotraj ljubljanskega prometnega obroča, zgornji video smo posneli na križišču Središke in Kavčičeve ulice, prav tako odmika od odgovornosti.

Na odgovore MOL še čakamo.

 

Križišče Središke in Kavčičeve ulice:

Križišča enakovrednih cest lahko v naselju umirjajo promet, pravilnik o prometni signalizaciji jih v Sloveniji ne predvideva

Čeprav tehnično pravilnik o prometni signalizaciji takega križišča ne pozna, posplošeno govorimo o križišču štirih enakovrednih cest. Prometni znak zanje je mogoče po novem pravilniku postaviti le zunaj naselij, v mestih pa torej ne. Križišča enakovrednih cest, ki so marsikje po svetu ustvarjena namensko, za umirjanje prometa in nižanje hitrosti, v Sloveniji za zdaj neoporečne zakonske podlage nimajo.

Če bi na primer v zgornjem primeru deset metrov pred križiščem lahko postavili klasični znak za križišče enakovrednih cest in dodatno tablo z napisom 10 metrov, bi vozniki najbrž bili manj zmedeni in bi že pred prihodom do križišča bili pripravljeni na prometno ureditev.

"Postavitev, kot je na vaši fotografiji, od kandidata zahteva bistveno več časa za odločitev. Voznik mora najprej ugotoviti, da se bo ustavil, in potem še s pogledom na preostale ceste ugotoviti, da je na enakovrednih cestah. Če bi imeli znak enakovredne ceste, bi takoj vedel, po katerem pravilu se bo ravnal. Postavitev s fotografije ni niti takoj razumljiva, niti zanjo ne vidim podlage v pravilniku. Tam take dopolnilne table ni," pravi Igor Velov, direktor agencije za varnost prometa.

 | Foto:

Čeprav nenavadni, prometni znaki umirjajo promet

Čeprav bi lahko postavljeni prometni signalizaciji marsikaj očitali – dodatnega rdečega napisa ne najdemo v zakonih, voznika lahko zaradi postavitve v križišču zmede in tudi napis Vse smeri je lahko dvoumen –, lahko na nevarnih in nepreglednih križiščih iz vidika prometne varnosti stori več dobrega kot slabega.

Velika večina voznikov peljala mimo znaka za obvezno ustavljanje

Kot smo opazili med slabe pol ure snemanja, je vožnja mimo znaka Stop brez ustavljanja v Sloveniji redna praksa. Kdor bi tak prekršek storil v avtošoli med izpitno vožnjo, bi se domov prav gotovo odpeljal na sovozniškem sedežu. Med vsemi vozili jih je manj kot deset vsaj delno ustavilo in čez križišče zapeljalo, ko je bil voznik prepričan o prosti cesti. Na drugi strani je več avtomobilov čez križišče zapeljalo s skoraj nezmanjšano hitrostjo. Izjema niso bili niti kolesarji, katerih življenje bi lahko bilo zaradi nepreglednosti neposredno ogroženo.

Globa za neupoštevanje prometne signalizacije je 160 evrov. | Foto: Globa za neupoštevanje prometne signalizacije je 160 evrov.

Kako se torej ravnati v križiščih, kjer prometa ne usmerjajo semaforji ali prometni znaki?

V takem križišču sta najpomembnejša desno pravilo in pravilo srečanja. Če se v križišču pojavijo štirje avtomobili istočasno, se morajo vozniki dogovoriti o prvem, ki bo zapeljal skozi križišče. Ko to stori, se preostali trije lahko razporedijo na podlagi obeh omenjenih pravil. Ker so taka križišča danes redka, vozniki ne smejo pozabiti na strpnost in mirnost. Odločnejši vozniki bodo v križišče zapeljali, če voznik s prednostjo obotavlja in o svoji potezi ni povsem prepričan.

Tudi v zgornjem videu si lahko ogledate dva taka primera. Ko so v križišče istočasno pripeljali avtomobili iz treh od štirih smeri, so se skozi križišče zapeljali ravno v nasprotnem vrstnem redu, kot bi se morali po cestnoprometnih pravilih. Tudi ko so bila v križišču istočasno štiri vozila, vse ni potekalo po pravilih.