Blaž Janc liga prvakov liga prvakov Kielce Magdeburg Marko Bezjak

Nedelja, 18. 6. 2023, 20.12

Rokometna liga prvakov, zaključni turnir, finale in tekma za tretje mesto

Po prekinitvi tekme preobrat in skok Bezjakovih na evropski klubski prestol

Magdeburg Kielce Marko Bezjak | Marko Bezjak je na svoji zadnji tekmi v dresu Magdeburga osvojil naslov evropskega klubskega prvaka. | Foto Guliverimage

Marko Bezjak je na svoji zadnji tekmi v dresu Magdeburga osvojil naslov evropskega klubskega prvaka.

Zmagovalec rokometne lige prvakov je Magdeburg, za katerega igra Marko Bezjak. To je njihov četrti evropski naslov. Ob polčasu so Kielce še vodile s 15:13. Finale je bil v drugem ob vodstvu Kielc za več kot deset minut prekinjen, ker je bilo nekomu na tribuni slabo in je posredovala zdravniška služba. Premor je bil ugodnejši za Nemce, ki so zatem zaigrali bolje, dobili drugi polčas s 13:11 in izsili podaljšek. Tega so dobili s 4:3 ter veliki finale s 30:29. Pred tem so tekmo za tretje mesto dobili rokometaši Barcelone. PSG so premagali s 37:31.

Magdeburg Marko Bezjak
Sportal Bezjak zadeval in premagal Barcelono, v finalu s Kielcami

Liga prvakov, zaključni turnir, finale in tekma za 3. mesto

Nedelja, 18. junij:

Bezjak se je poslovil na najlepši način

Magdeburg je prvak. | Foto: Reuters Magdeburg je prvak. Foto: Reuters Nemški Magdeburg je na finalni tekmi letošnjega zaključnega turnirja rokometne lige prvakov v Kölnu po podaljšku premagal poljske Kielce s 30:29 (26:26, 13:15). Nemška zasedba je četrtič zmagala v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju po letih 1978, 1981 in 2002. V nemški ekipi je bil najbolj učinkovit Nizozemec Kay Smits z osmimi goli, nekdanji kapetan slovenske reprezentance Marko Bezjak, ki se po desetletju poslavlja od nemškega kluba, pa se ni vpisal med strelce. Španec Alex Dušebajev je za poljsko zasedbo dosegel osem zadetkov.

Mednarodno pisana zasedba iz Poljske je bila v začetku finalne tekme − na njej sta pravico delila najboljša slovenska sodnika v zadnjih letih David Sok in Bojan Lah − v podrejenem položaju, po zaostanku treh golov (1:4) pa je že v 12. minuti izenačila na 6:6. V nadaljevanju se je v Lanxess Areni v Kölnu odvijal izenačen boj, končnica prvega polčasa pa je minila v znamenju poljskega prvaka, ki se je po "miniaturah" španskega reprezentanta Dušebajeva na veliki odmor podal s prednostjo dveh golov (15:13).

liga prvakov finale Magdeburg | Foto: Guliverimage/dpa Foto: Guliverimage/dpa Poljska zasedba je imela večji del drugega polčasa vajeti igre v svojih rokah. Hitro je povedla za štiri gole (18:14), prednost od dveh do treh golov pa držala vse do trinajstminutne prekinitve zaradi nujne zdravstvene pomoči gledalcu na tribuni. Daljša prekinitev je bolj koristila Magdeburgu, ki je hitro izenačil na 22:22, v 56. minuti pa po dolgem času povedel s 25:24, potem ko je zadel Norvežan Christian O'Sullivan. V razburljivi končnici rednega dela so imeli rokometaši poljske ekipe zaključno žogo v svojih rokah. Šestnajst sekund pred koncem rednega dela so zahtevali minuto odmora, v zadnjem napadu pa v igri šest na pet niso dosegli zmagovitega gola.

V desetminutnem podaljšku je bilo več moči na strani nemške zasedbe, kjer od leta 2013 igra tudi nekdanji kapetan slovenske reprezentance Marko Bezjak. Ta se ni vpisal med strelce, z lucidnimi potezami pa je nekajkrat lepo preigral poljske tekmece. Magdeburg je v končnici prvega petminutnega podaljška povedel za dva gola (29:27), lepo prednost pa zadržal vse do konca dvoboja in sloviti poljski zasedbi že drugo leto zaporedoma preprečil končno zmagoslavje. Lani je po izvajanju sedemmetrovk izgubila proti Barceloni.

Finale je bil za 15 minut prekinjen, ker so zdravniki pomagali osebi na tribuni, ki ji je postalo slabo. | Foto: Guliverimage/dpa Finale je bil za 15 minut prekinjen, ker so zdravniki pomagali osebi na tribuni, ki ji je postalo slabo. Foto: Guliverimage/dpa

Barcelona na krilih Janca do tretjega mesta

Blaž Janc | Foto: Guliverimage/dpa Blaž Janc Foto: Guliverimage/dpa Rokometaši Barcelone so na zaključnem turnirju v Kölnu osvojili tretje mesto. V odločilni tekmi so premagali francoski PSG s 37:31 (22:13). Junak tekme je bil slovenski reprezentant Blaž Janc, ki je bil s sedmimi goli najučinkovitejši na igrišču, Domen Makuc je dodal štiri gole. Pri poražencih je sedem golov dosegel Francoz Sadou N'Tanze.

V dvoboju ekip, ki sta pred finalnim turnirjem veljali za favorita, so bili Katalonci prepričljivo boljši. Na tekmi so kar nekajkrat vodili z desetimi goli naskoka in zasluženo zmagali. Odločilen je bil že prvi polčas, ko so lanski zmagovalci lige po izidu 6:6 naredili delni izid 8:0, prav v tem delu pa sta blestela Slovenca, saj je Janc zadel trikrat, Makuc pa dvakrat.

david sok bojan lah
Sportal Izkušena slovenska sodnika je doletela velika čast

Barcelona je razred zase

V nekdanjem pokalu državnih prvakov oziroma ligi prvakov je razred zase katalonska zasedba z enajstimi zmagoslavji. Na drugem mestu je nemški Gummersbach s petimi naslovi, na tretjem pa nemški Kiel s štirimi. V sezoni 2003/04 so v elitnem klubskem tekmovanju na stari celini slavili tudi rokometaši Celja Pivovarne Laško.

* Opomba:
- Liga prvakov se je začela v sezoni 1993/94. Do tedaj so državni prvaki nastopali v evropskem pokalu prvakov. V letih 1958, 1961, 1964 in 1969 tega tekmovanja niso priredili.