17. 6. 2017,
22.37

6 let, 7 mesecev

Thermometer Blue 2,25

Veselin Vujović Marko Bezjak slovenska rokometna reprezentanca Rokometna reprezentanca evropsko prvenstvo Gašper Marguč Blaž Janc

Sobota, 17. 6. 2017, 22.37

Po tekmi med Slovenijo in Portugalsko

Portugalska dotolčena v Kopru: Slovenci na evropskem prvenstvu! #video

slovenija portugalska koper | Foto Slavko Kolar

Rokometna reprezentanca se je uvrstila na svoje 11. evropsko prvenstvo, potem ko je v Kopru na odločilni tekmi premagala Portugalsko z 28:18 (12:9). Prvenstvo bo januarja prihodnje leto na Hrvaškem.

Pred odločilno tekmo kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2018 na Hrvaškem je bil pritisk kar velik: tretja reprezentanca sveta bi z morebitnim porazom stopila nekaj stopničk nazaj, vse do predkvalifikacij. Negotovost je še malce povečala odsotnost kar osmih bolj ali manj standardnih reprezentantov.

A slovenski rokometaši so odgovorili na najboljši mogoč našič. Predvsem po zaslugi odlične obrambe in vratarjev so Portugalce pred kakšnimi 3.000 navijači v Kopru premagali z 28:18. Slovenske uvrstitve so brez dvoma veseli tudi Hrvati. Če ne zaradi drugega, zaradi nedvomno množičnega obiska navijačev. Žreb skupin bo v petek v Zagrebu.

Gašper Marguč, Jure Dolenec in Marko Bezjak so dosegli po štiri gole. Matevž Skok je zbral deset obramb. Pri Portugalcih je bil najučinkovitejši Magalhaes s štirimi goli. To je bil odličen teden za slovenski rokomet, saj so si v četrtek svetovno prvenstvo priborile rokometašice.

Veselin Vujović bo na Hrvaškem lovil izboljšanje izida z zadnjega evropskega prvenstva na Poljskem. Tam je bila Slovenija 14. | Foto: Morgan Kristan / Sportida Veselin Vujović bo na Hrvaškem lovil izboljšanje izida z zadnjega evropskega prvenstva na Poljskem. Tam je bila Slovenija 14. Foto: Morgan Kristan / Sportida

"V prvem polčasu smo igrali malce v krču, posledica tega so bile tudi tri zapravljene sedemmetrovke. Kriterij islandskega sodniškega para je bil malo čuden. Imamo osem minut izključitev, a praktično ne vemo, zakaj. Portugalci so igrali dobro, a vedel sem, da v primeru naše dobre obrambe nimajo možnosti za zmago. Obramba je bila vso tekmo na zelo visoki ravni, vseskozi smo igrali čvrsto in zelo sem vesel, da so se moji varovanci prebili na evropsko prvenstvo. Čestitam tudi vsem preostalim balkanskim reprezentancam," je po srečanju dejal selektor Veselin Vujović.

Vratar Matevž Skok po tekmi:

Hrvaška, dežela srečnega imena

slovenija portugalska | Foto: L. G. Foto: L. G. Slovenija je do zdaj nastopila na desetih evropskih prvenstvih: Portugalska 1994 (10. mesto), Španija 1996 (11. mesto), Hrvaška 2000 (5. mesto), Švedska 2002 (12. mesto), Slovenija 2004 (2. mesto), Švica 2006 (8. mesto), Norveška 2008 (10. mesto), Avstrija 2010 (11. mesto), Srbija (6. mesto), Poljska (14. mesto).

Največji uspeh je dosegla leta 2004, ko je pred domačimi gledalci osvojila naslov podprvaka Evrope. V zadnjem letu je osvojila šesto mesto na olimpijskih igrah in tretje na svetovnem prvenstvu.

Hrvaška je bila za Slovence že dežela srečnega imena. Leta 2000 so tam dosegli najboljši rezultat dotlej. Peto mesto je pomenilo tudi uvrstitev na prve olimpijske igre v Sydney.
Kdo je manjkal?
Poškodovani so Tilen Kodrin, Vid Kavtičnik, Vid Poteko, Dean Bombač, Darko Cingesar, Nik Henigman, Primož Prošt in Mario Šoštarič. Popolnoma zdrava nista niti Mačkovšek in Janc.

Gol za gol

Ekipi ste se na prvi tekmi razšli z remijem in tudi srečanje v Kopru je v prvem polčasu ponudilo trd obračun z malo goli. Slovenija je potrebovala zmago ali remi s 26 ali manj portugalskimi goli. Veselin Vujović je na začetku na igrišče poslal Matevža Skoka, Matica Verdinka, Sašo Barišića, Marka Bezjaka, ki ga je v obrambi menjal Borut Mačkovšek, Jureta Dolenca, Gašperja Marguča in Mateja Gabra.

V prvi tretjini tekme se je ves čas igralo gol za gol. Slovenija si je prvič dva zadetka prednosti priigrala v 22. minuti z golom Gašperja Marguča.

Gregor Potočnik eno od presenečenj tekme

Polna dvorana Bonifika, ki je spet pripravila dogodku in pomembnosti tekme primerno ter predvsem glasno vzdušje, je upala, da se bo prednost povzpela. Zapravljen protinapad in dve sedemmetrovki Marka Bezjaka zapored v isti minuti so bili krivi, da se to ni zgodilo. A pogumni Gregor Potočnik je dobro minuto pred koncem polčasa le poskrbel za 12:9.

Vratar Alfredo Bravo je obranil "zicer" Gabru za plus štiri. Soigralce je nato rešil Skok (šest obramb v prvem polčasu), ki je portugalskemu vratarju z izjemno parado preprečil zadetek. Kljub trem zapravljenim sedemmetrovkam so torej Slovenci na polovici tekme še vedno vodili s tremi goli. Največ preglavic jim je povzročala portugalska igra na črto.

Navijači so pripravili odlično spodbudo, kar je v Kopru že tradicionalno. | Foto: Twitter - Voranc Navijači so pripravili odlično spodbudo, kar je v Kopru že tradicionalno. Foto: Twitter - Voranc

Slovenci našli svoj elan

V prvem delu manj vidni Dolenec je zabil dva gola – enega z igralcem manj, potem ko je Skok obranil pomembno žogo – za prvih pet zadetkov prednosti Slovenije. Velenjčan je bil še naprej odličen v vratih, prednost pa je naraščala.

Za silo ozdraveli Blaž Janc je poskrbel za +6, Bezjak pa za +7 in +8. Slovenija je ujela svoj značilni elan s (pol)protinapadi in sproščenost. Do 44. minute je prejela zgolj 11 golov.

Dotolčeni Portugalci

Slovenci se na zanesljivi prednosti niso ustavili, grizli so še naprej. Čeprav so Portugalci postajali vse bolj živčni, jim svoje igre ob zanesljivih gostiteljih ni uspelo razviti. Kljub večji slovenski sproščenosti v zadnjih minutah je ekipa, ki je v prejšnjem krogu dodobra namučila Nemce, zmagovalce skupine, v Kopru dosegla zgolj 18 golov. Slovenija je tako v skupini 5 osvojila drugo mesto, Portugalska je bila tretja in Švica četrta.

Slovenija : Portugalska 28:18 (12:9)

Dvorana Bonifika, gledalcev 3000, sodnika: Eliasson in Palsson (oba Islandija).

Slovenija: Skok (10 obramb), Ferlin (2 obrambi); Blagotinšek 1, Verdinek 3, Marguč 4, Janc 2, Potočnik 2, Dolenec 4, Miklavčič 1, Gaber 1, Bezjak 4 (1), Barišić-Jaman 3, Zarabec, Žabič, Mačkovšek 1, Leban 2.

Portugalska: Quintana 1 (2 obrambi - 1 x 7-m), Costa (4 obrambe), Portela 2, Duarte 2, Martins, Branquinho 1, Marques, Sousa, Rocha 3, Soares 1, Pereira, Cavalcanti 1, Fernandes 1, Antunes 1, Magalhaes 4, Salina 1.

Sedemmetrovke: Slovenija 6 (3), Portugalska 1 (0).

Izključitve: Slovenija 12, Portugalska 12 minut.* Rdeči karton: /.