Petek,
14. 9. 2012,
6.46

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Petek, 14. 9. 2012, 6.46

8 let

Na Festival Pike Nogavičke v Šaleško dolino

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Konec tedna bo Velenje ponovno slovenska prestolnica razigranosti in nagajivosti. V mesto se namreč že 23. leto zapovrstjo vrača največji otroški festival v Sloveniji - Pikin festival.

Kljub temu da je bila Šaleška dolina poseljena že v davni preteklosti, pa je svoj vzpon doživela šele konec 19. in v začetku 20. stoletja, ko so v bližini Velenja odprli premogovnik. Nekdaj Titovo Velenje je svoj vzpon doživelo po letu 1950 in je danes primer modernega urbanističnega mesta.

Kaj početi tam? Mnogi Šaleško dolino poznajo le po termoelektrarni, Gorenju in propadlem gradbincu Vegradu. A dolina na prepihu predalpskega sveta ponuja veliko več. Od zelenih pešpoti po okoliškem hribovju in ob šaleških jezerih, do razvajanja v Termah Topolšica in Muzeja usnjarstva v Šoštanju. Če želite izvedeti vse o razvoju premogovništva, se seznaniti s svetovno znano "velenjsko odkopno metodo" premoga in spoznati življenje in delo rudarjev nekoč, bo Muzej premogovništva Slovenije pravi naslov za obisk. Nedaleč stran, v vasi Zavodnje nad Šoštanjem, pa stoji Kavčnikova domačija – najjužnejši primerek dimnice v evropskem alpskem prostoru.

Športni navdušenci bodo na svoj račun prišli ob Velenjskem jezeru, kjer so na voljo igrišča za nogomet, košarko, minigolf in odbojko na mivki. Vodni navdušenci pa se bodo lahko na jezeru preizkusili v čolnarjenju, jadranju in srfanju.

Že v srednjem veku je bila Šaleška dolina zaradi več kot 20 gradov znana tudi kot dolina gradov. Od mogočnih utrdb, ki so včasih kraljevale nad tem prostorom, je danes ohranjenih le še peščica, med njimi pa prav gotovo izstopa Velenjski grad, eden najbolje ohranjenih gradov na Slovenskem. V poslopju gradu, ki se prvič omenja že davnega leta 1270, je med drugim na ogled tudi zbirka ostankov mastodonta, afriška zbirka Františka Foita in zgodovinski razvoj Velenja.

Zakaj ravno zdaj? Od nedelje, 16. septembra, pa vse do sobote, 22. septembra, bo v Velenju ponovno potekal Pikin festival. Največji festival kulture, vzgoje, izobraževanja in zabave za otroke v Sloveniji se je leta 1990 začel samo z enodnevno prireditvijo. Vse do danes pa je prireditev prerasla v osemdnevno dogajanje, ki jo v zadnjih letih obišče več kot 100.000 obiskovalcev.

Med festivalom je otrokom na voljo več kot 100 ustvarjalnih delavnic, gledališki, pravljični in koncertni oder ter več razstav in Pikin kino. Organizatorji sicer obljubljajo, da bo letošnja prireditev nekaj posebnega, saj bo potekala v okviru Evropske prestolnice kulture 2012.

Kako tja in kako okoli? Najhitreje boste na cilju z osebnim avtomobilom. Za pot iz Ljubljane in Maribora do Velenja boste tako potrebovali le slabo uro. Do Velenja in Šoštanja pelje tudi potniški vlak. Vožnja z vlakom iz Ljubljane vam bo vzela vsaj dve uri, a vedite, da so ob koncih tedna povezave s Šaleško dolino redke ali pa jih sploh ni.

Ko boste prispeli v Velenje, je najbolj preprosto, predvsem pa najbolj ekološko, če se po mestu zapeljete z brezplačnim mestnim avtobusom. "Lokalc" je poseben avtobus rumene barve, ki vas bo med delavniki vsakih 15 minut (med konci tedna pa nekoliko redkeje) zapeljal kamorkoli v mestu, pa tudi na obrobje in v nekatere bližnje zaselke.