Zaključni del, rokometni olimpijski turnir (m)

Danska pravljica v Riu: slovenski krvniki šokirali Francijo in postali prvaki

5

Danska Francija rokomet Rio | Foto Reuters

Danska rokometna reprezentanca, ki je v četrtfinalu olimpijskega turnirja v Riu izločila slovensko izbrano vrsto, je šla po zmagi nad Vujovićevo četo do konca. V finalu je premagala Francijo in ji preprečila, da bi tretjič zapored osvojila zlato olimpijsko medaljo. Bron je pripadel Nemčiji.

Rezultat finala med Dansko in Francijo je bil v uvodu srečanja bolj ali manj izenačen, v drugi polovici prvega polčasa pa so se prebudili galski petelini in si priigrali tesno prednost. Danci se niso predali, ampak v zadnjih minutah prvega polčasa poskrbeli za preobrat. Na odmor so odšli s prednostjo dveh zadetkov (16:14).

Veselje Dancev po zgodovinskem prvem olimpijskem naslovu v rokometu. | Foto: Reuters Veselje Dancev po zgodovinskem prvem olimpijskem naslovu v rokometu. Foto: Reuters

V nadaljevanju so Skandinavci zaigrali odločno in branilcem olimpijskega naslova preprečili, da bi jih ujeli. Deset minut pred koncem so povedli za pet zadetkov prednosti (26:21). Francozi so skušali ujeti priključek. Vratar Thierry Omeyer je bil razigran, na koncu pa zbral kar 15 obramb. V petih minutah so s serijo 4:0 znižali zaostanek na -1, dlje pa ni šlo. Skandinavci so v napetem zaključku sklepnega dejanja olimpijskega turnirja ohranili zbranost in se prvič v zgodovini povzpeli na olimpijski vrh.

Danci so si pred podvigom v Braziliji najboljšo uvrstitev na olimpijskih turnirjih priigrali leta 1984, ko so v Los Angelesu osvojili četrto mesto. Do uresničitve sanj vsakega športnika jim je na selektorskem stolčku pomagal Islandec Gudmundur Gudmundsson, ki je svojo domovino leta 2008 v Pekingu popeljal do drugega mesta, z Danci pa se je v Riu povzpel na vrh.

Nemci v sosedskem obračunu do brona

Obema finalistoma bo na zmagovalnem odru delala družbo Nemčija, ki je v popoldanskem srečanju za 3. mesto premagala sosedo Poljsko z 31:25. Nemci so še na polovici prvega polčasa zaostajali za Poljaki za tri zadetke (5:8), nato pa povzdignili ritem in si priigrali olimpijsko medaljo. To je druga rokometna olimpijska medalja za združeno Nemčijo, prva po srebrni leta 2004, ko so Nemci v finalu v Atenah priznali premoč Hrvaški.

Nemški rokometaši, ki so na olimpijskem turnirju v skupinskem delu prizadejali poraz Sloveniji, so osvojili tretje mesto. | Foto: Reuters Nemški rokometaši, ki so na olimpijskem turnirju v skupinskem delu prizadejali poraz Sloveniji, so osvojili tretje mesto. Foto: Reuters

Napeti polfinalni poslastici

Francozi so v petek v prvem polfinalu premagali Nemce tesno z 29:28 (16:13), Danska pa Poljsko po podaljšku z 29:28 (25:25, 16:15).

Slovenci so se od tekmovanja poslovili v četrtfinalu, v katerem so jih s 37:30 premagali Danci. V skupinskem delu so premagali Egipt, Brazilijo, Švedsko in Poljsko, izgubili pa z Nemčijo. S četrtfinalom so na tretjih olimpijskih igrah s četrtfinalom (vsaj) izenačili najboljši rezultat na igrah.