na današnji dan

Petek, 8. 3. 2024, 4.00

Na današnji dan (8. marec) ...

Marija Šestak | Foto Sportida

Leta 2009 je Marija Šestak v finalu troskoka zadnji dan 30. dvoranskega evropskega prvenstva v atletiki v Torinu osvojila srebrno medaljo s svojim najboljšim izidom sezone (14,60 m), Snežana Rodič, druga slovenska predstavnica, pa je bila šesta (13,87 m).

Zmagala je Rusinja Anastazija Taranova Potapova (14,68 m). Šestakova pa je osvojila osmo medaljo za Slovenijo na dvoranskih evropskih prvenstvih in drugo za bronom Sonje Roman v Torinu. Obenem je na velikih članskih tekmah še drugič stopila na zmagovalne stopničke; bronasta je bila že na dvoranskem SP v Valencii leta 2008.

"Presrečna sem. Skočila sem največ v tej sezoni in dala vse od sebe. Rusinja je bila danes pač boljša in ji moram čestitati. Čeprav nisem osvojila zlata, pa sem dosegla svojo najvišjo uvrstitev na velikih tekmovanji. Pred finalom se nisem tako dobro počutila, kot pred kvalifikacijami. Kljub zaostanku in nekoliko načetemu zdravju zaradi težav s hrbtom pa nisem popustila do konca. Žal mi tudi v zadnji seriji ni uspelo nadoknaditi tistih osem centimetrov in osvojiti še žlahtnejšega odličja. Toda, kot sem že rekla, tudi srebro je zame velik uspeh," je povedala Šestakova, kot je poročala STA.

Leta 1971 je nekdanji ameriški boksar Joe Frazer v boksarskem dvoboju stoletja, kot so ga poimenovali številni, v kultni dvorani Madison Square Garden v New Yorku premagal rojaka Mohammada Alija z enotno odločitvijo sodnikov po 15 rundah. Z zmago, s katero je ubranil naslov prvaka v težki kategoriji, je zaslužil 2,5 milijona dolarjev.

Do desete runde sta bila boksarja izenačena, potem je Fraizer z močnim udarcem zamajal Alija, v zadnji rundi pa ga poslal na tla in si pribojeval odločilno prednost.

To je bil eden izmed najbolj težko pričakovanih dvobojev v zgodovini boksa, saj sta bila do njega oba boksarja neporažena. Fraizer je nanizal 26, Ali pa 31 zaporednih zmag.

To je bil Alijev edini poraz proti Fraizerju v karieri. Naslednja dva je dobil.

Zgodilo se je še:

Leta 1991 je vratar nogometnega kluba Atletico iz Madrida Abel Resino postavil svetovni rekord v najmočnejših klubskih tekmovanjih, ko je kar 1.275 minut ohranil svojo mrežo nedotaknjeno. Gola ni prejel kar 14 tekem zapored.

Leta 1998 je nekdanji slovenski smučarski skakalec Primož Peterka zmagal na tekmi za svetovni pokal v Lahtiju in prišel do 11.  zmage v najmočnejšem tekmovanju smučarskih skokov.

Leta 1999 je v 84. letu starosti umrl eden izmed najboljših igralcev bejzbola v zgodovini, Američan Joe DiMaggio.

Leta 2000 je bil v Kranjski Gori na sporedu veleslalom za svetovni pokal. Do zmage je prišel Avstrijec Christan Mayer. Najboljši Slovenec je bil Mitja Kunc, ki je bil sedmi.

Leta 2003 je nekdanja slovenska smučarska tekačica Petra Majdič na tekmi svetovnega pokala na 30 kilometrov v klasičnem slogu v Holmenkolnnu zasedla četrto mesto in izenačila do takrat najboljšo nešprintersko slovensko uvrstitev vseh časov. Zmagala je Norvežanka Bente Skari.

Leta 2005 je Chelsea na dramatični tekmi osmine finala nogometne lige prvakov v Londonu premagal Barcelono s 4:2 in napredoval v četrtfinale. Chelsea je na Stamford Bridgeu lovil zaostanek s prve tekme (1:2) in že po 19 minutah vodil s 3:0, a je nato Katalonce še do konca prvega polčasa z dvema goloma v igro vrnil takrat najboljši nogometaš na svetu Ronaldinho. V prvem polčasu so gledalci videli kar pet golov, v drugem le enega. Branilec Chelseaja John Terry je v 76. minuti zadel za zmago Londončanov s 4:2 in napredovanje.

Leta 2013 je slovenski deskar Tim Kevin Ravnjak postal mladinski svetovni podprvak v disciplini snežni žleb. Na prvenstvu v turškem Erzurumu ga je premagal le Japonec Iko Anai, na stopničkah pa se jima je pridružil še Švicar Lucien Koch.

Leta 2014 je slovenska smučarska skakalka Katja Požun na tekmi svetovnega pokala v Oslu zasedla drugo mesto in s tem dosegla največji uspeh v karieri. Boljša od nje je bila le Japonka Sara Takanaši.