tekmovalni dan atletika Rio 2016 Maruša Černjul

Bolt v Riu še drugič odplesal sambo, hrvaška senzacija v metu kopja

1

Maruša Černjul Rio | Foto Getty Images

Sedmi atletski dan na olimpijskih igrah je v kvalifikacijah skoka v višino po dobri predstavi izpadla Maruša Černjul, ki ste jo naši bralci v anketi pred začetkom iger izbrali za najlepšo med potnicami v Rio. Mlada Hrvatica Sara Kolak je poskrbela za senzacijo v metu kopja, Usain Bolt pa je pričakovano slavil tudi v teku na 200 metrov.

Usain Bolt je prepričljivo dobil tudi finalni obračun v teku na 200 metrov, svetovni rekord, ki ga je postavil na svetovnem prvenstvu v Berlinu leta 2009 in znaša 19,19, pa je ostal nedotaknjen. Jamajčan je namreč tekel "le" 19,78, nad izpisanim rezultatom na semaforju pa je bil vidno razočaran, saj se je ob pogledu nanj nezadovoljno zadrl. Srebro je s časom 20,02 osvojil Kanadčan Andre De Grasse, bron pa je po fotofinišu pripadel Francozu Christopheje Lemaitreju (20,12). Tudi pogoji za hitre čase niso bili najboljši, saj je pred štartom dež namočil progo, veter pa je pihal v prsi.

Na treningih jo Ratejeva premaguje, v Riu je osvojila zlato

Za senzacijo dneva je v metu kopja poskrbela mlada Hrvatica Sara Kolak, ki je pri 21 letih osvojila zlato olimpijsko medaljo. Varovanka slovenskega trenerja Andreja Hajnška, ki bedi tudi nad našo rekorderko Martino Ratej, ki se ni uvrstila v finale, je v četrti seriji kopje vrgla do novega državnega rekorda 66,18 metra, prevzela vodstvo, nato pa je nobena od tekmic ni več prehitela. Še najbliže ji je bila Južnoafričanka Sunette Viljoen (64,92 m), svetovna rekorderka Barbora Špotakova pa je osvojila bron s 64,80 metra.

Sara Kolak trenira skupaj z Martino Ratej, na treningih pa je naša rekorderka ves čas boljša. Žal se ji ni uspelo prebiti v finale, kjer je Hrvatica osvojila zlato. | Foto: Reuters Sara Kolak trenira skupaj z Martino Ratej, na treningih pa je naša rekorderka ves čas boljša. Žal se ji ni uspelo prebiti v finale, kjer je Hrvatica osvojila zlato. Foto: Reuters

Američan Ryan Crouser je z olimpijskim rekordom 22,52 metra slavil v suvanju krogle. Ameriški uspeh je z drugim mestom dopolnil Joe Kovacs (21,78 m), bron pa je osvojil Novozelandec Tomas Walsh (21,36 m).

Naporen dvodnevni program so končali tudi deseterobojci, zlato odličje pa je z izenačenim olimpijskim rekordom (8893 točk) pričakovano osvojil Američan Ashton Eaton.

Ženski finalni tek na nizkih ovirah je pričakovano in zanesljivo dobila Američanka Dalilah Muhammad, ki je zlato osvojila s časom 53,13. S srebrom in novim danskim rekordom je presenetila Sara Slott Petersen (53,55), bron pa je še prav tako v ZDA, in sicer okoli vratu Ashley Spencer (53,72).

Drugi najboljši skok kariere ni bil dovolj za finale

Maruša Černjul bila v kvalifikacijah skoka v višino na 180, 185 in 189 centimetrih uspešna v prvem poskusu, na 192 centimetrih pa v tretjem. Za neposredno uvrstitev v finale je bilo treba preskočiti 194 centimetrov, kar pa Celjanki, ki večji del leta preživi v ZDA, ni uspelo in je končala na 21. mestu. Skakalke v višino so bile zelo dobro razpoložene, saj jih je kar 17 preskočilo finalno normo.

1 / 8

V prvem delu dneva je bil na sporedu tudi en finalni obračun, in sicer so se moški pomerili v teku na 400 metrov z ovirami. Eden glavnih favoritov Javier Culson je bil zaradi prehitrega štarta diskvalificiran, obračun preostale sedmerice pa je dobil Američan Kerron Clement, ki je s časom 47,73 postavil tudi najboljši izid sezone na svetu. V zelo hitrem teku so bili izboljšani kar štirje državni rekordi. Nove najboljše znamke imajo Kenija, Turčija, Irska in Estonija.