Martin Pavčnik

Nedelja,
14. 8. 2016,
0.54

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,50

Natisni članek

Rio 2016

Nedelja, 14. 8. 2016, 0.54

6 let, 7 mesecev

Znanec iz Bohinja za pet tisočink pred Hrvatom

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,50

Novozelandski veslač Mahe Drysdale je v Riu de Janeiru ubranil naslov olimpijskega prvaka med enojci, zmago pa je slavil za vsega en centimeter oziroma pet tisočink.

Poročevalec iz Ria Martin Pavčnik | Foto:

Mahe Drysdale in Damir Martin v zgodovinskem dvoboju. | Foto: Getty Images Mahe Drysdale in Damir Martin v zgodovinskem dvoboju. Foto: Getty Images

Hrvaška slavi novo olimpijsko kolajno, še drugo veslaško, a se z barvo še ni povsem sprijaznila. Hrvaški olimpijski komite je napovedal vložitev pritožbe, saj na podlagi posnetkov meni, da je bil Damir Martin v fotofinišu najtesnejše veslaške predstave v zgodovini olimpijskih iger oškodovan. Zlato kolajno je osvojil 37-letni novozelandski šampion Mahe Drysdale, ki je bil po pojasnilu vodstva tekmovanja, ki je pregledalo posnetke, od Hrvata hitrejši za vsega pet tisočink sekunde.

"Tik pred koncem sem bil v sanjskem položaju. A Damir je kar vztrajal in vztrajal," je po tem, ko je povsem izčrpan stopil na kopno, dejal dvakratni olimpijski prvak, medtem ko je Damir Martin kljub veselju priznal, da ga bo pet tisočink spremljalo vse življenje. Čas obeh: 6 minut, 42 sekund in 34 stotink. Prvič so o zmagovalcu odločale tisočinke. Ob tem pa je zanimivo, da se je tudi v drugi najtesnejši veslaški odločitvi v zgodovini OI zlata veselila Nova Zelandija. Leta 2008 je novozelandski ženski dvojec švedskega ugnal za eno stotinko sekunde.   

Pot do zlata tudi čez Bohinjsko jezero "V Bohinj se bom vrnil." | Foto: MaPa "V Bohinj se bom vrnil." Foto: MaPa

Drysdale, ki je po zlatu v Londonu 2012 in bronu v Pekingu 2008 osvojil še tretjo olimpijsko kolajno, je osrednji del priprav na olimpijske igre opravil v Bohinju.

"Jezero smo 'odkrili' leta 2011, ko smo se pripravljali na svetovno prvenstvo na bližnjem Bledu. Tisti trening nam je odlično uspel, zato se vse od takrat vračamo in pripravljamo na velika tekmovanja. Gre za mirno okolje z idealnim jezerom za trening. Vodna gladina je večinoma zelo mirna, poleg tega pa ima veslač na voljo kar štiri kilometre, kar je enkrat dlje od tekmovalne razdalje. Nobenih težav nimamo niti s čolni za trenerje, za nameček pa so domačini zelo prijazni," je o treningu v Bohinju pretekli mesec v pogovoru za naš medij pojasnil Drydale, čigar kolajna z oddaljenim slovenskim prizvokom je slaba tolažba za slovensko veslanje, ki prvič po osamosvojitvi na olimpijskih igrah nima niti ene posadke.  

Ime po otoku v Sejšelih

Večkratni novozelandski športnik leta in petkratni svetovni prvak med enojci, ki se je rodil v Avstraliji in šolal v Angliji, je ime dobil po otoku v Sejšelih. "Starša sta bila prav tam, ko sta izvedela za nosečnost. Mahe jima je bil všeč. No, tudi meni. Z ženo sva ga namreč obiskala v okviru poročnega potovanja."