Torek, 10. 10. 2023, 4.00

Na današnji dan (10. oktober) …

Tokio 1964 olimpijske igre | Foto Reuters

leta 1964 so v Tokiu slavnostno odprli igre 18. olimpijade, ki so prinesle nekaj novosti, pa tudi odlične predstave slovenskega telovadca Mira Cerarja.

Tokio je bil sploh prvo azijsko mesto, ki je gostilo največji športni dogodek na svetu. Gostiti bi jih moral že leta 1940, a so Japonski zaradi invazije na Kitajsko organizacijo odvzeli. Prestavili so jih v Helsinke na Finskem, a jih zaradi druge svetovne vojne tam ni bilo.

Televizijski signal s tokijskih iger je na druge celine prvič potoval prek satelita, televizijski prenosi so bili prvič v barvah, a zgolj nekateri in še ti samo na Japonskem.

Zaradi apartheida na tokijskih igrah niso smeli nastopiti športniki iz Republike Južne Afrike, tekaška tekmovanja v atletiki pa so še zadnjič v zgodovini potekala na peščeni podlagi. Oktobrski termin so organizatorji izbrali zato, da so se izognili vročini in septembrskim nevihtam (tajfunom).

Slovenski telovadec Miro Cerar je na prvih azijskih igrah osvojil svoji prvi olimpijski medalji, na konju z ročaji zlato, na drogu pa bron. V jugoslovanski reprezentanci je bilo takrat 18 slovenskih športnikov.

Zgodilo se je še:

Leta 1990 je nogometni klub Olimpia iz Paragvaja na povratni tekmi finala pokala libertadores (južnoameriška različica lige prvakov) s 3:1 premagala ekvadorsko Barcelono in s skupnim izidom 3:1 osvojila pokal.

Leta 1995 je ruski šahist Gari Kasparov v New Yorku z 10,5:7,5 premagal Indijca Viswanathana Ananda in ubranil naslov svetovnega prvaka.

Leta 1998 je slovenska nogometna reprezentanca pod taktirko Srečka Katanca v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2000 v Ljubljani pred 8.500 navijači izgubila proti Norvežanom (1:2). Slovenci so v 24. minuti po lepi akciji Džonija Novaka in Zlatka Zahoviča, ki jo je zadnji kronal z golom, vodili, a nato prejeli dva gola ter ostali praznih rok. Prvega v 45. minuti, drugega pa deset minut pred koncem tekme.

Leta 1999 je španski kolesar Oscar Freire na svetovnem prvenstvu v kolesarstvu v Veroni osvojil prvega od treh naslovov svetovnega prvaka.

Leta 2017 je Rado Trifunović uradno postal selektor slovenske košarkarske izbrane vrste. S tem je nasledil Igorja Kokoškova, ki je Slovenijo popeljal do evropskega naslova. Po Juretu Zdovcu je Rado Trifunović postal drugi selektor, ki je bil včasih tudi reprezentant naše izbrane vrste.

Leta 2020 je Eritrejec Filimon Abraham postal novi rekorder v teku na Šmarno goro. Kot prvi je 1,8 kilometra dolgo progo s 360 m višinske razlike od Tacna zmogel v manj kot 11 minutah (10:59). Za nov slovenski rekord je na jubilejni 25. izvedbi, ki je bila zaradi koronavirusa s pomladi prestavljena na jesen, z izidom 11:12 minute in s skupno tretjim mestom poskrbel Timotej Bečan.

Leta 2021 je italijanska jadrnica Arca pod vodstvom Furia Benussija zmagala na 53. Barcolani. Na najbolj množičnem jadralnem tekmovanju s skupinskim startom na svetu je v Tržaškem zalivu tako premagala branilko naslova, slovensko Way of Life pod vodstvom koprskega olimpijca Gašperja Vinčeca. Ta je ekipo vodil do slavja leta 2019.

Leta 2021 je britanski boksar Tyson Fury v Las Vegasu v 11. rundi predčasno premagal Američana Deontayja Wilderja in ubranil naslov svetovnega prvaka po verziji WBC v težki kategoriji.